29-SESJA-PROTOKÓŁ

PROTOKÓŁ  Nr XXIX/2014

z obrad XXIX Sesji Rady Gminy Augustów w dniu 5 listopada 2014 roku.

 

Obrady Sesji rozpoczęto o godz. 1000 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Żarnowie.

Obrady XXIX Sesji Rady Gminy Augustów prowadził Przewodniczący Rady Gminy Augustów – Zdzisław Chmielewski.

                                                                   

Otwarcie obrad.

Przewodniczący Rady powitał radnych Gminy, sołtysów, władze gminy, mecenasa, zaproszonych gości.

Następnie Przewodniczący Rady stwierdził, że na 15 radnych zgodnie z listą obecności w obradach uczestniczy 12 radnych, a więc podejmowane uchwały będą prawomocne.

Radni nieobecni:

1. Jerzy Kasjanowicz

2. Ireneusz Maksimowski

3. Elżbieta Samotyho

W obradach Rady Gminy uczestniczyło ogółem 46 osób.

Listy obecności stanowią załącznik Nr 1 do protokołu.

Ad. 2.

Przyjęcie porządku obrad.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady Gminy przedstawił proponowany porządek obrad XXIX sesji Rady Gminy.

1. Otwarcie obrad Rady Gminy, powitanie radnych, sołtysów, gości zaproszonych.

2. Przyjęcie porządku obrad.

3. Informacja o międzysesyjnej działalności Wójta Gminy tj. w okresie od 21 sierpnia 2014 r. do 5 listopada 2014 roku.

4. Przyjęcie informacji o realizacji zadań oświatowych Gminy Augustów w roku szkolnym 2013/2014.

5. Rozpatrzenie projektów uchwał oraz podjęcie uchwał:

 a) w sprawie zasad udzielania i rozmiaru zniżek oraz zwolnień od obowiązku realizacji zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i zespołach szkół prowadzonych przez Gminę Augustów.

b) w sprawie ustanowienia wieloletniego programu osłonowego w zakresie dożywiania dzieci zamieszkałych na terenie Gminy Augustów pn. „Pomoc gminy w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020.

c) zaopiniowania projektu uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego   w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Dolina Biebrzy”.

d) zaopiniowania projektu uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Puszcza i Jeziora Augustowskie”.

e) zaopiniowania projektu uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Pojezierze Rajgrodzkie”.

f) zaopiniowania projektu uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Dolina Rospudy”.

g)  w sprawie rozpatrzenia skargi Lecha Milewskiego na działalność Wójta Gminy.

h) w sprawie zmiany budżetu gminy Augustów na rok 2014.

i) w sprawie zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2014-2019.

j) w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2015 rok.

k ) w sprawie stawek podatku od środków transportowych na 2015 rok.

l) w sprawie opłaty miejscowej na 2015 rok.

6. Przyjęcie wniosku Wójta Gminy w sprawie ceny skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego na rok 2015.

7. Przyjęcie wniosku Wójta Gminy w sprawie ceny sprzedaży 1 m3 drewna do naliczania podatku leśnego na 2015 rok.

8. Informacja dot. oświadczeń majątkowych złożonych Wojewodzie Podlaskiemu i Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Augustowie. 

9. Interpelacje, wnioski i zapytania radnych i sołtysów.

10. Udzielenie odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych i sołtysów.

11. Oświadczenia radnych i sołtysów.

12. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.

13. Zamknięcie obrad Rady Gminy.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie zaproponowany porządek obrad.

Udział w głosowaniu wzięło 12 radnych.

Za przyjęciem porządku obrad głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Porządek obrad XXIX Sesji Rady Gminy Augustów został przyjęty jednogłośnie.

Ad. 3.

Informacja o międzysesyjnej działalności Wójta Gminy tj. w okresie od 21 sierpnia 2014 r. do 5 listopada 2014 roku.

Zbigniew Buksiński - Wójt Gminy przedstawił informację o podjętych Zarządzeniach w w/w okresie oraz o realizacji uchwał podjętych na sesji Rady Gminy w dniu 21 sierpnia 2014 r.

Do przedłożonej informacji nie zgłoszono uwag i stanowi ona załącznik nr 2 do protokołu.

Ponadto Wójt poinformował, że firma, która wygrała przetarg na montaż solarów rozpoczęła prace. Zgodnie z harmonogramem firma rozpocznie montaż w miejscowości Kolnica, Białobrzegi, Netta Druga, Netta Folwark, Mikołajówek, Pruska Mała, Topiłówka, Rutki Stare, Mazurki. Obecnie pracuje 7 ekip montujących solary. Następnie Wójt poinformował, że Gmina złożyła wniosek o dofinansowanie  zadania przebudowa drogi w Mazurkach w ramach Narodowego Programu Dróg Lokalnych, ten wniosek znajduje się na 33 miejscu, natomiast 27 wniosków jest realizowanych. Wójt stwierdził, że jest szansa na realizację tego zadania, lecz ostatecznie to zadanie zostanie wykonane po zawiadomieniu Wojewody Podlaskiego.

 

Ad. 4.

Przyjęcie informacji o realizacji zadań oświatowych Gminy Augustów w roku szkolnym 2013/2014.

Przewodniczący Rady poinformował, że niniejszą informację szczegółowo omówiono na posiedzeniu komisji rady. 

Pytań nie zgłoszono.

Wobec tego Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie niniejszą informację.

W głosowaniu brało udział 10 radnych. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 10 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Informacja stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Ad. 5.

Rozpatrzenie projektów uchwał oraz podjęcie uchwał:

         a) w sprawie zasad udzielania i rozmiaru zniżek oraz zwolnień od obowiązku realizacji zajęć nauczycielom, którym powierzono stanowiska kierownicze w szkołach i zespołach szkół prowadzonych przez Gminę Augustów.

Jan Ordowski-Dyrektor ZOESZ poinformował, że z uwagi na szczególną funkcję dyrektora szkoły lub placówki oświatowej i zakres obowiązków wynikających z pełnionej funkcji, przepisy prawa przewidują w stosunku do nauczyciela – dyrektora szkoły obniżenie wymiaru pensum albo zwolnienie z obowiązku realizacji pensum (art. 42 ust. 6 Karty Nauczyciela). Pensum jest to tygodniowy obowiązkowy wymiar zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz. Kompetencja w zakresie obniżenia wymiaru pensum dyrektorowi szkoły lub placówki oświatowej oraz zwolnienie z obowiązku realizacji pensum należy do organu prowadzącego szkołę (art.42 ust. 7 Karty Nauczyciela). Organ ten ustala w stosownej uchwale zniżkę pensum, a ponadto może zwolnić dyrektora szkoły  od obowiązku realizacji zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych. Uchwała Rady Gminy Augustów nr XVI/120/04 z dn. 9 listopada 2004 r. ustalała w załączniku nr 1 tygodniowy wymiar zajęć osób, którym powierzono funkcje kierownicze, do czego Rada Gminy nie ma stosownej delegacji ustawowej, gdyż  art. 42 ust. 7 pkt 2 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela uprawnia Radę Gminy do obniżenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć ustalonego na podstawie art. 42 ust. 3 lub art. 42 ust. 7 pkt.3. Proponowana uchwała zamiast ustalenia pensum dyrektorów i wicedyrektorów szkół wprowadza obniżenie tego pensum w wysokości ustalonej w załączniku nr 1. Wysokość wymiaru zajęć kadry kierowniczej nie ulega zmianie. Uchwała nie powoduje zmiany wynagrodzeń dyrektorów.

Uwag i wniosków nie zgłoszono.

Poddano pod głosowanie projekt uchwały w powyższej sprawie.

W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 10 radnych, 2 głosy wstrzymujące się, głosów przeciwnych nie było.

Podjęto Uchwałę nr XXIX/231/2014 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

b) w sprawie ustanowienia wieloletniego programu osłonowego w zakresie dożywiania dzieci zamieszkałych na terenie Gminy Augustów pn. „Pomoc gminy w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020.

Tomasz Tomaszewski – Kierownik GOPS poinformował, że przyjęty przez Radę Ministrów wieloletni program wspierania finansowego gmin w zakresie dożywiania pn. „Pomoc państwa w zakresie dożywiania” na lata 2014-2020 (M. P. z 2013 r., poz. 1024) ma na celu ograniczenie m. in. zjawiska niedożywienia dzieci i młodzieży. Program ten przewiduje wsparcie gmin, które w szczególnie uzasadnionych przypadkach będą udzielały pomocy, gdy uczeń albo dziecko wyraża chęć zjedzenia posiłku a odpowiednio dyrektor szkoły lub przedszkola informuje ośrodek pomocy społecznej o potrzebie udzielenia pomocy w formie posiłku.  Liczba dzieci i uczniów, którym ma być udzielona pomoc w w/w sposób, nie może przekroczyć 20 % liczby dzieci i uczniów zamieszkałych na terenie Gminy Augustów,  dożywianych w szkołach i przedszkolach  w poprzednim miesiącu kalendarzowym. Warunkiem przyznania takiej pomocy, bez wydania decyzji administracyjnej przyznającej posiłek oraz bez przeprowadzania rodzinnego wywiadu środowiskowego, jest przyjęcie przez gminę odpowiedniego programu osłonowego, o którym mowa w ustawie o pomocy społecznej, który takie rozwiązania na terenie gminy będzie przewidywał.  Ustawa o pomocy społecznej daje możliwość tworzenia i realizacji programów osłonowych o zasięgu gminnym. Wydatki na żywność pochłaniają znaczną część środków finansowych, będących w dyspozycji osób i rodzin, pogarszając standard ich życia, a tym samym ograniczając możliwość zabezpieczenia podstawowych potrzeb życiowych.

Uwag i wniosków nie zgłoszono.

Poddano pod głosowanie projekt uchwały w powyższej sprawie.

W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Podjęto Uchwałę nr XXIX/232/2014 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

c) zaopiniowania projektu uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego   w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Dolina Biebrzy”.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy poinformował, że na terenie gminy powstaną 4 obszary krajobrazu chronionego „Dolina Biebrzy”, „Puszcza i Jeziora Augustowskie”, „Pojezierze Rajgrodzkie”, „Dolina Rospudy”. Zgodnie z uchwałą sejmiku wojewódzkiego, która zostanie podjęta w dniu 7 listopada 2014 r. w tych obszarach chronionego krajobrazu są pewne zakazy, nie zawsze korzystne dla gminy. Jest propozycja z gminy Nowinka, aby zmienić pewne zapisy, m. in. § 4 ust. 1 pkt 2 projektu uchwały powinien otrzymać następujące brzmienie:

„likwidowania i niszczenia zadrzewień śródpolnych, przydrożnych i nadwodnych, jeżeli nie wynikają one z potrzeby ochrony przeciwpowodziowej i zapewnienia bezpieczeństwa ruchu drogowego lub wodnego lub budowy, odbudowy, utrzymania, remontów lub naprawy urządzeń wodnych, zapewnienia bezpieczeństwa ludzi i mienia”; § 4 ust. 1 pkt 7 powinien otrzymać następujące brzmienie:

„lokalizowania obiektów budowlanych w pasie szerokości 100 m od linii brzegów rzek, jezior i innych zbiorników wodnych o charakterze stałym, z wyjątkiem urządzeń wodnych oraz obiektów służących prowadzeniu racjonalnej gospodarki rolnej, leśnej, ekologicznej lub rybackiej”. Wójt dodał, że pozostałe gminy typu Raczki, Przerośl oraz sąsiadujące gminy zamierzają wydać podobną opinię wraz ze zmianami, które będą rozważane na obradach sejmiku województwa podlaskiego.

 

Uwag i wniosków nie zgłoszono.

Poddano pod głosowanie projekt uchwały w powyższej sprawie.

W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 1 głos wstrzymujący się, głosów przeciwnych nie było.

Podjęto Uchwałę nr XXIX/233/2014 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

d) zaopiniowania projektu uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Puszcza i Jeziora Augustowskie”.

Poddano pod głosowanie projekt uchwały w powyższej sprawie.

W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 1 głos wstrzymujący się, głosów przeciwnych nie było.

Podjęto Uchwałę nr XXIX/234/2014 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

e) zaopiniowania projektu uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Pojezierze Rajgrodzkie”.

Poddano pod głosowanie projekt uchwały w powyższej sprawie.

W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 1 głos wstrzymujący się, głosów przeciwnych nie było.

Podjęto Uchwałę nr XXIX/235/2014 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

f) zaopiniowania projektu uchwały Sejmiku Województwa Podlaskiego w sprawie Obszaru Chronionego Krajobrazu „Dolina Rospudy”.

Poddano pod głosowanie projekt uchwały w powyższej sprawie.

W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 1 głos wstrzymujący się, głosów przeciwnych nie było.

Podjęto Uchwałę nr XXIX/236/2014 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

g)  w sprawie rozpatrzenia skargi Lecha Milewskiego na działalność Wójta Gminy.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy poinformował, że Pan Lech Milewski złożył skargę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, w związku z wnioskiem w sprawie rozgraniczenia działek swoich nieruchomości z cmentarzem. Wójt stwierdził, że działki Pana Lecha Milewskiego nie graniczą z  cmentarzem, w związku z tym nie ma możliwości rozgraniczenia działek. Między cmentarzem a działkami Lecha Milewskiego jest gminna droga. Pan Lech Milewski skierował sprawę do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które podtrzymało stanowisko gminy. Zatem Pan Lech odwołał się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, który to sąd skierował tą sprawę jako skargę do Rady Gminy.

Uwag nie zgłoszono.

Poddano pod głosowanie projekt uchwały w powyższej sprawie.

W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 1 głos wstrzymujący się, głosów przeciwnych nie było.

Podjęto Uchwałę nr XXIX/237/2014 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

h) w sprawie zmiany budżetu gminy Augustów na rok 2014.

Małgorzata Zalewska – Skarbnik Gminy poinformowała o zmianach w planie dochodów w dziale 010 – Rolnictwo i łowiectwo, rozdziale 01010 zwiększono dochody o kwotę 79.787zł z tytułu zwrotu wydatków poniesionych w latach poprzednich; w dziale 756- Dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem zwiększono o 22.703zl z tytułu opłaty eksploatacyjnej.

Dochody zmniejszono o 126.622zł z tytułu płatności na projekt „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego” ponieważ refundacja poniesionych wydatków nastąpi dopiero w roku 2015.

Zmiany w  planie wydatków budżetu gminy na rok 2014:

w dziale 700 – Gospodarka mieszkaniowa, kwotę 8.000zł przeznacza na wykonanie placu zabaw we wsi Kolnica BSD (środki Funduszu sołeckiego);

w dziale 720 – Informatyka w związku ze zmianami dotyczącymi projektu „Wdrażanie  elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego” kwotę 35.918zł zabezpiecza na wydatki bieżące związane z tym projektem;

w dziale 853 – Pozostałe zadania w zakresie polityki społecznej – zabezpiecza się kwotę 33.378zł na wydatki bieżące dotyczące projektu „Wyposażenie oddziałów przedszkolnych w Gminie Augustów”;

w dziale 900- Gospodarka komunalna i ochrona środowiska kwotę 20.000zł przeznacza na wydatki niekwalifikowalne projektu „Wykorzystanie energii słonecznej jako alternatywne źródło ciepła w Gminie Augustów”.    

Wprowadzone zmiany  powodują zmniejszenie planowanego deficytu budżetu o kwotę 80.565,00 do kwoty 2.797.649,00 zł.

Uwag nie zgłoszono.

Poddano pod głosowanie projekt uchwały w powyższej sprawie.

W głosowaniu brało udział 11 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych obecnych na sali, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Podjęto Uchwałę nr XXIX/238/2014 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

i) w sprawie zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2014-2019.

Małgorzata Zalewska – Skarbnik Gminy poinformowała, że w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Augustów zaktualizowano dane w zakresie planowanych dochodów, wydatków, wyniku budżetu  dla 2014roku.

W okresie od 21 sierpnia 2014   dochody na rok 2014 zwiększyły się o kwotę 540.396,52zł do kwoty 21.969.863,99zł, w tym dochody bieżące po zmianach wynoszą 20.256.884,18zł (zwiększenie o 652.504,71zł) a dochody majątkowe 1.712.979,81zł (zmniejszenie o 112.108,19zł).

Po zmianach plan wydatków budżetu gminy na rok 2014 uległ zwiększeniu o 459.831.52zł i wynosi 24.767.512,99zł, w tym wydatki bieżące 19.668.715,99zł, a wydatki majątkowe 5.098.797zł.

Planowany deficyt budżetu na rok 2014 uległ zmniejszeniu  o 80.565zł i wyniesie 2.797.649zł. Kwota przychodów pozostaje bez zmian - 3.813.139zł, w tym wolne środki 1.893.285zł, kredyty i pożyczki 1.894.868zł oraz inne przychody niezwiązane z zaciągnięciem długu 24.986zł.  Zmianie ulegają planowane rozchody na 2014 rok. Oprócz spłaty kredytów zaciągniętych w latach poprzednich w kwocie 785.490zł planuje się udzielenie w 2014 pożyczek do wysokości 230.000zł. Łącznie rozchody wynoszą 1.015.490zł.

W wykazie przedsięwzięć w zakresie przedsięwzięcia "Wdrażanie usług elektronicznych dla ludności województwa podlaskiego", które będzie realizowane w latach 2014- 2015 dokonano zmian w zakresie wydatków bieżących i majątkowych. Limit wydatków bieżących wynosi 91.895zł,  w tym na rok 2014  - 35.915zł, a na rok 2015 - 55.977zł. Limit wydatków majątkowych wynosi 194.322zł, z tego na rok 2014 -113.050zł, a na rok 2015  - 81.272zł.

Uwag nie zgłoszono.

Poddano pod głosowanie projekt uchwały w powyższej sprawie.

W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych obecnych na sali, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Podjęto Uchwałę nr XXIX/239/2014 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

j) w sprawie określenia wysokości stawek podatku od nieruchomości na 2015 rok.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy poinformował, że stawki podatku od nieruchomości na 2015 rok pozostaną bez zmian w stosunku do roku 2014.     Następnie Wójt stwierdził, że stawki  podatku od środków transportowych na 2015 rok nie ulegną zmianie oraz opłata miejscowa pozostanie na poziomie roku 2014.

Wójt Gminy poinformował, że cena 1 q  żyta wynosi 61,37 zł, tj. cena ogłoszona w Komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 20 października 2014 r. w sprawie średniej ceny skupu żyta za okres 11 kwartałów poprzedzających rok podatkowy 2015 r. do naliczania podatku rolnego. Cena 1 q żyta ogłoszona w Komunikacie Prezesa GUS z dnia 20 października 2014 r. w kwocie 61,37 zł jest niższa o 3,63 zł w porównaniu do ceny ustalonej w roku ubiegłym. Rada Gminy przyjęła na rok 2014 cenę żyta w wysokości 65 zł za 1 q. Przewidywana obniżka dochodów z tytułu podatku rolnego w 2015 roku wyniesie ok. 42 tys. zł.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy poinformował, że cena 1 m3 drewna wynosi 188,85 zł za 1m3 ogłoszona w Komunikacie Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 20 października 2014 r. w sprawie średniej ceny sprzedaży drewna, obliczonej według średniej ceny drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały 2014 r. Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 30 października 2002 r. o podatku leśnym (t.j. Dz. U. z 2013 r. poz. 465) podatek leśny od 1 ha za rok podatkowy wynosi równowartość pieniężną 0,220 m3 drewna, obliczoną według średniej ceny sprzedaży drewna uzyskanej przez nadleśnictwa za pierwsze trzy kwartały roku poprzedzającego rok podatkowy. Na rok 2014 cena 1 m3 drewna ogłoszona w komunikacie Prezesa GUS wyniosła 171,05 zł. Przewidywany wzrost dochodów z tytułu podatku leśnego w 2015 roku wyniesie ok. 13.000 zł.

Tadeusz Smoleński – sołtys wsi Netta Pierwsza zapytał czy wiadomo jak zmienią się środki w budżecie po obniżce podatków.

Wójt powiedział, że środki w budżecie zimniejszą się o ok. 5% w podatku rolnym, lecz ta obniżka podatku rolnego nie wpłynie drastycznie na dochody gminy.

Radny Marian Rółkowski zgłosił wniosek o zmniejszenie stawki podatku od nieruchomości od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części  zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej do kwoty 20,00 zł od 1 m² powierzchni użytkowej. Powiedział, że skoro podatek rolny będzie obniżony to także przedsiębiorcom należy się obniżka podatku, co może być zachętą do rozwoju działalności na terenie gminy.

Dodatkowych wniosków i zapytań nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wniosek radnego Mariana Rółkowskiego w sprawie obniżenia stawki  podatku od nieruchomości od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części  zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej do kwoty 20,00 zł od 1 m² powierzchni użytkowej.

W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 1 głos wstrzymujący się, głosów przeciwnych nie było.

Przyjęto stawkę  20,00 zł od 1 m² powierzchni użytkowej od gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz od budynków mieszkalnych lub ich części  zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej.

Poddano pod głosowanie projekt uchwały po zmianie w powyższej sprawie.

W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, 1 głos wstrzymujący się, głosów przeciwnych nie było.

Podjęto Uchwałę nr XXIX/240/2014 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 13 do protokołu.

k ) w sprawie stawek podatku od środków transportowych na 2015 rok.

Uwag nie zgłoszono.

Poddano pod głosowanie projekt uchwały w powyższej sprawie.

W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Podjęto Uchwałę nr XXIX/241/2014 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 14 do protokołu.

l) w sprawie opłaty miejscowej na 2015 rok.

Uwag nie zgłoszono.

Poddano pod głosowanie projekt uchwały w powyższej sprawie.

W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Podjęto Uchwałę nr XXIX/242/2014 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 15 do protokołu.

Ad. 6.

Przyjęcie wniosku Wójta Gminy w sprawie ceny skupu żyta do celów wymiaru podatku rolnego na rok 2015.

Po rozpatrzeniu wniosku i zapoznaniu się z jego uzasadnieniem Rada Gminy przyjęła cenę 1 q  żyta w wysokości 61,37 zł, tj. ceny ogłoszonej w Komunikacie Prezesa GUS.

Wniosek stanowi załącznik nr 16 do protokółu.

Ad. 7.

Przyjęcie wniosku Wójta Gminy w sprawie ceny sprzedaży 1 m3 drewna do naliczania podatku leśnego na 2015 rok.

Po rozpatrzeniu wniosku i zapoznaniu się z jego uzasadnieniem Rada Gminy przyjęła cenę 1m3 drewna  w kwocie 188,85 zł tj. w wysokości ustalonej przez Prezesa GUS.

Wniosek stanowi załącznik nr 17 do protokółu.

Ad. 8.

Informacja dot. oświadczeń majątkowych złożonych Wojewodzie Podlaskiemu i Naczelnikowi Urzędu Skarbowego w Augustowie. 

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady poinformował, że naczelnik Urzędu Skarbowego w Augustowie pismem z dnia 30 października 2014 r. poinformował, że  osoby zobowiązane do złożenia oświadczeń majątkowych złożyły je w ustawowym terminie. Ponadto Wojewoda Podlaski przedstawił informację w sprawie złożonych oświadczeń majątkowych. Wójt Gminy złożył w ustawowym terminie swoje oświadczenie majątkowe.

Ad. 9.

Interpelacje, wnioski i zapytania radnych i sołtysów.

Radny Jerzy Dobkowski zapytał odnośnie ceny 1 m2 chodnika w Janówce. Ponadto poinformował o niedrożności przepustu, który to przepust został zasypany przez wykonawcę kanalizacji. Radny zwrócił uwagę, że większość hydrantów nie spełnia norm. Radny zapytał o złożone wnioski do budżetu gminy na 2015 rok.

Tadeusz Smoleński – sołtys wsi Netta Pierwsza zwrócił się z wnioskiem o ogłaszanie przetargów ograniczonych na grunty rolne z terenu naszej gminy tylko dla rolników z terenu gminy Augustów. Sołtys zwrócił uwagę, że nawierzchnie dróg powiatowych są słabo poprawiane. Ponadto sołtys wyraził zdanie, że niepotrzebnie wyremontowano boisko w Biernatkach, ponieważ przy każdej szkole znajdują się boiska, z których można skorzystać. 

Radny Marian Rółkowski zwrócił uwagę na potrzebę przeglądu hydrantów na terenie gminy.

Ad. 10.

Udzielenie odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych i sołtysów.

Przewodniczący Rady poinformował, że boiska szkole nie są pełnowymiarowe a chcąc przeprowadzać zawody sportowe to boiska muszą spełniać pewne normy. Przewodniczący stwierdził, że większość gmin w naszym województwie i nie tylko posiada boiska pełnowymiarowe dodatkowo z pełnym kompleksem sportowym.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy poinformował, że kosztorys wraz z dokumentacją dotyczącą ceny chodnika zostanie przekazany radnemu.

Wójt poinformował, że przepust w Topiłówce został udrożniony przez wykonawcę kanalizacji. Wójt zwrócił uwagę na potrzebę wykonania melioracji w Topiłówce, lecz przez przystąpieniem do tego typu prac trzeba uzyskać zgodę właściciela gruntu, jednak właściciele często nie zgadzają się.

Wójt poruszył sprawę niskiego ciśnienia w wodociągach, co sprawia że na terenie gminy nie są spełniane normy przeciwpożarowe. Chcąc rozwiązać ten problem należałoby przebudować sieć wodociągową co wiąże się z dużymi wydatkami finansowymi.

Odnośnie przetargu nieograniczonego to pisemnie zostania udzielona odpowiedź.

Wójt stwierdził, że nierówności dróg powiatowych występują nie tylko w Netcie, wszelkie dziury są przez powiatowy zarząd dróg naprawiane, lecz położenie asfaltu wiąże się z bardzo dużymi kosztami. Zgłoszone wnioski odnośnie ubytków dróg będą na bieżąco naprawiane.

Wójt powiedział, że zarządzono przegląd wszystkich hydrantów na terenie gminy, nad którymi nadzór sprawuje firma Optima Olecko oraz Wodociągi i Kanalizacje Miejskie. Termin przeglądu wyznaczono do końca listopada br. Odnośnie szkoleń strażackich to gmina finansuje utrzymanie straży pożarnych, natomiast obsługą szkoleniową zajmuje się Państwowa Straż Pożarna.

Odnośnie złożonych wniosków do budżetu gminy na 2016 rok to Gminna Spółka Wodna zwróciła się z prośbą o dofinansowanie w wysokości 50 tys. zł. na swoją działalność. Ponadto złożono wniosek w sprawie tzw. „schetynówki” o którym była wcześniej mowa, poza tym inwestycją szkolną będzie wymiana podłogi w Zespole Szkół w Białobrzegach. Zabezpieczono środki finansowe na przebudowę odcinków dróg i remonty.  

Wójt powiedział na temat oświetlenia ulicznego. Lampy uliczne będą włączone do godziny 24.00 przy drogach krajowych i wojewódzkich oraz z rana przy przystankach autobusowych. Przy drogach gminnych i wojewódzkich oświetlenie będzie włączone do godziny 22.00. Wójt dodał, że gmina nie ma wpływu na oświetlenie uliczne, które znajduje się w tzw. węźle Janówka na obwodnicy Augustowa.

Wójt poinformował, że wydano negatywną decyzję w sprawie lokalizacji elektrowni wiatrowych na terenie gminy. Przedsiębiorca odwołał się do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, które rozpatrzy tą sprawę pod koniec roku. Wykonawca występował o roszczenia finansowe w stosunku do gminy, jednak nie toczy się postępowanie przed sądem cywilnym w sprawie odszkodowania za wydane decyzje administracyjne. Toczy się postępowanie w sprawie uchylenia decyzji odmownej w Sądzie Administracyjnym w Białymstoku. 

Radny Jerzy Dobkowski zwrócił uwagę, że należy zabezpieczyć przepust w Topiłówce.

Tadeusz Smoleński – sołtys wsi Netta Pierwsza stwierdził, że pęka nawierzchnia gminnych dróg, ponieważ jeżdżą tymi drogami samochody ciężarowe i niszczą asfalt. Sołtys zwrócił uwagę na wykonanie zjazdów z dróg gminnych naq pola zwłaszcza m.in. w Turówce czy w Netcie Folwark.  

 

 

Ad. 11.

Oświadczenia radnych i sołtysów.

Nie zgłoszono.

Ad. 12.

Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji Rady Gminy.

Do protokołu uwag nie zgłoszono zatem Przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem protokołu.

W głosowaniu udział wzięło 12 radnych.

Za przyjęciem protokołu nr XXVIII/2014 głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Ad. 13.

Zamknięcie obrad Rady Gminy.

Po wyczerpaniu tematyki Przewodniczący Rady zamknął XXIX sesję Rady Gminy Augustów. Obrady zakończono ok. godz. 1145.  

 

 

 

         Przewodniczący Rady Gminy

     Zdzisław Chmielewski

Protokołowała:

Katarzyna Szczęsna

Metryka strony

Udostępniający: Katarzyna Szczęsna

Wytwarzający/odpowiadający: Grzegorz Samel

Wprowadzający: Grzegorz Samel

Data wprowadzenia: 2015-11-20

Data modyfikacji: 2015-11-20

Opublikował: Grzegorz Samel

Data publikacji: 2015-11-20