27-SESJA-PROTOKÓŁ

PROTOKÓŁ Nr XXVII/2014

z obrad XXVII Sesji Rady Gminy Augustów w dniu 21 sierpnia 2014 roku.

Przed rozpoczęciem obrad odbyło się spotkanie z przedstawicielem Wojewódzkiej Komendy Policji w Białymstoku, Komendantem Powiatowym Policji w Augustowie z Komitetem Protestacyjnym Pana Michała Szczepańskiego.

Bezpośrednio po tym spotkaniu zostało przeprowadzone szkolenie ze stanów kryzysowych na wypadek zagrożenia wojny w czasie pokoju.

Obrady Sesji rozpoczęto o godz. 1200 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Żarnowie.

Obrady XXVII Sesji Rady Gminy Augustów prowadził Przewodniczący Rady Gminy Augustów – Zdzisław Chmielewski.

Ad. 1.

Otwarcie obrad.

Przewodniczący Rady powitał radnych, sołtysów, zaproszonych gości, władze gminy, przedstawicieli jednostek podległych gminie, mecenasa oraz mieszkańców gminy. Następnie Przewodniczący Rady stwierdził, że na 15 radnych zgodnie z listą obecności w obradach uczestniczy 11 radnych, a więc podejmowane uchwały będą prawomocne.

Radni nieobecni:

1. Elżbieta Samotyho

2. Jerzy Kasjanowicz

3. Ireneusz Maksimowski

4. Macieja Milanowskiego

W obradach Rady Gminy uczestniczyło ogółem 41 osób.

Listy obecności stanowią załącznik Nr 1 do protokółu.

Ad. 2.

Przyjęcie porządku obrad.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady Gminy przedstawił proponowany porządek obrad XXVII sesji Rady Gminy a następnie zgłosił wniosek o wprowadzenie do porządku obrad punktu 4d, czyli rozpatrzenie projektu uchwały w sprawie opinii wniosku dotyczącego uznania lasu za las ochronny. Dodatkowych uwag i wniosków nie zgłoszono. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie porządek obrad po zmianach. Udział w głosowaniu wzięło 11 radnych. Za przyjęciem porządku obrad głosowało 11 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Porządek obrad XXVII Sesji Rady Gminy Augustów został przyjęty jednogłośnie.

Porządek obrad jest następujący:

1. Otwarcie obrad Rady Gminy, powitanie radnych, sołtysów, gości zaproszonych.

2. Przyjęcie porządku obrad.

3. Informacja o międzysesyjnej działalności Wójta Gminy tj. w okresie od 17 czerwca 2014 r. do 21 sierpnia 2014 roku.

4. Rozpatrzenie projektów uchwał oraz podjęcie uchwał:

a) przyjęcia Programu Ochrony Środowiska dla gminy Augustów na lata 2014 – 2017 z perspektywą na lata 2018 – 2021.

b) zmian w budżecie gminy na rok 2014.

c) zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Augustów na lata 2014-2019.

d) w sprawie opinii wniosku dotyczącego uznania lasu za las ochronny.

5. Interpelacje, wnioski i zapytania radnych i sołtysów.

6. Udzielenie odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych i sołtysów.

7. Oświadczenia radnych i sołtysów.

8. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji Rady Gminy.

9. Zamknięcie obrad Rady Gminy.

Ad. 3.

Informacja o międzysesyjnej działalności Wójta Gminy tj. w okresie od 17 czerwca 2014r. do 21 sierpnia 2014 roku.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy przedstawił informację o podjętych Zarządzeniach w w/w okresie oraz o realizacji uchwał podjętych na sesji Rady Gminy w dniu 17 czerwca 2014 roku. Do przedłożonej informacji nie zgłoszono uwag i stanowi ona załącznik nr 2 do protokołu.

Ad. 4.

Rozpatrzenie projektów uchwał oraz podjęcie uchwał:

a) w sprawie przyjęcia Programu Ochrony Środowiska dla gminy Augustów na lata 2014 – 2017 z perspektywą na lata 2018 – 2021.

Pani Beata Gładkowska – Chocian Przedstawiciel firmy EKOTON przedstawiła założenia programu wyjaśniając, że zgodnie z art. 17 ust. 1 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001r. - Prawo ochrony środowiska (Dz. U. z 2013 r., poz. 1232 z późn. zm.) organ wykonawczy województwa, powiatu i gminy, w celu realizacji polityki ekologicznej państwa, sporządza odpowiednio wojewódzkie, powiatowe i gminne programy ochrony środowiska, które uchwala odpowiednio sejmik województwa, rada powiatu albo rada gminy. W związku z utratą ważności programu ochrony środowiska przyjętego uchwałą Nr XXX/248/06 Rady Gminy Augustów z dnia 23 października 2006 r. w sprawie uchwalenia Programu ochrony środowiska Gminy Augustów do 2014 r., którego częścią był Plan gospodarki odpadami dla gmin członków Związku Komunalnego „Biebrza” do 2014 r. Wójt Gminy Augustów przystąpił do opracowania Programu ochrony środowiska dla Gminy Augustów na lata 2014-2017 z perspektywą na lata 2018-2021 wraz z Prognozą oddziaływania na środowisko Programu ochrony środowiska dla Gminy Augustów na lata 2014-2017 z perspektywą na lata 2018-2021. W związku ze zmianą ustawy o odpadach na podstawie art. 34 ust. 3 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. (Dz. U. z 2013 r. poz. 21 z późn. zm.) plany gospodarki odpadami są opracowywane na poziomie krajowym i wojewódzkim, gmin ten obowiązek nie dotyczy. Przedmiotowy Program jest kluczowym dokumentem z punktu widzenia ochrony środowiska na terenie Gminy Augustów i ma charakter deklaratywny określający, co powinno być zrealizowane w celu osiągnięcia zrównoważonego rozwoju Gminy Augustów. Program określa zadania, priorytety ekologiczne i cele do zrealizowania w perspektywie do 2021 roku. Głównym celem Programu jest określenie polityki zrównoważonego rozwoju Gminy Augustów, która ma być realizacją Polityki ekologicznej państwa w skali regionu.

Radny Jerzy Dobkowski poruszył sprawę migracji ludności zawartą w Programie zaznaczając, iż nastąpi wzrost ludności do 2012r. a w dalszej części zapisano odpływ młodych mieszkańców do dużych miast, a jeszcze dalej, że następuje wyludnienie wsi. Radny zapytał na podstawie czego zostało to napisane i z jakich dokumentów to wynika?

Pani Beata Gładkowska – Chocian Przedstawiciel firmy EKOTON odpowiedziała, że wynika to z danych ze Starostwa Powiatowego oraz z Wojewódzkiego Urzędu Pracy.

Radny Jerzy Dobkowski powiedział, że w jednym miejscu zapisane jest, iż jest duża liczba przydomowych oczyszczalni ścieków a w drugim miejscu, że mała liczba ludności korzystających z oczyszczalni ścieków.

Pani Beata Gładkowska – Chocian Przedstawiciel firmy EKOTON odpowiedziała, że chodzi o małą ilość oczyszczalni skanalizowanych. Teren gminy jest jednym z najsłabiej skanalizowanych w okolicy. Przedstawiciel firmy EKOTON dodała, że przydomowe oczyszczalnie ścieków są jak najbardziej brane pod uwagę ale lepszym rozwiązaniem dla środowiska jest scentralizowany system.

Radny Jerzy Dobkowski powiedział, że z tego dokumentu to nie wynika.

Pani Beata Gładkowska – Chocian Przedstawiciel firmy EKOTON odpowiedziała, że na początku programu wszystko jest wyjaśnione.

Radny Jerzy Dobkowski powiedział, że jedną z najważniejszych inwestycji na terenie gminy jest budowa obwodnicy miasta Augustowa. Radny dodał, że nie znalazł ani słowa na ten temat i skutków oddziaływania jej na środowisko.

Pani Beata Gładkowska – Chocian Przedstawiciel firmy EKOTON odpowiedziała, że drogi są wymienione, natomiast to o co radny pyta jest to ocena oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia. Na etapie wydawania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach te wszystkie rzeczy, o których mówi radny są rozpatrywane, natomiast nie jest to zadanie Programu Ochrony Środowiska.

Radny Jerzy Dobkowski powiedział, że zaznaczone zostały wszystkie inne drogi oprócz obwodnicy Augustowa. Radny uważa, że jest to największe zagrożenie, szczególnie w okresie budowy i powinno być odniesienie w tej sprawie w tym programie.

Pani Beata Gładkowska – Chocian Przedstawiciel firmy EKOTON odpowiedziała, że wszystkie te uwarunkowania zawarte zostały w decyzji środowiskowej dla budowy obwodnicy Augustowa.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy powiedział, że obwodnicy Augustowa jeszcze faktycznie nie ma. Jest jeszcze nieodebrana, za dwa lata będzie ponowna analiza i wtedy się zobaczy.

Pan Michał Szczepański – członek Komitetu Protestacyjnego powiedział, że gmina za ten program teraz zapłaci, rada go przegłosuje, droga nie będzie oddana a jak ktoś będzie chciał się pobudować a to nie będzie zgodne z tym dokumentem. Pan Szczepański zapytał również dlaczego jest to uchwalane teraz kiedy w połowie 2015 roku zostanie zakończone studium gminy?

Pani Beata Gładkowska – Chocian Przedstawiciel firmy EKOTON powiedziała, że wystąpiło pomieszanie wielu elementów, które są w kompetencjach samorządów. Bardzo istotną sprawą jest opracowanie planu przestrzennego zagospodarowania czy studium ale na etapie opracowywania planu prowadzona jest oddzielna ocena oddziaływania na środowisko tego właśnie planu.

Pan Michał Szczepański – członek Komitetu Protestacyjnego powiedział, że nie wierzy aby ten dokument był brany do opracowywania planu.

Pani Beata Gładkowska – Chocian Przedstawiciel firmy EKOTON zaznaczyła, że obwodnica Augustowa nie jest oddana jeszcze do użytku, więc formalnie nie można się do niej odnieść.

Pan Michał Szczepański – członek Komitetu Protestacyjnego zapytał dlaczego Program Ochrony Środowiska uchwalany jest teraz a nie po zakończeniu budowy obwodnicy Augustowa?

Pani Beata Gładkowska – Chocian Przedstawiciel firmy EKOTON odpowiedziała, że gmina jest zobowiązana wytycznymi wojewódzkimi i ustawą o ochronie środowiska, która nakazuje gminie co cztery lata aktualizować ten program. Gdyby gmina tego nie zrobiła to przy najbliższych kontrolach NIK-u czy innych instytucji zostałoby to zakwestionowane. Drugą sprawą jest brak możliwości ubiegania się o dofinansowania w przedsięwzięciach typu przydomowe oczyszczalnie ścieków, kanalizacja ze środków unijnych.

Pani Beata Gładkowska – Chocian Przedstawiciel firmy EKOTON dodała jeszcze, że przed opracowaniem tego programu przeprowadzone zostały konsultacje społeczne, projekt programu został wyłożony do wglądu w urzędzie oraz dna stronie internetowej gminy i w terminie 21 dni można było wnosić uwagi do tego dokumentu. W tym terminie nie wpłynęły żadne uzupełnienia i wnioski do tego programu.

Przewodniczący Rady zamknął dyskusję na ten temat.

Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przyjęcia Programu Ochrony Środowiska dla gminy Augustów na lata 2014 – 2017 z perspektywą na lata 2018 2021. W głosowaniu brało udział 11 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 10 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było. Podjęto Uchwałę nr XXVII/224/2014 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

b) zmian w budżecie gminy na rok 2014

Małgorzata Zalewska – Skarbnik Gminy Augustów przedstawiła projekt uchwały, wyjaśniając, że zwiększenie dochodów o kwotę 109.530 zł dotyczy: w dziale 754 - bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa, rozdziale 75412 przyjmuje się kwotę 5.000zł tytułem pomocy finansowej z Województwa Podlaskiego na zakup sprzętu ratowniczo – gaśniczego do OSP Kolnica

w dziale 720 – informatyka, rozdziale 72095 zwiększa się dochody majątkowe o kwotę 101.530zł z tytułu płatności na projekt „Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego – część II, administracja samorządowa”. Zgodnie z aneksem do umowy finansowanie projektu będzie przebiegało w IV kwartale 2014r oraz w I półroczu 2015 roku, a nie jak wcześniej planowano tylko w 2014 roku. W związku ze zmianami w umowie zmniejszono planowane płatności na wydatki bieżące dotyczące tego projektu. W roku bieżącym, zgodnie z aneksem, poniesiemy tylko koszty inwestycyjne w wysokości 148.967zł;

w dziale 852 – pomoc społeczna, rozdziale 85212 przyjmuje się kwotę 3.000zł z tytułu dochodów jednostek samorządu terytorialnego związanych z realizacją zadań z zakresu administracji rządowej;

w dziale 900 – gospodarka komunalna i ochrona środowiska, rozdziale 90005 środki na dofinansowanie własnych inwestycji gmin, pozyskane z wpłat mieszkańców w związku z montażem paneli słonecznych zmniejsza się o kwotę 252.133zł, a środki z płatności na ten projekt o 2.608.528zł. Zgodnie z podpisana umową, termin realizacji zadania to listopad 2014 r. Wniosek o płatność złożymy w grudniu, więc dofinansowanie otrzymamy dopiero w 2015 roku;

w dziale 900 – gospodarka komunalna i ochrona środowiska, rozdziale 90015 w wyniku przetargu zmniejsza się dotację o kwotę 15.150zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na zadanie „Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie gminy Augustów”.

Zmiany w planie wydatków budżetu gminy na rok 2014:

w dziale 754- bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa , rozdziale 75412 zwiększa się wydatki o kwotę 5.000zł tytułem pomocy finansowej z Województwa Podlaskiego z przeznaczeniem na zakup mundurów bojowych do OSP Kolnica ;

w dziale 801 – oświata i wychowanie , rozdziale 80104 przeznacza się kwotę 2.612zł na dotację dla miasta Augustowa na dzieci z terenu naszej gminy uczęszczające do przedszkoli na terenie Augustowa;

w dziale 720 – informatyka, rozdziale 72095 dostosowuje się wydatki do aneksu w sprawie dofinansowania projektu 'Wdrażanie elektronicznych usług dla ludności województwa podlaskiego – część II, administracja samorządowa” : wydatki majątkowe zwiększa się o 119.447zł. W roku bieżącym poniesiemy tylko wydatki majątkowe w łącznej kwocie 148.967zł.

w dziale 801 – oświata i wychowanie , rozdziale 80101 kwotę 8.224zł zabezpieczoną na modernizację budynku gospodarczego przy SP w Netcie przeznacza się na remont tego budynku;

w dziale 900 - gospodarka komunalna i ochrona środowiska, rozdziale 90005 zmiany dotyczą zadania „Wykorzystanie energii słonecznej jako alternatywnego źródła ciepła w gminie Augustów”.

Otwarcie ofert na realizację tego zadania nastąpiło 24 lipca. Trwa procedura przetargowa. Z uwagi na konieczność zapewnienia przejściowego sfinansowania dotacji na to zadanie kredytem, urealnia się wartość tego zadania. Przyjmuje się, że nie przekroczy ona łącznie 2.000.000zł. W związku z czym zmniejsza się wydatki inwestycyjne finansowane środkami z Unii Europejskiej o kwotę 1.008.528zł a ze środków krajowych o kwotę 252.133zł.

Przewidujemy, że w tym roku na to zadanie wydamy 1.969.504zł. Zmniejsza się środki w rozdziale 90015 przeznaczone na modernizację oświetlenia ulicznego o 22.667zł.

- w dziale 921- kultura i ochrona dziedzictwa narodowego zwiększa się planowaną dotację na działalność bieżącą dla Gminnego Ośrodka Kultury o kwotę 17.500zł, a dla Biblioteki Publicznej o kwotę 7.992zł.

Uwag nie było.

Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmian w budżecie gminy na rok 2014.

W głosowaniu brało udział 11 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 10 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było.

Podjęto Uchwałę nr XXVII/225/2014 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

c) zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Augustów na lata 2014-2019.

Małgorzata Zalewska – Skarbnik Gminy Augustów przedstawiła projekt uchwały, wyjaśniając, że zaktualizowano dane w zakresie planowanych dochodów, wydatków, wyniku budżetu oraz kwoty długu dla 2014 i 2015 roku. W wyniku otrzymanych dotacji na zadania bieżące, podpisana umowa na dofinansowanie zadania „ Wykorzystanie energii słonecznej jako alternatywnego źródła ciepła w Gminie Augustów” oraz aneksu do umów związanych z zadaniem „Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Augustów” zmian w realizacji projektu „Wdrażanie usług elektronicznych dla ludności województwa podlaskiego” dochody na rok 2014 zmniejszyły się o kwotę 2.955.990zł do kwoty 21.429.467,47zł, w tym dochody bieżące po zmianach wynoszą 19.604.379,47zł (zmniejszenie o 181.709zł) a dochody majątkowe 1.825.088zł (zmniejszenie o 2.774.281zł). Dofinansowanie na montaż paneli zaplanowany jest na I kwartał 2015r. Ponadto po otwarciu ofert na wykonanie tego zadania, które odbyło się 24 lipca 2014r., szacuje się, że łączny koszt tej inwestycji nie przekroczą kwoty 2.000.000zł, a nie ja wcześniej planowano 3.260.661zł. Zmniejszenie wartości zadania powoduje zmiany w dofinansowaniu tej inwestycji ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Łączne koszty zadania „Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Augustów” po przetargu zmniejszyły się, w związku z czym zmniejsza się dotacja na to zadanie oraz kwota pożyczki z NFOŚiGW. Po zmianach plan wydatków budżetu gminy na rok 2014 uległ zmniejszeniu o 1.355.990zł i wynosi 24.307.681,47zł, wydatki bieżące 19.183.452,47zł, a wydatki majątkowe 5.124.299zł. W związku z koniecznością zaciągnięcia kredytu do wysokości 1600.000zł na sfinansowanie części dotowanej zadania „Wykorzystanie energii słonecznej jako alternatywne źródło ciepła w Gminie Augustów” oraz zmniejszenie finansowania pożyczką zadania „Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie Gminy Augustów” zwiększy się kwota długu na koniec 2014 roku o 1.581.483zł do łącznej kwoty 5.577.318zł. Planowany deficyt budżetu na rok 2014 uległ zwiększeniu o 1600.000zł i wyniesie 2.878.214zł. Przychody wyniosą 3.813.139zł, w tym wolne środki 1.893.285zł, kredyty i pożyczki 1.894.868zł oraz inne przychody niezwiązane z zaciągnięciem długu 24.986zł. Zmianie ulegną planowane rozchody na 2014 rok. Oprócz spłaty kredytów zaciągniętych w latach poprzednich w kwocie 785.490zł planuje się udzielenie w 2014 pożyczek do wysokości 149.435zł. Dochody roku 2015 zwiększono o płatności jakie otrzymamy w związku z zadaniami „Wdrażanie usług elektronicznych dla ludności województwa podlaskiego” oraz „Wykorzystanie energii słonecznej jako alternatywnego źródła ciepła w Gminie Augustów” w łącznej kwocie 1.716.660zł. Prognozowane dochody dla roku 2015 wyniosą 21.460.506zł. Wydatki zostały zwiększone o płatności dotyczące projektu „Wdrażanie usług elektronicznych dla ludności województwa podlaskiego” i wyniosą 19.012.399zł. Rozchody budżetu w roku 2015 zwiększają się o 1.600.00zł (spłata kredytu po otrzymaniu płatności na projekt „Wykorzystanie energii słonecznej jako alternatywne źródło ciepła w Gminie Augustów”) i wyniosą 2.448.167zł. Rozchody w latach 2016-2018 pozostają bez zmian i będą wynosić: w latach 2016 i 2017 -848.167zł, w roku 2018-738.167zł. Rozchody w roku 2019 zmniejszają się o 18.517zł i wyniosą 694.650zł. Budżet na rok 2015 przewiduje nadwyżkę w wysokości 2.448.167zł, która będzie przeznaczona na spłatę kredytów i pożyczek. Kwota długu w poszczególnych latach przedstawia się następująco:

- dług na koniec 2014 roku wyniesie 5.577.318zł,

- na koniec 2015 roku -3.129.151zł,

- na koniec 2016 roku 2.280.984zł,

- na koniec 2017 roku – 1.432.817zł,

- na koniec 2018 roku - 694.650zł,

- na koniec 2019 roku – 0,00zł.

W wykazie przedsięwzięć wprowadzono nowe przedsięwzięcie „Wdrażanie usług elektronicznych dla ludności województwa podlaskiego”, które będzie realizowane w latach 2014 – 2015. Łączna wartość tego zadania 286.214zł, w tym wydatki majątkowe – 267.050zł oraz wydatki bieżące 19.164zł. Zadanie będzie realizowane przy dofinansowaniu Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podlaskiego. Wysokość dofinansowania wyniesie 85%. Limit wydatków na rok 2014 wynosi 148.967zł, a na rok 2015 -137.247zł. Dla przedsięwzięcia „Wykorzystanie energii słonecznej jako alternatywne źródło ciepła w Gminie Augustów” zmniejszono łączne nakłady finansowego kwoty 2.000.000zł oraz limit wydatków na rok 2014 do kwoty 1.969.504zł. w dziedzictwo kulturowe” - łączne planowane nakłady inwestycyjne na to przedsięwzięcie wynoszą 682.363zł.

Uwag nie było.

Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Augustów na lata 2014-2019. W głosowaniu brało udział 11 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 10 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było.

Podjęto Uchwałę nr XXVII/226/2014 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

d) w sprawie opinii wniosku dotyczącego uznania lasu za las ochronny

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy powiedział, że Nadleśnictwo Augustów wystąpiło z wnioskiem o wydanie opinii o uznane lasów Nadleśnictwa Augustów za las ochronny na terenie gminy Augustów. Projekt tej uchwały był omawiany na wspólnym posiedzeniu komisji i z punktu widzenia gminy wydanie opinii pozytywnej byłoby niekorzystne finansowo poprzez zmniejszenie dochodów gminy z tytułu podatku leśnego.

Uwag nie było.

Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie opinii wniosku dotyczącego uznania lasu za las ochronny.

W głosowaniu brało udział 11 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było.

Podjęto Uchwałę nr XXVII/227/2014 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

Ad. 5.

Interpelacje, wnioski i zapytania radnych i sołtysów.

Pan Michał Szczepański – członek Komitetu Protestacyjnego zapytał dlaczego w Programie Ochrony Środowiska zapisano, że brak dużych zakładów jest ujęty jako zaleta a w drugim miejscu napisane zostało, że na terenie gminy jest duże bezrobocie? Pan Szczepański zapytał jak zmniejszyć bezrobocie kiedy brak jest dużych zakładów? Zapytał jak można przyjąć taki dokument?

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady Gminy odpowiedział, że przed głosowaniem nad projektem uchwały jest czas na zadawanie pytań i dyskusję, i wtedy Pan Szczepański miał szansę na zadawanie pytań, z czego skorzystał.

Kowalewski Bogdan – sołtys wsi Jabłońskie zapytał czy można byłoby zatrudnić firmę do obkaszania dróg gminnych.

Jerzy Dębski – sołtys wsi Rutki Stare dodał, że i z drogami powiatowymi jest ten sam problem na terenie gminy Augustów.

Tadeusz Smoleński – sołtys wsi Netta Pierwsza powiedział, że brak jest oznakowania w formie znaków drogowych miejscowości wsi na terenie gminy Augustów.

Ad. 6.

Udzielenie odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych i sołtysów.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy odpowiedział, że oczywiście można wynająć taką firmę, która by obkaszywała pobocza ale wiąże się to z dodatkowymi kosztami. Pan Wójt poprosił o zgłaszanie, w których miejscach byłoby to najbardziej wskazane. Jeżeli chodzi o oznaczenie miejscowości i inne znaki drogowe to należy to zadanie do zarządcy drogi.

Ad. 7.

Oświadczenia radnych i sołtysów.

Nie zgłoszono.

Ad. 8.

Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.

Do protokołu uwag nie zgłoszono zatem Przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem protokołu.

W głosowaniu udział wzięło 11 radnych.

Za przyjęciem protokołu nr XXVI/2014 głosowało 10 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Ad. 9.

Zamknięcie obrad Rady Gminy.

Po wyczerpaniu tematyki Przewodniczący Rady zamknął XXVII sesję Rady Gminy Augustów. Obrady zakończono o godz. 1320.

Przewodniczący Rady Gminy

Zdzisław Chmielewski

Protokółowała:

Elżbieta Marcińczyk

Metryka strony

Udostępniający: Elżbieta Marcińczyk

Wytwarzający/odpowiadający: Grzegorz Samel

Wprowadzający: Grzegorz Samel

Data wprowadzenia: 2014-09-12

Data modyfikacji: 2014-10-02

Opublikował: Grzegorz Samel

Data publikacji: 2014-09-12