11. Sesja Protokół

PROTOKÓŁ Nr XI/2019
z obrad XI Sesji Rady Gminy Augustów w dniu 29 listopada 2019 roku.

Obrady Sesji rozpoczęto ok. godz. 1015 w sali widowiskowej Centrum Kultury i Bibliotece Gminy Augustów w Żarnowie.
Obrady XI Sesji Rady Gminy Augustów prowadziła Przewodnicząca Rady Gminy Augustów – Ewa Frąckiewicz.

Ad. pkt.1.
Otwarcie obrad.
Na początku obrad Przewodnicząca poinformowała wszystkich o tym, że obrady Sesji Rady Gminy są nagrywane.
Przewodnicząca Rady powitała radnych Gminy, sołtysów, władze gminy, mecenasa. Następnie Przewodnicząca Rady stwierdziła, że na 14 radnych zgodnie z listą obecności w obradach uczestniczy 9 radnych, a więc podejmowane uchwały będą prawomocne. W posiedzeniu uczestniczył także nowo wybrany radny. Na otwarciu obrad byli nieobecni:
1. Radny Krzysztof Łaniewski
2. Radny Karol Milanowski
3. Radny Michał Szczepański
4. Radny Andrzej Kowalewski
5. Radny Kamil Czerobka
W obradach Rady Gminy uczestniczyło ogółem 31 osób.
Listy obecności stanowią załącznik do protokołu. /czas rozpoczęcia – /06:50/
Ad. pkt. 2
Przyjęcie porządku obrad.
- czas rozpoczęcia rozpatrywania punktu – /14:50/
Pani Ewa Frąckiewicz – Przewodnicząca Rady Gminy przedstawiła proponowany porządek obrad XI sesji Rady. Następnie wniosła zmiany do proponowanego porządku. Po zmianach porządek obrad przedstawiał się następująco:
1. Otwarcie obrad Rady Gminy, powitanie radnych, sołtysów, gości zaproszonych.
2. Przyjęcie porządku obrad.
3. Ślubowanie nowo wybranego Radnego Gminy Augustów
4. Informacja o międzysesyjnej działalności Wójta Gminy tj. w okresie od 29 października 2019 r. do 29 listopada 2019 roku.
5. Rozpatrzenie projektów uchwał oraz podjęcie uchwał:
a) w sprawie określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli nieruchomości.
b) w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty
c) w sprawie Rocznego Programu Współpracy Gminy Augustów z Organizacjami Pozarządowymi i Podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2020.
d) sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych oraz w schronisku dla osób bezdomnych albo w schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi.
e) w sprawie zmiany budżetu gminy na rok 2019.
f) w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2019-2027.
6. Informacja dot. oświadczeń majątkowych złożonych Wojewodzie Podlaskiemu i Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Augustowie.
7. Wolne wnioski.
8. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
9. Zamknięcie obrad Rady Gminy.
Za porządkiem obrad było 9 radnych.
Imienny wykaz głosowania stanowi załącznik do protokołu.
Ad. pkt. 3.
Ślubowanie nowo wybranego Radnego Gminy Augustów czas rozpoczęcia rozpatrywania : /11:39/
Przewodnicząca Ewa Frąckiewicz powitała nowo wybranego radnego. Następnie Pani Elżbieta Pszczoła – Przewodnicząca Gminnej Komisji Wyborczej wręczyła nowo wybranemu radnemu zaświadczenia o wyborze radnego. W dalszej kolejności Radny, po doczytaniu przez przewodniczącą roty ślubowania, złożył ślubowanie i tym samym został radnym Gminy Augustów.
Ad. pkt. 4
Informacja o międzysesyjnej działalności Wójta Gminy tj. w okresie od 29 października 2019 r. do 29 listopada 2019 roku.
czas rozpoczęcia rozpatrywania : /14:01/
Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy przedstawił informację o podjętych Zarządzeniach w w/w okresie oraz o realizacji uchwał podjętych na sesji Rady Gminy w dniu 29 października 2019 roku. Do przedłożonej informacji nie zgłoszono uwag i stanowi ona załącznik do protokołu.
Ad.pkt.5
Rozpatrzenie projektów uchwał oraz podjęcie uchwał:
a) w sprawie określenia wzoru deklaracji o wysokości opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi składanej przez właścicieli
nieruchomości. czas rozpoczęcia rozpatrywania : /25:53/
Zdzisław Chmielewski – Zastępca Wójta przedstawił wzór deklaracji za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Powiedział, że od 1 stycznia będzie obowiązek segregacji. Powiedział, że będzie większy wybór pojemników.
Deklaracja powinna być złożona przez osobę, która nie segreguje odpadów lub zmieniła się ilość osób w rodzinie.
Uwag nie zgłoszono. Uchwała została przyjęta 10 głosami. Głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Imienny wykaz głosowania oraz uchwała stanowią załącznik do protokołu.
b) w sprawie wyboru metody ustalenia opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi oraz ustalenia wysokości tej opłaty.
czas rozpoczęcia rozpatrywania : /29:28/
Zdzisław Chmielewski – Zastępca Wójta omówił uchwałę. Powiedział, że opłaty bardzo wzrosły. Jest to ponad 500%. Przetwarzanie balastu wzrosło o ponad 200%. Powiedział jakie będą stawki za wywóz odpadów na kolejny rok. Za niesegregowanie odpadów będą naliczane kary dwukrotności tych stawek. Zostały też określone ceny pojemników. Powiedział, że odpady są źle segregowane,
ponieważ w żółtych workach jest 40% balastu. Firma, która będzie odbierała odpady będzie sprawdzać i źle segregowanych nie będzie odbierać.
Sołtys Netta Pierwsza zapytał co mają pojemniki do segregacji.
Zbigniew Buksiński Wójt Gminy powiedział, że pojemniki dotyczą nieruchomości niezamieszkałych, gdzie prowadzona jest działalność.
Radna Danuta Kulbacka powiedziała, że dobrze by było zorganizować mieszkańcom szkolenie odnośnie segregacji.
Radny Marek Mikołajczyk powiedział, że należy mieszkańców poinformować co do danego worka należy wrzucić, ponieważ nie wszyscy jeszcze są uświadomieni.
Zastępca wójta powiedział, że z cechami za stawki będzie pismo informujące w jaki sposób trzeba segregować.
Radny Marek Mikołajczyk zapytał jaka jest kwota, która musimy płacić do Urzędu Marszałkowskiego jeśli chodzi on odpady.
Zdzisław Chmielewski – Zastępca Wójta powiedział, że suma ta jest płacona od tony składowanych śmieci u nas w spółce.
Elżbieta Pszczoła – Sekretarz Gminy zapytała czy trzeba myć pojemniki po jogurtach.
Zdzisław Chmielewski – Zastępca Wójta powiedział, że nie ma takiego obowiązku.
Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy poinformował, aby do odpadów zmieszanych nie wrzucać resztek z obiadu. Mówił też, że od przyszłego roku wchodzi ustawa, która mówi że w miesiącach kwiecień – październik odpady zmieszane będą odbierane dwa razy w miesiącu. W zawiązku z tym najprawdopodobniej podniesie to jeszcze koszty.
Uchwała została przyjęta 9 głosami przy jednym wstrzymującym się. Głosów przeciwnych było. Imienny wykaz głosowania oraz uchwała stanowią załącznik do protokołu.
c) w sprawie Rocznego Programu Współpracy Gminy Augustów z Organizacjami Pozarządowymi i Podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie na rok 2020. czas rozpoczęcia rozpatrywania : /45:18/
Tomasz Tomaszewski – Kierownik GOPS omówił uchwałę. Powiedział program ten wynika z ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Program przygotowywany jest co roku i obowiązkiem samorządów jest przyjęcie zasad współpracy na kolejny rok.
Uwag nie zgłoszono. Uchwała została przyjęta 10 głosami. Głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Imienny wykaz głosowania oraz uchwała stanowią załącznik do protokołu.
d) sprawie ustalenia szczegółowych zasad ponoszenia odpłatności za pobyt w ośrodkach wsparcia i mieszkaniach chronionych oraz w schronisku dla osób bezdomnych albo w schronisku dla osób bezdomnych z usługami opiekuńczymi. czas rozpoczęcia  rozpatrywania : /48:34/
Tomasz Tomaszewski – Kierownik GOPS omówił uchwałę. Powiedział, że z tereny gminy Augustów są osoby, które przebywają w takich schroniskach. Taki pobyt wynosił w granicach 27 zł. za dobę.
Sołtys Wsi Netta Pierwsza zapytał czy w tej sytuacji gmina musi dopłacać.
Tomasz Tomaszewski – Kierownik GOPS powiedział, że na chwilę obecną gmina jest zobowiązana ponosić koszty pobytu w schronisku osoby bezdomnej. Pobyt w schronisku z usługami opiekuńczymi jest wyższy. Jedna dniówka wynosi 80 zł, ponieważ są zapewnione usługi osobie, która takiej pomocy potrzebuje. Uchwała została przyjęta 10 głosami. Głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Imienny wykaz głosowania oraz uchwała stanowią załącznik do protokołu.
e) w sprawie zmiany budżetu gminy na rok 2019. czas rozpoczęcia rozpatrywania : /55:42/
Małgorzata Zalewska – Skarbnik Gminy omówiła uchwałę. Powiedziała, że Zwiększenie planowanych dochodów jest o 120.133zł
W dziale Gospodarka mieszkaniowa zwiększa się dochody o 31.360zł, w tym z tytułu najmu o 30.000zł oraz z tytułu przekształcenia prawa użytkowania wieczystego w prawo własności o 1.360zł. W dziale Dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem zwiększa się dochody o 70.773zł z tytułu:
- wpływów z podatku od czynności cywilnoprawnych o 46.000zł,
- wpływów z opłaty eksploatacyjnej o 24.773zł.
W dziale Oświata i wychowanie zwiększa się dochody o 18.000zł z tytułu odpłatności sąsiednich gmin za dzieci uczęszczające do punktów przedszkolnych i oddziałów zerowych w szkołach podstawowych na terenie Gminy Augustów.
W dziale Transport i łączność, rozdział Drogi publiczne gminne zmniejsza się planowane dochody o 34.619zł z tytułu środków z budżetu państwa na dofinansowanie zadania pn. : „Przebudowa odcinka drogi gminnej nr 102640B Bargłów – Netta I – Białobrzegi dł. 3000m”. W wyniku przeprowadzonego przetargu zmniejszyła się wartość zadania dlatego dofinansowanie ulega zmniejszeniu. W dziale 900- Gospodarka komunalna i ochrona środowiska zmniejsza się planowane dofinansowanie ze środków europejskich o kwotę
349.511zł. Zmiany planowanych wydatków: W dziale Rolnictwo i łowiectwo zwiększa się planowane wydatki o 1.500zł na wpłatę na rzecz izby rolniczej 2% uzyskanych wpływów z podatku rolnego. W dziale Pomoc społeczna, rozdziale Pozostała działalność zwiększa się wydatki o kwotę 33.000zł na opłaty za pobyt mieszkańców gminy w domach pomocy społecznej. W dziale Gospodarka komunalna i ochrona środowiska, rozdziale 90015 – Oświetlenie ulic, placów i dróg kwotę 7.083zł przeznacza na naprawę uszkodzonego oświetlenia ulicznego. W celu aktualizacji budżetu zmniejszono wydatki o 509.580zł, w tym wydatki inwestycyjne o 400.497zł. Zmniejszenie wydatków inwestycyjnych dotyczy zadań:
- „Przebudowa odcinka drogi gminnej nr 102640B Bargłów – Netta I – Białobrzegi dł. 3000m”. W wyniku przetargu wartość zadania zmniejszyła się o 42.497zł.
- Opracowanie dokumentacji na przebudowę dróg gminnych. Środki zaplanowane na to zadanie w wysokości 143.000zł zostają przeniesione na rok 2020.
- Budowa budynku urzędu gminy. Zmniejsza się wydatki o 215.000zł, które były przeznaczone na adaptacje poddasza budynku. Wprowadzone zmiany powodują zmniejszenie planowanego deficytu budżetu na rok 2019 o 204.000zł do kwoty 4.396.512,26zł.
Uwag nie zgłoszono. Uchwała została przyjęta 10 głosami. Głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Imienny wykaz głosowania oraz uchwała stanowią załącznik do protokołu.
f) w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2019-2027. czas rozpoczęcia rozpatrywania : /01:00:14/.
Małgorzata Zalewska – Skarbnik Gminy omówiła uchwałę. Powiedziała, że w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Augustów na lata 2019-2027 aktualizuje się dane dla roku 2019, wprowadza się zmiany dla prognozy roku 2020 oraz wprowadza się nowe przedsięwzięcie. Po zmianach planowane dochody na rok 2019 wynoszą 34.456.412,27zł (zwiększenie o 1.818.794,79zł). Dochody
bieżące: 30.497.637,65zł -zwiększenie o 2.201.564,79zł i dochody majątkowe 3.958.774,62zł - zmniejszenie o 382.770zł.
Wydatki na rok 2019 zwiększają się o 1.614.794,79zł i wynoszą 38.852.924,53zł, w tym wydatki bieżące 29.176.682,53zł (zwiększenie o 2.015.291,79zł), a wydatki majątkowe - 9.676.242zł (zmniejszenie o 400.497zł). Wydatki na obsługę długu w
roku bieżącym zmniejszają się o 40.000zł do kwoty 140.000zł. Wynik budżetu w roku 2019 - zmniejszenie deficytu o 204.000zł do kwoty 4.396.512,26zł. Deficyt zostanie pokryty wolnymi środkami w wysokości 1.796.512,26zł (zmniejszenie o 204.000zł) oraz przychodami z kredytów i pożyczek w wysokości 2.600.000 zł (bez zmian). Przychody budżetu zmniejszają się o 204.000zł do kwoty 5.291.106,91zł, w tym przychody z tytułu wolnych środków zmniejszają się o 204.000zł do wysokości 2.691.106,91zł. Przychody z tytułu kredytów pozostają bez zmiany i wynoszą 2.600.000zł. Zwiększa się różnica między dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi o 186.273zł do kwoty 1.320.955,12zł. Zwiększa się planowane wydatki na rok 2020 o 143.000zł do kwoty 27.911.692zł, z tego wydatki bieżące prognozuje się w wysokości 26.405.000zł (bez zmian), wydatki majątkowe zwiększają się o 143.000zł do kwoty 1.506.692zł. Zwiększenie wydatków majątkowych dotyczy zadania "Opracowanie dokumentacji na przebudowę dróg gminnych". Wynik budżetu roku 2020 -prognozowana nadwyżka ulega zmniejszeniu o 143.000zł do kwoty 652.308zł. Zwiększa się planowane przychody na rok 2020 pochodzące z wolnych środków o 143.000zł do kwoty 148.000zł. Różnica między dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi w prognozie roku 2020 nie ulega zmianie i wynosi 2.159.000zł. Przedsięwzięcia
Na lata 2019 i 2020 wprowadza się przedsięwzięcie majątkowe pn. "Opracowanie dokumentacji na przebudowę dróg gminnych". Limit wydatków na to zadanie wynosi143.000zł. Wydatki te zostaną poniesione ze środków własnych w roku 2020.
Uwag nie zgłoszono. Uchwała została przyjęta 10 głosami. Głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Imienny wykaz  głosowania oraz uchwała stanowią załącznik do protokołu.
Ad. pkt.6.
Informacja dot. oświadczeń majątkowych złożonych Wojewodzie Podlaskiemu i Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Augustowie.
czas rozpoczęcia rozpatrywania : /01:05:23/
Ewa Frąckiewicz – Przewodnicząca Rady poinformowała, że w wyniku dokonania analizy oświadczeń majątkowych złożonych do dnia 30 kwietnia 2019 r. stwierdzono, co następuje:
1. Wszyscy radni złożyli Przewodniczącemu Rady Gminy oświadczenia majątkowe wraz z kopią zeznania rocznego PIT za rok 2018 w ustawowym terminie.
2. Oświadczenia majątkowe radnych w ilości 14 szt. przekazano do Urzędu Skarbowego w Augustowie w dniu 30.04.2019 r. oraz umieszczono je na stronie BIP Gminy Augustów - zgodnie z art. 24 i ust.3 ustawy o samorządzie gminnym. Po dokonaniu analizy oświadczeń majątkowych Naczelnik Urzędu Skarbowego nie stwierdził nieprawidłowości w 8 oświadczeniach. Stwierdzono natomiast
nieprawidłowości w oświadczeniach 6 radnych: W jednym oświadczeniu nie wpisano w części A.X słowa ,,nie dotyczy’’, w jednym
oświadczeniu omyłkowo podano mniejszą powierzchnię niż w oświadczeniu złożonym w dn. 21.12.2018 r., w trzech oświadczeniach nie wykazano dochodu z innych źródeł, co wynika z informacji posiadanych przez Organ podatkowy. W jednym oświadczeniu nie wykazano wszystkich składników mienia ruchomego powyżej 10 000 zł., co wynika z informacji posiadanych przez Organ podatkowy.
W związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami w złożonych oświadczeniach majątkowych Organ podatkowy wystosował pisma do Przewodniczącego Rady Gminy Augustów informujące o nieprawidłowościach z prośbą o podjęcie działań zmierzających do wyeliminowania przedmiotowych błędów poprzez złożenie sprostowań.
3. Przewodniczący Rady Gminy Augustów złożył w ustawowym terminie Wojewodzie Podlaskiemu, swoje oświadczenia majątkowe tj.: - na 2 miesiące przed upływem kadencji 2014-2018 - w związku z rozpoczęciem kadencji 2018-2023 i objęciem obowiązków
Przewodniczącego Rady Gminy Augustów. - za 2018 r. wraz z kopią rocznego zeznania podatkowego PIT. Wojewoda Podlaski, pismem z dnia 26.08.2019 r. poinformował, że po przeprowadzonej analizie oświadczenia majątkowego stwierdzono następujące
nieprawidłowości:
- suma wykazanych kwot dochodów uzyskanych z tytułu wynagrodzenia nauczyciela nie odpowiada kwocie dochodu podanej w załączonym zeznaniu podatkowym PIT.
- w punkcie IX określającym składniki ruchome o wartości powyżej 10 000 zł nie podano modelu maszyny rolniczej.
4. Wójt Gminy Augustów złożył w ustawowym terminie Wojewodzie Podlaskiemu, swoje oświadczenia majątkowe za rok 2018 łącznie z kopią rocznego zeznania podatkowego PIT. Wojewoda Podlaski, pismem z dnia 26.08.2019 r., poinformował, że po przeprowadzonej analizie nie wnosi się uwag do złożonego oświadczenia majątkowego.
Wojewoda Podlaski poinformował również, że poza pismem przekazującym wyniki analizy oświadczeń majątkowych, nie podejmowano dodatkowych działań w związku ze stwierdzonymi nieprawidłowościami.
Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy poinformował, że była jedna osoba, która złożyła oświadczenie majątkowe po terminie. Stwierdzono nieprawidłowości w 8 analizowanych oświadczeniach majątkowych. W związku z nieprawidłowościami stwierdzonymi w analizowanych oświadczeniach majątkowych zostały złożone sprostowania.
Informacje stanowią załącznik do protokołu.
Ad. pkt. 7
Wolne wnioski. czas rozpoczęcia rozpatrywania : /01:11:47/
Sołtys Wsi Netta Pierwsza powiedział żeby podać stawki opłat za śmieci.
Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy powiedział, że został podany nowy numery konta, na który należy uiszczać opłatę za odpady komunalne, który obowiązuje od 01.12.2019r. Nowe stawki będą obowiązywały od stycznia 2020r. Przewodnicząca powiedziała, aby kwoty kar wypisać grubym drukiem.
Sołtys Wsi Netta Pierwsza zapytał jaka jest sytuacja z internetem.
Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy powiedział, że inwestycja jest w trakcie realizacji.
Sołtys wsi Mazurki zapytał czy będą jeszcze inwestycje typu fotowoltaika.
Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy powiedział, że Urząd Marszałkowski ogłosi nabór wniosków na wykonanie fotowoltaiki. Będzie to w formie grantu. Będzie to wyłącznie na budynek mieszkalny. Budynki gospodarcze i budynki działalności gospodarczej nie będą mogły z tego korzystać. Pieniędzy na tą inwestycje jest 30 mln. zł. na całe województwo. Gmina może złożyć wniosek maksymalnie na 2 mln. zł., jest to ok. 60 instalacji. Należy najpierw złożyć wniosek. Jeśli dowiemy się, że takie dofinansowanie otrzymamy będzie można wtedy robić dokumentację.
Instalacja taka może być złożona do 5 KW. 1 KW to ok. 5 tys. zł. Jest to ok. 30.000 zł na budynek mieszkalny. Jest jeszcze jeden program, który proponują firmy. Jest to dofinansowanie z NFOŚ, który do instalacji solarnej dopłaca 5.000 zł.
Ad. pkt. 8
Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.
czas rozpoczęcia rozpatrywania : /01:25:27/
Protokół został przyjęty 9 głosami przy jednym wstrzymującym się.
Imienny wykaz głosowania stanowi załącznik do protokołu.
Ad. pkt. 9
Zamknięcie obrad Rady Gminy
Obrady zamknęła Przewodnicząca Rady ok. godz. 11:30

Przewodnicząca Rady Gminy

Ewa Frąckiewicz

Protokołowała:
Katarzyna Zyskowska

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Augustów

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Zyskowska

Data wytworzenia: 2019-12-10

Wprowadzający: Grzegorz Samel

Data modyfikacji: 2019-12-23

Opublikował: Grzegorz Samel

Data publikacji: 2019-12-10