8-SESJA-Protokół

PROTOKÓŁ  Nr VIII/2015

z obrad VIII Sesji Rady Gminy Augustów w dniu 28 września 2015 roku.

 

Obrady Sesji rozpoczęto o godz. 1100 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Żarnowie.

Obrady VIII Sesji Rady Gminy Augustów prowadził Przewodniczący Rady Gminy Augustów – Zdzisław Chmielewski.

                                                                   

Otwarcie obrad.

Przewodniczący Rady powitał radnych Gminy, sołtysów, władze gminy, mecenasa, zaproszonych gości.

Minutą ciszy uczczono zmarłego sołtysa wsi Turówka Pana Bronisława Ostrowskiego.

Następnie Przewodniczący Rady stwierdził, że na 15 radnych zgodnie z listą obecności w obradach uczestniczy 13 radnych, a więc podejmowane uchwały będą prawomocne.

Radni nieobecni:

1. Milanowski Karol

2. Szczepański Michał

W obradach Rady Gminy uczestniczyło ogółem 41 osób.

Listy obecności stanowią załącznik Nr 1 do protokółu.

Ad. 2.

Przyjęcie porządku obrad.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady Gminy przedstawił proponowany porządek obrad VIII sesji Rady Gminy.

1. Otwarcie obrad Rady Gminy, powitanie radnych, sołtysów, gości zaproszonych.

2. Przyjęcie porządku obrad.

3. Informacja o międzysesyjnej działalności Wójta Gminy tj. w okresie od 29  czerwca 2015 r. do 28 września 2015 roku.

4. Wybór ławnika do Sądu Rejonowego w Augustowie.

- opinia Zespołu do spraw wyboru ławników o zgłoszonych kandydatach na ławników.

-  powołanie Komisji Skrutacyjnej do przeprowadzenia głosowania.

-  wybór ławnika w głosowaniu tajnym.

- podjęcie uchwały w sprawie wyboru ławnika do Sądu Rejonowego w Augustowie.

5. Przyjęcie raportu z realizacji Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Augustów w 2014 r.

6. Rozpatrzenie projektów uchwał oraz podjęcie uchwał:

a) w sprawie Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2015-2017.

b) w sprawie zarządzenia wyborów sołtysa wsi Turówka.

c) w sprawie  przyjęcia od Powiatu Augustowskiego zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa ciągu komunikacyjnego obejmującego drogę powiatową nr 1187B oraz drogę gminną 102656B”.

d) w sprawie przekazania w 2015 roku środków finansowych na Fundusz Wsparcia Straży Granicznej.

e) w sprawie zmiany budżetu gminy Augustów na rok 2015.

f) w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2015-2019.

7. Przyjęcie informacji o przebiegu wykonania budżetu Gminy Augustów za I półrocze 2015 roku oraz o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej.

8. Interpelacje, wnioski i zapytania radnych i sołtysów.

9. Udzielenie odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych i sołtysów.

10. Oświadczenia radnych i sołtysów.

11. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji Rady Gminy.

12. Zamknięcie obrad Rady Gminy.

Uwag i wniosków nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie zaproponowany porządek obrad.

Udział w głosowaniu wzięło 11 radnych.

Za przyjęciem porządku obrad głosowało 11 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Porządek obrad VIII Sesji Rady Gminy Augustów został przyjęty jednogłośnie.

Następnie Przewodniczący Rady poprosił o zabranie głosu pracowników z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie.

Pani Monika Pacuk zapraszała do wzięcia udziału w kampanii na rzecz pozyskiwania rodzin zastępczych. Stwierdził, że nie ma dużych wymogów, aby zostać rodziną zastępczą. Trzeba przede wszystkim być zdrowym, mieć zaświadczenie od lekarza rodzinnego o stanie zdrowia. Osoba taka nie może być karana i powinna chcieć sprawować opiekę nad dzieckiem. Na terenie Gminy Augustów jest rodzina zastępcza zawodowa i cztery rodziny zastępcze niezawodowe. Rodzina zawodowa musi wziąć pod opiekę co najmniej czwórkę dzieci, a osoba która zajmuje się dziećmi dostaje wynagrodzenie. Przed przyjęciem dzieci, należy najpierw uczestniczyć w szkoleniu, które przygotowuje do opieki nad dzieckiem. Pracownicy Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie zwrócili się z apelem o rozpowszechnienie wśród mieszkańców gminy za pośrednictwem sołtysów, radnych informacji na temat rodzin zastępczych.

Ad. 3.

Informacja o międzysesyjnej działalności Wójta Gminy tj. w okresie od 29  czerwca 2015 r. do 28 września 2015 roku.

Zbigniew Buksiński - Wójt Gminy przedstawił informację o podjętych Zarządzeniach w w/w okresie oraz o realizacji uchwał podjętych na sesji Rady Gminy w dniu 29 czerwca 2015 r.

Do przedłożonej informacji nie zgłoszono uwag i stanowi ona załącznik nr 2 do protokołu.

Ponadto Wójt poinformował, że istnieje możliwość bezpłatnego wykonania badania USG jamy brzusznej i tarczycy, które odbędzie się 20 października 2015r. Następnie Wójt powiedział, że Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska ogłosił konkurs na dofinansowanie podłączeń do sieci kanalizacyjnej dla gospodarzy domowych, osób fizycznych. Dofinansowanie wynosi 20%. WFOŚ ogłasza również podobny konkurs na przydomowe oczyszczalnie ścieków. Wójt dodał również, że w dniach 19-25 lipca 2016 r. na terenie powiatu augustowskiego przewidywane jest przybycie dużej ilości osób na światowe dni młodzieży. W związku z tym mile są widziane rodziny, które przyjęłyby taką młodzież. Chodzi tu przede wszystkim o zapewnienie noclegu, kolacji i śniadania oraz przywiezienie osób na miejsce spotkań. W tym czasie, aby umilić pobyt przyjezdnych, będzie zorganizowany gminny festyn rodzinny.

 

 

Ad. 4. 

Wybór ławnika do Sądu Rejonowego w Augustowie.

Pani Iwona Hofman - członek Zespołu do spraw wyboru ławników przedłożyła opinię Zespołu o kandydacie na ławnika do Sądu Rejonowego w Augustowie. Opinia stanowi załącznik nr 3 do protokółu.

Zespół stwierdził, że zgłoszenie kandydata Pani Małgorzaty Karbowskiej na ławnika spełnia wszystkie wymogi formalne wymienione w rozdziale 7 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. – Prawo o ustroju sądów powszechnych. Kandydatura Pani Małgorzaty Karbowskiej została zaopiniowana pozytywnie. Innych kandydatur do orzekania w Sądzie Rejonowym w Augustowie nie zgłoszono. W ustawowym terminie nie wpłynęło żadne zgłoszenie kandydatów na ławnika do orzekania w zakresie prawa pracy w Sądzie Rejonowym w Suwałkach.

- powołanie Komisji Skrutacyjnej do przeprowadzenia głosowania

Do przeprowadzenia głosowania powołano Komisję Skrutacyjną w następującym  składzie: Pani Jolanta Jagłowska, Pani Danuta Kulbacka oraz Pani Iwona Hofman. Wymieniony skład Komisji Skrutacyjnej został przyjęty 13 głosami.

Przed przystąpieniem do głosowania wyjaśniony został sposób głosowania oraz zasady ważności i nieważności  głosów.

Po zakończeniu prac związanych z głosowaniem Przewodnicząca Komisji Skrutacyjnej Pani Danuta Kulbacka odczytała wyniki głosowania w wyniku, którego  ławnikiem do Sądu Rejonowego w Augustowie została wybrana: Pani   Małgorzata  Karbowska.

- podjęcie uchwały w sprawie wyboru ławników do Sądu Rejonowego w Augustowie.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wyboru ławnika do Sądu Rejonowego w Augustowie.

W głosowaniu brało udział 13 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych, wszystkich obecnych na sali, głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było.

Podjęto jednogłośnie Uchwałę nr VIII/47/2015 w sprawie wyboru ławnika do Sądu Rejonowego w Augustowie – stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

 

Ad. 5.

Przyjęcie raportu z realizacji Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych Gminy Augustów w 2014 r.

Tomasz Tomaszewski – Kierownik GOPS mówił, że obowiązek przygotowania tego raportu wynika ze strategii, która została przyjęta przez Radę Gminy Augustów dnia 19 listopada 2008r. Najważniejszą częścią raportu są elementy strategii, które działają i należy je zaktualizować. Strategia Rozwiązywania Problemów Społecznych jest dokumentem, który będzie podstawą o ubieganie się o środki unijne w obecnej perspektywie, o uczestniczenie w rozwiązywaniu różnych problemów społecznych pozyskując środki z Ministerstwa czy planując działania. Istotne jest aby posiadać dokument, który będzie zawierał najbardziej aktualne problemy i sposoby rozwiązywania zaplanowane w formie strategii. W związku z tym, podsumowując rok 2014, stwierdza się, że istniejące obszary problemowe wymagają uzupełnienia w związku ze zmieniającymi się potrzebami społeczności lokalnej. Strategia ta pisana była dawno temu, gdzie dane statystyczne były brane z lat 2005-2007. Pojawiły się nowe problemy i dlatego należy tą strategię zaktualizować. Przy planowaniu dobrze jest zasięgnąć opinii społeczności lokalnej. Należałoby zaplanować spotkania, gdzie można przyjrzeć się istniejącym problemom. Pojawiającą się zmianą jest pomoc osobom starszym, w podeszłym wieku. Obecna strategia składa się z czterech obszarów problemowych. Wsparcie i pomoc osobom tzw. wytyczonym społecznie, niepełnosprawnym, w podeszłym wieku, system opieki nad dzieckiem i wszelkie programy profilaktyczne dotyczące grup osób, które borykają się z bezdomnością, przestępczością jak również patologiami społecznymi. W Strategii uczestniczą wszystkie instytucje, gdzie jedno z tych działań zawiera się w tej strategii. Są to szkoły na terenie Gminy Augustów, Gminny Ośrodek Kultury, biblioteki, GOPS jak również Urząd Gminy Augustów. Strategia jest niezbędnym elementem do ubiegania  się o zewnętrzne środki m.in. unijne.

Uwag nie zgłoszono.

Wobec tego Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie niniejszy raport.

W głosowaniu brało udział 13 radnych. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Raport stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

 

Ad.6.

Rozpatrzenie projektów uchwał oraz podjęcie uchwał:

a) w sprawie Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2015-2017.

Tomasz Tomaszewski – Kierownik GOPS mówił, że w związku z tym, że minął okres obowiązywania uchwały Rady Gminy w sprawie GPWR na lata 2012-2014 trzeba uchwalić program na kolejne trzy lata. W programie tym zawarte są zadania, które realizowane są przez GOPS. Gmina ma możliwość zatrudniania asystentów rodziny. Ich zadaniem jest wsparcie funkcji opiekuńczo-wychowawczej tych rodzin, w których są problemy wychowawcze i dzieci mogłyby trafić do placówki opiekuńczo-wychowawczej. Asystent wspólnie z pracownikiem socjalnym ma za zadanie wzmocnić rolę rodzica, aby wizja umieszczenia dziecka w placówce zastępczej nie istniała. Gmina w 2015 r. pozyskała środki na zatrudnienie asystenta rodziny w kwocie 45 tys. zł. i to pozwoliło na objęcie wsparciem ok. 30 rodzin, które miały możliwość korzystania ze wsparcia asystenta rodziny. Kolejnym istotnym zadaniem to są odpłatności przebywania dzieci w pieczy zastępczej. Pobyt dziecka w placówce opiekuńczo-wychowawczej jest droższy niż przebywanie dziecka w rodzinie zastępczej. Zadaniem asystenta rodziny jest również podejmowanie działań aby dzieci, które przebywają w rodzinach zastępczych powróciły do rodziny biologicznej. Bardzo ważnym elementem jest tutaj współpraca ze szkołami, ponieważ dzieci które są objęte działaniami asystenta rodziny w większości uczęszczają do szkół na terenie gminy Augustów.

Uwag i wniosków nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie Gminnego Programu Wspierania Rodziny na lata 2015-2017.

W głosowaniu brało udział 13 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Podjęto Uchwałę nr VIII/48/2015 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

b) w sprawie zarządzenia wyborów sołtysa wsi Turówka.

Przewodniczący Rady poinformował, że termin wyborów sołtysa wsi określono do dnia 31.10.2015 r.

Poddano pod głosowanie projekt uchwały w powyższej sprawie.

W głosowaniu brało udział 13 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Podjęto Uchwałę nr VIII/49/2015 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

c) w sprawie  przyjęcia od Powiatu Augustowskiego zadania inwestycyjnego pn. „Przebudowa ciągu komunikacyjnego obejmującego drogę powiatową nr 1187B oraz drogę gminną 102656B”.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy Augustów mówił, że na tą inwestycję otrzymamy 50% dofinansowania z budżetu państwa i będziemy tą inwestycję realizować. Odcinek drogi powiatowej wynosi 400 metrów w Mazurkach na skrzyżowaniu z Pruską Wielką, natomiast odcinek drogi gminnej 1450 metrów. W wyniku klasyfikacji gmina była na 37 miejscu, lecz w wyniku oszczędności z przeprowadzonych przetargów pojawiła się możliwość realizacji tej inwestycji.  Kwota całej inwestycji to 645.553 zł tj. 70% wartości kosztorysowej. Gmina do powiatu dołoży 146.940,41 zł. Na swój odcinek drogi dołoży 112.954,76 zł, łącznie gmina zapłaci za tą inwestycję 259.865,17 zł. Do inwestycji powiat dopłaci 62.961 zł. Inwestycja ta będzie zrealizowana do 15 listopada 2015 r.

Uwag i wniosków nie zgłoszono.

Poddano pod głosowanie projekt uchwały w powyższej sprawie.

W głosowaniu brało udział 13 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 1 głos wstrzymujący się, głosów przeciwnych nie było.

Podjęto Uchwałę nr VIII/50/2015 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

d) w sprawie przekazania w 2015 roku środków finansowych na Fundusz Wsparcia Straży Granicznej.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy Augustów powiedział, że można dofinansować straż graniczną kwotą 2.000 zł. Z przeznaczeniem na paliwo do pojazdów służbowych straży. Gmina współpracuje ze strażą graniczną, szkoły także odwiedzają jednostkę w Augustowie.

Uwag i wniosków nie zgłoszono.

Poddano pod głosowanie projekt uchwały w powyższej sprawie.

W głosowaniu brało udział 13 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, 1 głos wstrzymujący się, głosów przeciwnych nie było.

Podjęto Uchwałę nr VIII/51/2015 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

e) w sprawie zmiany budżetu gminy Augustów na rok 2015.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy Augustów mówił, że zmiany w budżecie wynikały z dotacji i zadań jakie były prowadzone. Zwiększenie dochodów dotyczy dotacji celowej budżetu państwa na dofinansowanie zadania Przebudowa ciągu komunikacyjnego w wysokości 468.750 zł. i pomocy na remont drogi powiatowej. Na remont remizy OSP w Jeziorkach otrzymaliśmy 1.000 zł. Środki w wysokości 44.319 zł. na projekt rowerowy we Wschodniej Polsce. Gmina otrzymała również dotację z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w wysokości 8.610 zł. na zakup sprzętu do ochrony zdrowia i życia w gminie. Są środki z rezerwy subwencji oświatowej. W wysokości 20 tys. zł. na wyposażenie w sprzęt szkolny i materiały dydaktyczne szkół podstawowych prowadzących edukację włączającą. Otrzymano dotację celową w wysokości 89.194,46zł na realizację własnych zadań bieżących gmin oraz realizacje inwestycji i zakupów inwestycyjnych własnych gmin przeznaczonej na zwrot części wydatków wykonanych w ramach funduszu sołeckiego w 2014 roku. Zwiększenie dochodów dotyczy dotacji w kwocie 102.000 zł ze środków Funduszu Rozwoju Kultury Fizycznej na zadanie „Remont sali gimnastycznej oraz budowa magazynku sportowego w ZS w Białobrzegach” - zmiana klasyfikacji budżetowej paragrafu dochodów.

Zmiany planowanych wydatków:

W dziale 600 – Transport i łączność zwiększa się środki inwestycyjne w kwocie 939.500zł, na;

- zadane inwestycyjne pn. „Przebudowa ciągu komunikacyjnego obejmującego drogę powiatową nr 1187B oraz drogę gminną 102656B”o 937.500zł z tego w rozdziale 60014- Drogi publiczne powiatowe - 538.800zł  oraz w kwocie 398.700zł  w rozdziale 60016 – Drogi publiczne gminne. Zdanie to realizowane będzie zgodnie z porozumieniem zawartym z Powiatem Augustowskim.         

- budowę przystanku w Jeziorkach (zmiana przeznaczenia funduszu sołeckiego) -2.000zł w rozdziale 60016;

W  dziale  630 – Turystyka, rozdział 63003 – Zadania w zakresie upowszechniania turystyki kwotę 43.194,02zł przeznacza na realizację projektu „ Trasy rowerowe w Polsce Wschodniej – województwo podlaskie”. Zadanie realizowane jest ze środków pozyskanych z Programu Operacyjnego Rozwój Polski Wschodniej 2007 – 2013 w ramach umowy zawartej z Województwem Podlaskim. W ramach tego zadanie zbudowane zostanie miejsce obsługi rowerów w miejscowości Bór.

W dziale 754 – Bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa, rozdziale 75412- Ochotnicze straże pożarne, środki w kwocie 15.350 zł przeznacza na: remont remizy OSP w Jeziorkach – 1.000 zł (zadania realizowane na podstawie porozumień między j.s.t.),

 „Zakup sprzętu do ochrony zdrowia i życia w gminie Augustów” - 14.350zł. W ramach tych środków zostanie zakupiony kombinezon i kosa spalinowa  do zwalczania Barszczu, zestaw defibrylatora oraz pilarka ratownicza do stali i betonu. Wydatki majątkowe wyniosą 11.000zl i bieżące 3.350zł. Dofinansowanie z WFOŚiGW wyniesie 8.610zł.

W rozdziale 75406 – Straż Graniczna  kwotę 2.000zł przeznacza na Fundusz Wsparcia Straży Granicznej z przeznaczeniem na zakup paliwa.

Uwag i wniosków nie zgłoszono.

Poddano pod głosowanie projekt uchwały w powyższej sprawie.

W głosowaniu brało udział 13 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących si nie było.

Podjęto Uchwałę nr VIII/52/2015 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

 f) w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej na lata 2015-2019

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy Augustów mówił, że zmiany te zostały zaktualizowane za okres od 29 czerwca do 28 września 2015 r. Ogółem dochody zwiększyły się o 819 676,18 zł. Dochody budżetu obecnie wynoszą 22.053.117,28 zł. Dochody bieżące wynoszą 19.819.034,40 zł a dochody majątkowe 2.234.082,88 zł. Planowane wydatki po zmianach wynoszą 22.260.129, 82 zł, w tym wydatki bieżące 18.080.964 zł i wydatki majątkowe 4.179.165 zł. Wynik budżetu stanowi deficyt w wysokości 207.012 zł. Wójt powiedział, że zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy wynikają z podjętej uchwały w sprawie zmian w budżecie.

Uwag i wniosków nie zgłoszono.

Poddano pod głosowanie projekt uchwały w powyższej sprawie.

W głosowaniu brało udział 13 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących si nie było.

Podjęto Uchwałę nr VIII/53/2015 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

7. Przyjęcie informacji o przebiegu wykonania budżetu Gminy Augustów za I półrocze 2015 roku oraz o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady Gminy odczytał opinię Regionalnej Izby Obrachunkowej dotyczącą niniejszej informacji. Wydano pozytywną opinię.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy Augustów powiedział, że budżet jest realizowany  właściwie. Nie ma nieprzewidzianych wydatków jak również dochodów. 50% budżetu jest zrealizowana, większość zadań inwestycyjnych jest również zrealizowana. Inwestycje drogowe również zostały wykonane i odebrane. Trwają jeszcze prace remontowe w szkole podstawowej w Białobrzegach. Niema żadnych nieprawidłowości i nie ma przeszkód, aby cały budżet zrealizować do końca roku.

Uwag i wniosków nie zgłoszono.

Poddano pod głosowanie informacji w powyższej sprawie.

W głosowaniu brało udział 13 radnych. Za przyjęciem informacji głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących si nie było.

8. Interpelacje, wnioski i zapytania radnych i sołtysów.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady poinformował o zmianie dnia i godziny swoich dyżurów w Urzędzie Gminy.

Sołtys wsi Netta Pierwsza prosił o zmianę transformatora, ponieważ jest bardzo stary i w każdej chwili może się przewrócić, jest to niebezpieczne.

Radna Jolanta Jagłowska w imieniu mieszkańców wsi Ponizie prosiła o postawienie w lesie znaku ,,teren zabudowany” lub ograniczenie prędkości, ponieważ kierowcy jeżdżą bardzo szybko i jest niebezpiecznie zwłaszcza dla dzieci, które wychodzą z gimbusu.

Sołtys ze wsi Rutki Stare poprosił o postawienie drogowskazu w Rutkach Starych tablicy informacyjnej w kierunku wsi Biernatki, ponieważ kierowcy często mają problem z kierunkiem dojazdu.

Radny Marek Pieńczykowski zwrócił się z prośbą o umieszczenie tablicy kierunkowej na drodze powiatowej Netta-Uścianki w kierunku do Nowin Bargłowskich.

Radny i sołtys wsi Gliniski Arkadiusz Roszkowski zwrócił się z prośbą o dostarczenie dwóch zestawów żwiru na drogę gminną.

Radna Ewa Frąckiewicz zwróciła się z prośbą o umieszczenie znaku tonażu na drodze gminnej Białobrzegi-Żarnowo. Obecnie droga jest w dobrym stanie, lecz często przejeżdżają tą drogą samochody ciężarowe i mogą zniszczyć nawierzchnię tej drogi.

9. Udzielenie odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych i sołtysów.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy Augustów powiedział, że sprawa dróg zostanie załatwiona. Część dróg należy do powiatu i prośba ta zostanie przekazana. W miarę możliwości znaki również zostaną postawione. Jeśli chodzi o transformator to trzeba najpierw wystąpić z pismem do PGE.

Ponadto Wójt wspomniał na temat wniosków dotyczących tegorocznej suszy składanych przez rolników do urzędu gminy. 

10. Oświadczenia radnych i sołtysów.

Radna Danuta Kulbacka podziękowała Panu Wójtowi za zaangażowanie się w usunięcie awarii latarni elektrycznych w Topiłówce, które dłuższy czas nie działały.

11. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.

Do protokołu uwag nie zgłoszono zatem Przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem protokołu.

W głosowaniu udział wzięło 13 radnych.

Za przyjęciem protokołu nr VII/2015 głosowało 12 radnych, 1 głos wstrzymujący się, głosów przeciwnych nie było.

Ponadto głos zabrał Pan Stanisław Kamiński – Radca Prawny Gminy Augustów. Mówił o nieodpłatnej pomocy prawnej mieszkańcom. Na Starostwa Powiatowe został nałożony obowiązek udzielania porad prawnych o prawach i obowiązkach obywateli. Nieodpłatna pomoc prawna nie obejmuje spraw dotyczących zobowiązań podatkowych, prowadzenia działalności gospodarczej, spraw dot. zakresu prawa cywilnego, dewizowego i prawa handlowego. Z takiej pomocy mogą skorzystać osoby, które korzystają z opieki GOPS, osoby, które posiadają Kartę Dużej Rodziny, osoby, które mają uprawnienia kombatanta, weterani za działalność poza granicami państwa, osoby, które nie ukończyły 26 lat. 

12. Zamknięcie obrad Rady Gminy.

Po wyczerpaniu tematyki Przewodniczący Rady zamknął VIII sesję Rady Gminy Augustów.

Obrady zakończono ok. godz. 1310

 

 

Przewodniczący Rady Gminy

Zdzisław Chmielewski

 

Protokółowała:

Katarzyna Szczęsna

Metryka strony

Udostępniający: Katarzyna Szczęsna

Wytwarzający/odpowiadający: Grzegorz Samel

Wprowadzający: Grzegorz Samel

Data wprowadzenia: 2015-10-27

Data modyfikacji: 2015-10-29

Opublikował: Grzegorz Samel

Data publikacji: 2015-10-27