X_sesja_Protokol

 

PROTOKÓŁ Nr X/08

z obrad Rady Gminy, które odbyły się w dniu 31 marca 2008 roku w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Żarnowie.

 

Obrady rozpoczęto o godz. 1015.

Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Gminy mgr inż. Zbigniew Polakowski.

Przewodniczący Rady powitał radnych, sołtysów, władze gminy, oraz kierowników jednostek podległych .

Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że w sesji uczestniczy 15 radnych (komplet) a więc podejmowane uchwały będą prawomocne.

W obradach Rady Gminy uczestniczyło ogółem 45 osób

Listy obecności stanowią załącznik Nr 1 do protokółu.

Przewodniczący Rady zaproponował zmianę w porządku obrad tj wprowadzenie pkt. 17a o treści „ Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia nowego Statutu Związku Komunalnego Biebrza” a następnie prosił o uzasadnienie potrzeby podjęcia wymienionej uchwały.

Wójt Gminy wyjaśnił, że Zgromadzenie Związku Komunalnego Biebrza w dniu 12 marca br. uchwałą Nr VI/17/08 uchwaliło nowy Statut Związku. Wobec tego powinniśmy podjąć uchwałę w przedmiotowej sprawie, ponieważ należymy Związku Komunalnego Biebrza.

Proponowane zmiany w porządku obrad zostały przyjęte jednogłośnie.

( głosowało 13 radnych obecnych na sali obrad).

Ponadto nie zgłoszono innych uwag i wniosków do porządku obrad wobec tego Przewodniczący Rady odczytał aktualny porządek obrad jak niżej:

Aktualny porządek obrad:

1. Otwarcie obrad Rady Gminy, powitanie radnych , sołtysów, gości zaproszonych.

2. Informacja o międzysesyjnej działalności Wójta Gminy tj. w okresie od 29 grudnia 2007 r. do 31 marca 2008 roku .

3. Odpowiedzi na wolne wnioski i zapytania z sesji z dnia 29 grudnia 2007 roku.

4. Przyjęcie sprawozdań z działalności Gminnego Ośrodka Kultury, Gminnej Biblioteki Publicznej, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Zespołu Obsługi Ekonomicznej Szkół Gminy Augustów za 2007 rok.

5. Przyjęcie sprawozdania z realizacji Programu Współpracy Gminy Augustów z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami za 2007 rok.

6. Przyjęcie sprawozdania z realizacji Gminnego programu opieki nad dzieckiem i rodziną w 2007 roku.

7. Przyjęcie sprawozdania z realizacji Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w 2007 roku.

8. Wprowadzenie zmian w Statucie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie.

9. Przyjęcie informacji z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie za 2007 rok.

10. Sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za 2007 rok

     - dyskusja

     - opinia Komisji Rewizyjnej w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2007 rok i wniosek w sprawie absolutorium dla Wójta Gminy,

     - opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej w sprawie przedłożonego sprawozdania z wykonania budżetu za 2007 rok,

     - głosowanie nad absolutorium dla Wójta Gminy.

11. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2008 rok.

12. Wprowadzenie zmian w Strategii Rozwoju Gminy Augustów na lata 1999 – 2015.

13. Wprowadzenie zmian w Planie Rozwoju Lokalnego Gminy Augustów.

14. Wprowadzenie zmian w uchwale Nr IX/66/07 Rady Gminy Augustów z dnia 29 grudnia 2007 r. w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na 2008 r.

15. Ustalenie stawki procentowej opłaty adiacenckiej,

16. Ustalenia wysokości stawek opłaty za zajęcie pasa drogowego.

17. Uchwała w sprawie przystąpienia Gminy Augustów do „Lokalnej Grupy Działania – Kanał Augustowski i Rospuda”.

17 a. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia nowego Statutu Związku Komunalnego Biebrza.

18. Przyjęcie sprawozdania z działalności stałych Komisji Rady w okresie od 27.11.2006r. do 31.12.2007 r.

19. Informacja w sprawie rozpatrywania skarg i wniosków przez Wójta Gminy za okres od 01 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2007r.

20. Interpelacje radnych i sołtysów.

21. Wolne wnioski i zapytania

22. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji tj. z dnia 29 grudnia 2007 roku.

23. Zamknięcie obrad Rady Gminy.

 

Pkt. 1. W tym punkcie głos zabrał przedstawiciel Powiatowej Izby Rolniczej Pan A. Kotarski, który omówił istotne sprawy dotyczące rolników. Mówił o problemie szkód w uprawach rolnych i potrzebie przeszkolenia przedstawicieli z każdego sołectwa ( sołtysów, radnych, rolników) ponieważ temat szacowania szkód ma wiele do życzenia. Ponadto przypominał o terminie składania wniosków na dopłaty rolnicze i punktach gdzie jest udzielana pomoc przy wypełnianiu tych wniosków, oraz o sytuacji w zakresie melioracji na naszym terenie. Według informacji Wojewódzkiego Zarządu Melioracji zadanie to może być realizowane nie wcześniej niż w II połowie przyszłego roku z programu PROW.

Ad. 2. Informacja o międzysesyjnej działalności Wójta Gminy tj. w okresie od 29 grudnia 2007 r. do 31 marca 2008 roku i realizacji uchwał podjętych na sesji w dniu 29 grudnia 2007 roku.

Wójt Gminy przedstawił w/w informację. Ponadto odczytał pismo Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa informujące o terminie składania wniosków przez rolników na dopłaty obszarowe, o punktach gdzie można otrzymać pomoc przy wypełnianiu wniosków. Poza tym poinformował, że został ogłoszony nabór na wnioski w RPO w działaniu „Transport”. Lecz komplikuje się sprawa dotycząca dofinansowania budowy dróg powiatowych. Dotychczasowe założenia były, że wkład własny gminy 10% ale Starostwo nie ma środków i ustaliło inny zakres dofinansowania. Podzielono gminy na grupy i tak powiat daje 50 % nasza gminy ma dołożyć 40 % środków własnych .Wobec tego zmienia się sytuacja w realizacji drogi borowej w Żarnowie. Nabór wniosków jest do końca kwietnia br. Urząd Marszałkowski w okresie trzech miesięcy dokona sprawdzenia wniosków , ustalenia punktacji a wiec dopiero po 15 sierpnia br. będziemy wiedzieli czy dostaniemy dofinansowanie. Jeżeli otrzymamy to prowadzimy procedurę związaną z przetargiem i wyłonieniem wykonawcy a to wymaga określonego czasu . Praktycznie prace trzeba by rozpoczynać w okresie zimowym dlatego proponuje się przeniesienie budowy drogi borowej na przyszły rok.

Do przedłożonych informacji nie zgłoszono uwag.

Powyższa informacja stanowi załącznik nr 2 do protokółu.

Ad. 3. Odpowiedzi na wolne wnioski i zapytania z poprzedniej sesji.

Wójt Gminy poinformował, że bezpośrednio na sesji w dnia 29 grudnia 2007 r.

udzielił odpowiedzi i wyjaśnień na zgłoszone wnioski podczas sesji.

Uwag nie zgłoszono.

Ad.4. Przyjęcie sprawozdań z działalności Gminnego Ośrodka Kultury, Gminnej Biblioteki Publicznej, Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej oraz Zespołu Obsługi Ekonomicznej Szkół Gminy Augustów za 2007 rok.

Przewodniczący Rady poinformował, że sprawozdania wymienionych jednostek zostały przesłane do radnych i sołtysów , ponadto były analizowane przez Komisje Rady na wspólnym posiedzeniu , a więc nie ma potrzeby ich czytania i zaproponował aby zgłaszać tylko uwagi i wnioski do przedłożonych materiałów.

Do sprawozdań z działalności w/w jednostek w 2007 roku nie zgłoszono uwag i wniosków.

Sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Kultury zostało przyjęte 14 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad. Sprawozdanie to stanowi załącznik nr 3 do protokółu.

Sprawozdanie z działalności Gminnej Biblioteki Publicznej w 2007 roku zostało przyjęte 14 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad. Sprawozdanie to stanowi załącznik nr 4 do protokółu.

Sprawozdanie z działalności Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej zostało przyjęte 14 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad Sprawozdanie to stanowi załącznik nr 5 do protokółu.

Sprawozdanie z działalności Zespołu Obsługi Ekonomicznej Szkół Gm. Augustów w 2007 roku zostało przyjęte 14 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad. Sprawozdanie to stanowi załącznik nr 6 do protokółu.

Ad. 5. Przyjęcie sprawozdania z realizacji Programu Współpracy Gminy Augustów z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami za 2007 rok.

Przewodniczący Rady poinformował, że sprawozdanie to było omawiane przez Kierownika GOPS na posiedzeniu Komisji Rady, ponadto zostało przesłane sołtysom.

Do przedłożonego sprawozdania uwag nie zgłoszono. Zostało ono przyjęte 14 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad. Sprawozdanie stanowi załącznik nr 7 do protokółu.

Ad. 6. Przyjęcie sprawozdania z realizacji Gminnego programu opieki nad dzieckiem i rodziną w 2007 roku.

Do przedłożonego sprawozdania uwag nie zgłoszono. Zostało ono przyjęte 13 głosami przy 1 głosie wstrzymującym i stanowi załącznik nr 8 do protokółu.

Ad. 7. Przyjęcie sprawozdania z realizacji Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w 2007 roku.

Do przedłożonego sprawozdania nie zgłoszono wniosków i uwag. Zostało ono przyjęte 14 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi załącznik nr 9 do protokółu.

Ad. 8. Wprowadzenie zmian w Statucie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie.

Kierownik GOPS omówił proponowane zmiany w Statucie tj. w § 11 dodaje się pkt. 3 o treści : W Ośrodku wyodrębnia się następujące stanowiska – Kierownik, Główny Księgowy, Pracownicy socjalni. Ponadto dodaje się § 11a o treści: „ W Ośrodku tworzy się komórkę organizacyjną do realizacji świadczeń rodzinnych”.

Do powyższych zmian uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian do Statutu Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej w Augustowie. Uchwała Nr X /79/08 w powyższej sprawie została przyjęta 14 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi załącznik nr 10 do protokółu.

Ad. 9. Przyjęcie informacji z realizacji Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie za 2007 rok.

Do wymienionego sprawozdania nie zgłoszono uwag. Zostało ono przyjęte 11 głosami przy 3 głosach wstrzymujących się. W/w sprawozdanie stanowi załącznik nr 11 do protokółu.

Ad.10. Sprawozdanie z wykonania budżetu gminy za 2007 rok

Skarbnik Gminy przypomniała najważniejsze zadania z realizacji budżetu w 2007 r Sprawozdanie stanowi załącznik nr 12 do protokółu.

Przewodniczący Rady odczytał opinię Komisji Rewizyjnej w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2007 rok i wniosek w sprawie udzielenia absolutorium dla Wójta Gminy,

Opinia Komisji Rewizyjnej w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2007 rok stanowi załącznik Nr 13 do protokółu , wniosek Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium dla Wójta Gminy stanowi załącznik nr 14 do protokółu.

- Następnie Przewodniczący Rady przedstawił uchwałę Nr RIO.V.0131-1-16/08 z dnia 28 marca 2008 r. w sprawie wyrażenia opinii przez Regionalną Izbę Obrachunkową odnośnie przedłożonego sprawozdania z wykonania budżetu za 2007 rok oraz Uchwałę Nr RIO.V.0131-2-8/08 z dni 28 marca 2008 r. w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Komisję Rewizyjną Rady Gminy Augustów wniosku w sprawie udzielenia Wójtowi Gminy absolutorium za 2007 rok.

Uchwała Nr RIO.V.0131-1-16/08 stanowi załącznik nr 15 do protokółu, uchwała Nr RIO.V.0131-2-8/08 stanowi załącznik nr 16 do protokółu.

Wójt Gminy omówił główne zadania budżetowe, których realizacja miała nastąpić z udziałem środków unijnych, lecz rok 2007 był okresem stagnacji , podobnym rokiem będzie rok 2008.

Do przedłożonych materiałów nie zgłoszono wniosków i uwag. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Augustów .

Uchwała Nr X/80/08 w powyższej sprawie została przyjęta 14 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad. Uchwała Nr X/80/08 stanowi załącznik nr 17 do protokółu.

Wójt Gminy podziękował Radzie za zaufanie czego dowodem jest udzielenie absolutorium, złożył podziękowania sołtysom oraz całej społeczności gminy za dotychczasową współpracę.

Ad.11. Podjęcie uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2008 rok.

Skarbnik Gminy omówiła proponowane zmiany w budżecie gminy na 2008 rok. Proponuje się zmniejszenie planowanych dochodów majątkowych o kwotę 4.249.308 zł w dz. 600 - Transport i łączność rozdz. 60016 – Drogi publiczne gminne z tytułu dotacji rozwojowej ze względu na przesunięcie realizacji zadania Przebudowa drogi gminnej nr 102635B Turówka- Żarnowo III- Żarnowo I na 2009 rok.

Proponuje się zwiększenie dochodów bieżących o 392.143 zł w dz. 758 – Różne rozliczenia rozdz. 75801 – Część oświatowa subwencji ogólnej dla jednostek samorządu terytorialnego (pismo Ministra Finansów znak ST3/4820/1/08) oraz z tytułu podatku od nieruchomości za drogi wewnętrzne będące własnością Gminy Augustów w kwocie 358.273 zł. Łącznie dochody bieżące zostaną zwiększone o 750.416 zł.

Natomiast proponuje się zmniejszenia planu wydatków w rozdziale 60016 – Drogi publiczne gminne zmniejszono środki na zadanie Przebudowa drogi gminnej nr 102635B Turówka- Żarnowo III – Żarnowo I w paragrafach 6058 i 6059 w łącznej kwocie 4.508.284 zł ze względu na przesunięcie realizacji tego zadania na 2009 rok., w rozdziale 80110 -Gimnazja zmniejsza się środki na zadanie inwestycyjne Budowa ogrodzenia gimnazjum w Janówce o kwotę 29.200 zł, zmniejsza się rezerwę budżetową o 10.700 zł, w dziale 854 – Edukacyjna opieka wychowawcza rozdz. 85404 – Wczesne wspomaganie rozwoju dziecka zmniejsza się środki o 10.000 zł.

Ponadto proponuje się zwiększenie planu wydatków w rozdziale 60016 – Drogi publiczne gminne zwiększono środki na zadanie : Przebudowa drogi gminnej nr 102635B Turówka- Żarnowo III – Żarnowo I w paragrafie 6050 kwocie

7.320 zł. Ze względu na przesunięcie realizacji tego zadania na 2009 rok w roku bieżącym opracowane zostanie studium wykonalności tego zadania, by złożyć wniosek do Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego na dofinansowanie tego zadania ze środków Unii Europejskiej. Wkład własny ma wynosić 40 % wydatków kwalifikowalnych. Pozostałą kwotę, która była zaplanowana na to zadanie przenosi się na remonty bieżące dróg, tj. 251.656 zł na § 4270. Ponadto zwiększa się środki w rozdziale 70005 – Gospodarka gruntami i nieruchomościami o 5.700 zł na zadanie “Rozbudowa budynku po byłej szkole podstawowej w Jeziorkach”. Środki na to zadanie pochodzą z rezerwy ogólnej. W rozdziale 75412 -Ochotnicze straże pożarne zwiększa się środki w § 6050 o kwotę 5.000 zł na zadanie inwestycyjne “rozprowadzenia ogrzewania kominkowego w remizie OSP w Prusce W.” Środki na to zadanie pochodzą z rezerwy ogólnej. W dziale 801 – Oświata i wychowanie zwiększono środki o 402.143 zł. Środki te przeznaczone są na: wzrost wynagrodzeń nauczycieli, pochodne od wynagrodzeń i dodatki mieszkaniowe: w szkołach podstawowych – 217.940 zł, oddziałach przedszkolnych – 27.209 zł i gimnazjach – 61.164 zł; zwiększenie odpisu na fundusz świadczeń socjalnych w dziale Oświata ze względu na zwiększoną kwotę bazową i średnie wynagrodzenie za II półrocze 2007 r, które jest podstawą do liczenia odpisu na fundusz socjalny pracowników o łączną kwotę 24.093 zł; na dokończenie remontu boiska szkolnego przy Gimnazjum w Białobrzegach przeznacza się kwotę 6.529 zł; na zakup oleju opałowego do szkół podstawowych w kwocie 51.708 zł; na zakup kserokopiarki do Gimnazjum w Janówce w kwocie 3.500 zł; Środki w łącznej kwocie 29.200 zł (paragrafy 4210 i 4270) przeznacza się na prace remontowe i porządkowe na obiekcie Gimnazjum Janówka, w tym zakup piłkochwytów, bramek i koszy do siatkówki; na wykonanie remontu tarasu budynku szkolnego i wejścia głównego do SP w Rutkach w paragrafach 4210 i 4270 w łącznej kwocie 10.000 zł, w rozdziale 60016 – zwiększono planowane wydatki o 358.273 zł z tytułu podatku od nieruchomości za drogi wewnętrzne będące własnością Gminy Augustów.

Wprowadzone proponowane zmiany w planie wydatków spowodują

zmniejszenie planowanych środków na wydatki majątkowe o 4.519.464 zł i zwiększenie wydatków bieżących o 1.020.572 zł.

Do proponowanych zmian nie zgłoszono wniosków i uwag. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na 2008 rok.

Uchwała Nr X/81/08 w powyższej sprawie została przyjęta 15 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi załącznik nr 18 do protokółu.

Ad. 12. Wprowadzenie zmian w Strategii Rozwoju Gminy Augustów na lata

1999 – 2015.

Wójt Gminy wyjaśnił, że zmiana w Strategii oraz w Planie Rozwoju Lokalnego Gminy Augustów dotyczy przełożenia środków i całej inwestycji na rok 2009 tj. przebudowa drogi gminnej Turówka - Żarnowo III – Żarnowo I. Zmienia się wkład własny, ponieważ musi dostosować się do obecnych zasad.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w Strategii Rozwoju Gminy Augustów na lata

1999 – 2015.

Uchwała Nr X/82/08 w powyższej sprawie została przyjęta 15 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi załącznik nr 19 do protokółu.

Ad. 13. Wprowadzenie zmian w Planie Rozwoju Lokalnego Gminy Augustów.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w Planie Rozwoju Lokalnego Gminy Augustów .

Uchwała Nr X/83/08 w powyższej sprawie została przyjęta 15 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi załącznik nr 20 do protokółu.

Ad. 14. Wprowadzenie zmian w uchwale Nr IX/66/07 Rady Gminy Augustów z dnia 29 grudnia 2007 r. w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na 2008 r.

Wójt Gminy wyjaśnił, że obniżone zostało wynagrodzenie pełnomocnika Wójta a uchwalona została stawka wyższa, dlatego wprowadzamy zmianę w preliminarzu.

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w uchwale Nr IX/66/07 Rady Gminy Augustów z dnia 29 grudnia 2007 r. w sprawie uchwalenia Gminnego Programu Profilaktyki, Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie na 2008 r.

Uchwała Nr X/8408 w powyższej sprawie została przyjęta 15 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi załącznik nr 21 do protokółu.

Ad.15. Ustalenie stawki procentowej opłaty adiacenckiej.

Wójt Gminy wyjaśnił, że gmina ma możliwość uzyskiwania dodatkowych dochodów za wybudowane dodatkowe urządzenia na danej nieruchomości, np. drogi, wodociągu, kanalizacji lub gazociągu. Gmina nie ma obecnie możliwości pobierania opłat bezpośrednio na budowę jakiegoś urządzenia. W poprzednich latach kiedy budowano wodociągi to mieszkańcy wpłacali określoną kwotę i gmina realizowała to zadanie wraz z wykonaniem przyłączy. W tej chwili gmina buduje tylko linię główną lecz przyłącza każdy wykonuje na własny koszt. RIO kontroluje czy gmina wykorzystuje wszystkie możliwości w celu pozyskania swoich dochodów. Rolnicy nie podlegają tym opłatom. Nieruchomości rolnicze i leśne są zwolnione z opłaty adiacenckiej. Praktycznie przed wykonaniem inwestycji należałoby oszacować wartość danej nieruchomości i ponownie oszacować wartość po wybudowaniu na niej urządzenia np. wartość nieruchomości wynosiła 100 tys zł a po wybudowaniu jakiegoś urządzenia wartość danej nieruchomości wzrosła do kwoty 120 tys zł a więc od kwoty 20 tys zł pobierana jest opłata adiacencka w wysokości uchwalonej przez Radę. Sądzę , że ta uchwała będzie martwym przepisem w naszym przypadku. Opłatę adiacencką wnosi się tylko raz , może ona być rozłożona na raty.

J. Olszewski prosił o wyjaśnienie jeżeli na nieruchomości, której wartość wynosi 10 tys zł zostanie wybudowany budynek i wartość nieruchomości wzrasta do kwoty 300 tys zł to od kwoty 290 tys zł należy wnieść opłatę adiacencką.

Radca Prawny – opłata adiacencka dotyczy nieruchomości jeżeli zostanie wykonany wodociąg , kanalizacja, działka staje się uzbrojona , wtedy wzrasta jej wartość, jest bardziej atrakcyjna. Jeśli gmina uzbraja daną nieruchomość to ma prawo pobrania opłaty adiacenckiej. Nie można stosować opłaty adiacenckiej po upływie 3 lat od chwili wybudowania na niej jakiegoś urządzenia. Uważam, że ta uchwała będzie raczej martwą uchwałą . Opłatę adiacencką będzie można stosować po wejściu w życie uchwały ale nie dotyczy ona nieruchomości wcześniej uzbrojonych.

Przewodniczący Rady odczytał proponowaną wysokość procentową opłaty adiacenckiej z tytułu budowy urządzeń infrastruktury technicznej takiej jak budowa sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, deszczowej, kanalizacji sanitarnej, sieci elektrycznej i sieci gazowej na 30 % różnicy między wartością jaką nieruchomość miała przed wybudowaniem urządzeń infrastruktury technicznej, a wartością nieruchomości, jaką ma nieruchomość po ich wybudowaniu;

budową lub przebudową drogi jeżeli w jej wyniku nastąpi podwyższenie parametrów technicznych i eksploatacyjnych na 30 % wzrostu wartości nieruchomości; podziału dokonanego na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa na 20 % wzrostu wartości nieruchomości. Ponadto pytał jak kształtują się stawki opłaty adiacenckiej na terenie miasta i jakie jest kryterium % tej stawki czyli najniższa i najwyższa.

Radca Prawny stawka opłaty adjacenckiej nie może być większa niż 30 % różnicy wartości nieruchomości. W przypadku naszej gminy proponowana przez Wójta wysokość opłaty adiacenckiej nie jest duża i mogą wystąpić sporadyczne przypadki wniesienia opłaty adiacenckiej. W mieście są drogi powiatowe i jeżeli wybudowana zostanie jakaś droga to mieszkańcy danej ulicy będą zobowiązani uiścić opłatę adiacencką.

J. Olszewski zwrócił uwage, że jeżeli w danej wsi na terenie gminy zostanie wybudowane droga i znajdzie się tam przedsiebiorca a nie rolnik , a więc będzie on zobowiązany do opłaty adiacenckiej i to nie będzie mała kwota.

Radca Prawny wyjaśnił, że to obowiązkiem Rady jest staranie się o środki do budżetu gminy a przepisy prawa nakładają na gminy obowiązek wprowadzenia przedmiotowej opłaty i obecnie powinniśmy dyskutować nad wysokością procentową tej stawki.

Następnie Przewodniczący Rady pytał czy będą inne propozycje odnośnie wysokości % opłaty adiacenckiej.

Radny K. Wasilewski zgłosił wniosek o 10 % stawkę opłaty adiacenckiej .

J. Olszewski – czy Wójt ma możliwość zmniejszenia stawki opłaty adiacenckiej.

Radca Prawny wyjaśnił, że wysokość opłaty adiacenckiej ustala Rada Gminy a więc Wójt nie może nic zmieniać , tylko Rada. Jednak gdy strona uzna iż wysokość opłaty adiacenckiej jest zbyt duża to ma prawo się odwołać. Zleca dla biegłego rzeczoznawcy dokonanie wyceny wartości nieruchomości.

W dalszej kolejności Przewodniczący Rady przypomniał zgłoszone wnioski :

- wniosek Wójta o wysokość opłaty adiacenckiej 30 % w przypadku budowy urządzeń infrastruktury technicznej takiej jak budowa sieci wodociągowej, kanalizacyjnej, deszczowej, kanalizacji sanitarnej, sieci elektrycznej i sieci gazowej oraz w przypadku budowy lub przebudowy drogi jeżeli w jej wyniku nastąpi podwyższenie parametrów technicznych i eksploatacyjnych oraz 20 w przypadku podziału dokonanego na wniosek właściciela lub użytkownika wieczystego, który wniósł opłaty roczne za cały okres użytkowania tego prawa,

- wniosek radnego K. Wasilewskiego o 10 % stawkę opłaty adiacenckiej w trzech w/w wariantach.

Przed przystąpieniem do głosowania w/w wniosków Wójt Gminy wycofał swoją propozycję.

Wobec tego pozostała propozycja radnego K. Wasilewskiego tj. 10 % opłata adiacencka.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie ustalenia stawki procentowej opłaty adiacenckiej.

Uchwała Nr X/85/08 w powyższej sprawie została przyjęta 14 głosami przy 1 głosie wstrzymującym i stanowi załącznik nr 22 do protokółu.

 

Ad. 16. Ustalenia wysokości stawek opłaty za zajęcie pasa drogowego.

Wójt w uzasadnieniu uchwały poinformował, że znowelizowana ustawa o drogach publicznych zobowiązuje nas do ustalenia stawek opłat za zajęcie pasa drogowego w zależności od celu na jaki zajęcie pasa nastąpiło. Przepisy ustawy umożliwiają ustalenie zróżnicowanych stawek opłat także w zależności od rodzaju elementu zajętego pasa drogowego jak i rodzaju urządzeń , pod które zajęcie nastąpiło . Jednocześnie ustawa ustala górne granice tych stawek. Powyższa ustawa powoduje, że wszyscy inwestorzy w momencie zajęcia pasa drogowego zobowiązani będą do ponoszenia takiej opłaty. Opodatkowane są drogi gminne wewnętrzne a więc gmina

Ponieważ ustalenie stawek opłat za zajęcie pasa drogowego może nastąpić wyłącznie uchwałą organu stanowiącego tj. Rady Gminy , dlatego wnoszę o podjęcie przedmiotowej uchwały.

D. Kulbacka sołtys wsi Topiłówka pytała czy mieszkańcy będą płacić za zajęcie pasa drogowego w przypadku budowy kanalizacji.

Wójt wyjaśnił, że główną sieć będzie budowała gmina natomiast przyłącza każdy we własnym zakresie.

Ponieważ więcej uwag nie zgłaszano Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie ustalenia wysokości stawek opłaty za zajęcie pasa drogowego.

Uchwała Nr X/8608 w powyższej sprawie została przyjęta 15 głosami tj wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi ona załącznik nr 23 do protokółu.

Ad.17. Uchwała w sprawie przystąpienia Gminy Augustów do „Lokalnej Grupy Działania – Kanał Augustowski i Rospuda”.

Sekretarz Gminy poinformowała, że takie Stowarzyszenia powstają w całym kraju , by pozyskać środki unijne na wspieranie działań kulturowych itp.

W przedmiotowej sprawie uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Augustów do „Lokalnej Grupy Działania – Kanał Augustowski i Rospuda”.

Uchwała Nr X/8708 w powyższej sprawie została przyjęta 13 głosami, dwóch radnych nie brało udziału w glosowaniu. Uchwała nr X/87/08 stanowi załącznik nr 24 do protokółu.

Ad.17 a. Podjęcie uchwały w sprawie przyjęcia nowego Statutu Związku Komunalnego Biebrza.

Ponieważ uzasadnienie do powyższej uchwały przedstawił Wójt Gminy na początku sesji Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przyjęcia nowego Statutu Związku Komunalnego Biebrza.

Uchwała Nr X/8808 w powyższej sprawie została przyjęta 13 głosami, dwóch radnych nie brało udziału w głosowaniu. Uchwała Nr X/88/08 stanowi załącznik nr 25 do protokółu.

Ad.18. Przyjęcie sprawozdania z działalności stałych Komisji Rady w okresie od 27.11.2006r. do 31.12.2007 r.

Przewodniczący Rady odczytał sprawozdanie z działalności Komisji Rady Gminy tj. Komisji Rewizyjnej , Komisji Budżetu, Planowania, Spraw Gospodarczych i Rolnictwa oraz Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych za okres od 27 listopada 2006 r. do 31 grudnia 2007 r.

Powyższa informacja została przyjęta 15 głosami i stanowi załącznik nr 26 do protokółu.

Ad. 19. Informacja w sprawie rozpatrywania skarg i wniosków przez Wójta Gminy za okres od 01 stycznia 2007 r. do 31 grudnia 2007r.

Informacja została przyjęta 15 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi załącznik nr 27 do protokółu.

Ad. 20 Interpelacje radnych i sołtysów.

Interpelacji nie zgłoszono.

Ad. 21. Wolne wnioski i zapytania.

J. Siedlecki – we wsi Pruska Wielka na skrzyżowaniu dróg gminnej i powiatowej należy postawić wypukłe lustro celem zwiększenie bezpieczeństwa.

D. Kulbacka – ograniczenie tonaż na drodze powiatowej w Topiłówce do 10 ton,

Następnie Przewodniczący Rady poinformował, że wpłynęło do Rady Gminy pismo od Wojewody Podlaskiego w sprawie skargi złożonej przez Lecha Milewskiego zam. Janówka.

Wójt Gminy wyjaśnił, że skarga dotyczy spornej drogi i mostu.

Radca prawny poinformował , że w 28 marca br. była rozprawa w Sądzie Rejonowym w Augustowie odnośnie wydania nieruchomości tj. drogi gminnej. Pan Milewski nie stawił się na rozprawę a więc Sąd może wydać wyrok zaoczny. Lecz obecnie musimy poczekać na wyrok Sądu.

W wyniku dyskusji uznano, że Rada w chwili obecnej nie jest w stanie udzielić wiążącej odpowiedzi w terminie przewidzianym przepisami prawa. Ostateczna decyzja zostanie podjęta na następnej sesji , która jest planowana w maju lub czerwcu br. Wobec tego uznano by poinformować Wojewodę o przedłużeniu terminu udzielenia odpowiedzi na wspomnianą skargę.

Ad.22. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji tj. z dnia 29 grudnia 2007 roku.

Do protokółu Nr IX/07 z obrad Rady Gminy z dnia 29 grudnia 2007 roku uwag nie zgłoszono. Protokół Nr IX/07 został przyjęty 14 głosami przy 1 głosie wstrzymującym.

Ad.23. Zamknięcie obrad Rady Gminy.

Przewodniczący Rady zamknął X sesję Rady Gminy Augustów.

Obrady zakończono o godz. 1245

 

 

Protokółowała:  

Janina Wronko

Przewodniczący Rady Gminy

mgr inż. Zbigniew Polakowski

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Augustów

Wytwarzający/odpowiadający: Grzegorz Samel

Wprowadzający: Grzegorz Samel

Data wprowadzenia: 2008-06-05

Data modyfikacji: 2008-06-05

Opublikował: Grzegorz Samel

Data publikacji: 2008-06-05