26_Sesja_Protokol

PROTOKÓŁ  Nr XXVI/2014

z obrad XXVI Sesji Rady Gminy Augustów w dniu 17 czerwca 2014 roku.

 

Obrady Sesji rozpoczęto o godz. 1000 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Żarnowie.

Obrady XXVI Sesji Rady Gminy Augustów prowadził Przewodniczący Rady Gminy Augustów – Zdzisław Chmielewski.

 

Ad. 1.

Otwarcie obrad.

Przewodniczący Rady powitał radnych, sołtysów, zaproszonych gości, władze gminy, przedstawicieli jednostek podległych gminie, mecenasa oraz mieszkańców gminy.

Następnie Przewodniczący Rady stwierdził, że na 15 radnych zgodnie z listą obecności w obradach uczestniczy 12 radnych, a więc podejmowane uchwały będą prawomocne.

Radni nieobecni:

1. Elżbieta Samotyho

2. Jerzy Kasjanowicz

3. Ireneusz Maksimowski

W obradach Rady Gminy uczestniczyło ogółem 54 osoby.

Listy obecności stanowią załącznik Nr 1 do protokółu.

 

Ad. 2.

Przyjęcie porządku obrad.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady Gminy przedstawił proponowany porządek obrad XXVI sesji Rady Gminy.

Dodatkowych uwag i wniosków nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie porządek obrad po zmianach.

Udział w głosowaniu wzięło 12 radnych.

Za przyjęciem porządku obrad głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Porządek obrad XXVI Sesji Rady Gminy Augustów został przyjęty jednogłośnie. 

Porządek obrad jest następujący:

1. Otwarcie obrad Rady Gminy, powitanie radnych, sołtysów, gości zaproszonych.

2. Przyjęcie porządku obrad.

3. Informacja o międzysesyjnej działalności Wójta Gminy tj. w okresie od 10 kwietnia 2014 r. do 17 czerwca 2014 roku.

4. Przyjęcie sprawozdań z działalności następujących jednostek w 2013 roku:

a) Gminnego Ośrodka Kultury,

b) Gminnej Biblioteki Publicznej,

c) Gminnego Zespołu Obsługi Ekonomicznej Szkół Gminy Augustów,

d) Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej,

e) Przedstawienie oceny zasobów pomocy społecznej za rok 2013 dla gminy Augustów.

5. Rozpatrzenie projektów uchwał oraz podjęcie uchwał:

a) w sprawie przystąpienia Gminy Augustów do Lokalnej Grupy Działania utworzonej na bazie przekształcenia Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko – Augustowskie”

b) w sprawie sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej w uchwale Nr XIII/124/2012 Rady Gminy Augustów z dnia 28 września 2012 r. w sprawie podziału Gminy Augustów na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym

c) w sprawie sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej w uchwale Nr XIV/135/2012 Rady Gminy Augustów z dnia 9 listopada 2012 r. w sprawie w sprawie podziału Gminy Augustów na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych

d) w sprawie przyjęcia stanowiska Rady Gminy Augustów w sprawie zniszczenia dróg publicznych w związku z budową obwodnicy Augustowa na terenie Gminy Augustów

e) w sprawie zaopiniowania projektu podziału Powiatu Augustowskiego na okręgi wyborcze, ustalenia ich numerów i granic oraz liczby radnych wybieranych w okręgu wyborczym 

f)  w sprawie zmiany budżetu Gminy Augustów na rok 2014

g) w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej   Gminy Augustów na lata 2014-2019

h) w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy za 2013 rok.

i) w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Augustów z tytułu wykonania budżetu za 2013 rok.

 - dyskusja dotycząca sprawozdania z wykonania budżetu gminy, sprawozdania finansowego oraz informacji o stanie mienia jednostki samorządu terytorialnego;

 - opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej o sprawozdaniu z wykonania budżetu;

 - opinia Komisji Rewizyjnej dotyczącej wykonania budżetu i wniosek w sprawie absolutorium dla Wójta Gminy,

 - opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej o wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium;

 - głosowanie nad absolutorium dla Wójta Gminy.

6. Interpelacje, wnioski i zapytania radnych i sołtysów.

7. Udzielenie odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych i sołtysów.

8. Oświadczenia radnych i sołtysów.

9. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji Rady Gminy.

10. Zamknięcie obrad Rady Gminy.

Przewodniczący Rady zaproponował aby obrady sesji rozpocząć od oddania głosu Panu Józefowi Władysławowi Sulima - Dyrektorowi Podlaskiego Zarządu Dróg  Wojewódzkich w Białymstoku.

Józef  Władysław Sulima - Dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku zabrał głos w sprawie problemów wynikających z niszczenia dróg przez samochody ciężarowe wykorzystane do budowy obwodnicy miasta Augustowa.  Pan Dyrektor wyjaśnił, że przed przystąpieniem przez firmę BUDIMEX do pracy podpisane zostało zobowiązanie iż wszystkie uszkodzenia dróg  zostaną naprawione. Dodał, także że dnia 24 czerwca 2014 roku ma odbyć się spotkanie odnośnie  tych zniszczeń. BUDIMEX potwierdził, że trzy kilometry tej drogi bez względu na rodzaj zniszczeń zostaną naprawione. Reszta wątpliwości zostanie wyjaśniona na wspomnianym spotkaniu. Kiedy zostaną zakończone rozmowy i wyjaśnione wszelkie wątpliwości ze zniszczeniami dróg przez BUDIMEX. Prawdopodobnie od przyszłego roku rozpoczną się remonty pozostałych dróg. 

Wojciech Masłowski – członek Komitetu Protestacyjnego  i mieszkaniec wsi Janówka powiedział, że wiosną tego roku  koleina  miała 4 cm głębokości kolo jego posesji, w miejscowości Janówka a teraz ma 8,5 cm. Jak firma BUDIMEX ma zamiar zmniejszyć te 5,5 cm?

Józef  Władysław Sulima - Dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg

Wojewódzkich w Białymstoku odpowiedział, że to nie jest tak, że uzupełnione zostanie tylko te 5,5 cm. Koleina zostanie wyrównana  całkowicie.

Wojciech Masłowski – członek Komitetu Protestacyjnego  i członek Komitetu Protestacyjnego  i mieszkaniec wsi Janówka powiedział, że nie jest wiadomo jakiej firmy samochody jeżdżą po tych drogach, ponieważ nie mają kartek z nazwą firmy. Mieszkaniec dodał, że dzisiejszego dnia w ciągi 4 minut wykonał trzy zdjęcia na których są numery rejestracyjne ale nazwy firmy już nie. Pan dodał, że jednego dnia naliczył czterysta przejeżdżających samochodów ciężarowych. Dodał również, że może udostępnić zrobione zdjęcia.

Józef  Władysław Sulima - Dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku odpowiedział, że już kiedyś miał podobny przypadek i wykorzystał zrobione zdjęcia, zgłosił na policję taki fakt ale niestety nic z tego nie wynikło.

Michał Szczepański – członek Komitetu Protestacyjnego  powiedział, że wiadomo było kiedy będzie budowana obwodnica miasta Augustów i skoro było zawarte porozumienie z firmą BUDIMEX to dlaczego nie został postawiona waga we wsi Janówka, żeby ważyć ciężarówki, które są przeładowane. Inspekcja ruchu drogowego mówi, że nie mają wagi, żeby je zważyć i ewentualnie ukarać.  Pierwsze pytanie brzmi dlaczego nie ma wagi? A drugie dlaczego został zdjęty znak ograniczenia tonażowego do 10 ton? Pan Szczepański pisał pismo do Wojewódzkiego Zarządu i do dnia dzisiejszego nie otrzymał odpowiedzi w tej sprawie.

Józef  Władysław Sulima - Dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku odpowiedział, że nie jest w stanie powiedzieć kto zdjął ten znak i dlaczego. Dodał jednocześnie, że przecież jeździ komisja z Zarządu Dróg, która pilnuje takich spraw.

Michał Szczepański – członek Komitetu Protestacyjnego  powiedział, że przez 8 lat znak stał a teraz kiedy rozpoczęto budowę obwodnicy nagle znak został zdjęty. Mieszkaniec zapytał co się zmieniło przez te 8 lat skoro droga nie była modernizowana i dlaczego można było zdjąć to ograniczenie?

Józef  Władysław Sulima - Dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku odpowiedział, że często tak jest że trzeba zdjąć ograniczenie żeby móc skończyć budowę lub remont jakiejś drogi. Często jest tak, że innego dojazdu nie ma, więc tak trzeba. Pan Dyrektor dodał, że od decyzji o postawieniu bądź zdjęciu znaku jest komisja.

Michał Szczepański – członek Komitetu Protestacyjnego  zapytał, dlaczego ta komisja nie skonsultowała tego tematu z mieszkańcami? Mieszkaniec gminy dodał, że to nie są zniszczone trzy kilometry drogi tak jak Zarząd ma podpisane z BUDIMEXEM tylko droga Augustów – Suwałki ma 40 kilometrów i znacznie więcej kilometrów będzie trzeba naprawić.

Danuta Kulbacka – sołtys wsi Topiłówka powiedziała, że to nie jest tak, że nie wiadomo czyje są to ciężarówki. Pani sołtys dodała, że jest żwirownia, są wynajmowane ciężarówki, firmy do przewozu żwiru i tam są wszystkie dane. Nie trzeba robić żadnych zdjęć.

Michał Szczepański – członek Komitetu Protestacyjnego  powiedział, że dostał odpowiedź od firmy POR, która buduje obwodnicę Bargłowa, że oni nie wiedzą kto jeździ tymi ciężarówkami.

Józef  Władysław Sulima - Dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku powiedział, że właśnie dlatego trzeba wyjaśnić te wszystkie nie wiadome i zostanie to zrobione na wspomnianym wcześniej spotkaniu.

Michał Szczepański – członek Komitetu Protestacyjnego  powiedział, że Zarząd nie ma porozumienia z POREM a oni mogą powiedzieć, że wozili 80% żwiru, wtedy BUDIMEX powie, że oni zniszczyli tylko 20 % i z tych trzech kilometrów wyliczą tylko 20 % i to naprawią. Resztę kto naprawi?

Józef  Władysław Sulima - Dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku odpowiedział, że jeżeli jest podpisana umowa na trzy kilometry to wszystkie strony powinne trzymać się zapisów w umowie. Pan Dyrektor dodał, że od następnego roku Zarząd rusza z pracami remontowymi dróg na tym terenie. Dyrektor dodał, że nie wie co jest zapisane w umowie BUDIMEXU z Generalnym Zarządem Dróg. To okaże się dopiero pow. spotkaniu.

Michał Szczepański – członek Komitetu Protestacyjnego  powiedział, że dwa razy wysyłał skargę w sprawie  zniszczonych dróg do Podlaskiego Zarządu Dróg a z Generalnego Zarządu Dróg przysłano pismo, w którym napisano, że nikt  z Wojewódzkiego Zarządu się nie skarżył na zniszczenie drogi. Pan Szczepański dodał, że na naprawę drogi jest siedem dni od zgłoszenia, dlaczego BUDIMEX nic nie naprawił? Mieszkaniec dodał, że pobocza są tak zniszczone, że samochodem osobowym nie da się przejechać. Zapytał również czy było sprawdzane podłoże przed wjechaniem ciężarówek, czy tylko nawierzchnia?

Wywiązała się dyskusja między Panem Józefem Władysławem Sulima - Dyrektorem Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku a Panem Michałem Szczepańskim – członkiem Komitetu Protestacyjnego.

Przewodniczący Rady przerwał dyskusję i oddał głos Panu Bogdanowi Kowalewskiemu – sołtysowi wsi Jabłońskie.

Bogdan Kowalewski – sołtys wsi Jabłońskie  zapytał gdzie ma być to spotkanie, o którym wspomniał Pan Dyrektor?

Józef  Władysław Sulima - Dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku odczytał treść zaproszenia, które ma odbyć się w Augustowie przy ul. Wojska Polskiego 56  wymienił osoby zaproszone.

Radny Jerzy Dobkowski  stwierdził, że trzeba było zainteresować się niszczeniem tej drogi wtedy kiedy budowane były mosty w Augustowie. Wtedy trzeba było reagować, wtedy Wojewódzki Zarząd nic nie mówił, nie poparł mieszkańców. Po co budować tam gdzie nikt nie będzie jeździł? Na pismo radnego odpowiedziano, że serwisówka jest budowana, bo kiedy zostaną podzielone działki to będzie łatwiejszy dojazd. Mieszkańcom odpowiadała ta droga i ta chcieli mieć zachowaną. Radny zapytał jak to jest ? Kiedy przychodzi firma z zewnątrz, która ma coś zrobić to dla niej zdejmuje się znak, bo oni mają taką potrzebę a kiedy lokalna firma znajduje się przy tej drodze to właściciel ma problem z wyjazdem. Obcym przedsiębiorcom udogodnienia się robi a lokalnym mieszkańcom to już nie.  Radny dodał, że przecież serwisówkę można było puścić na granicy Pruski z Janówką. W porozumieniu zapisane zostało, że będą jeździły samochody BUDIMEXU a teraz mówi się, że danych nie ma. Radny zapytał kto kontroluje budowę obwodnicy? Nikt nie zwraca uwagi na zniszczone samochody, pobocza. Pan rady dodał, że skoro na bieżąco mają naprawiać szkody to Wojewódzki Zarząd Dróg musi tego pilnować. Radny oczekuje konkretnej odpowiedzi, co i do kiedy będzie zrobione? Czy Budimex kiedy skończy budowę obwodnicy będzie chciał naprawiać uszkodzenia drogi? Radny oczekuje odpowiedzi co konkretnie ma naprawić firma Budimex a co firma wożąca żwir na budowę obwodnicy Bargłowa a co Wojewódzki Zarząd Dróg?

Józef  Władysław Sulima - Dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku zapytał radnego czy kiedykolwiek został ukarany za wyjazd ze swojej posesji?

Radny Jerzy Dobkowski odpowiedział, że nie ale poprosił , żeby do znaku dołączyć takie wyłączenie.

Józef  Władysław Sulima - Dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku wyjaśnił, że kto ma firmę między znakami ten ma prawo wyjechać ze swojej posesji i nie może być ukarany mandatem. Pan Dyrektor dodał, że do dnia 24 czerwca nie może nic konkretnego powiedzieć, bo wszystko się okaże na spotkaniu.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy poprosił o przekazanie ustaleń jakie zapadną na spotkaniu 24 czerwca.

Michał Szczepański – członek Komitetu Protestacyjnego  powiedział, że może Komitet Protestacyjny również powinien wziąć udział w tym spotkaniu?

Józef  Władysław Sulima - Dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku wyjaśnił, że jest to zaproszenie imienne i nie może każdy w nim uczestniczyć.

Radny Jerzy Dobkowski zaproponował aby zaproszenie na to spotkanie zostało również wysłane do Wójta Gminy jak również dla Komitetu Protestacyjnego.

Józef  Władysław Sulima - Dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku odczytał treść zaproszenia i nazwiska osób zaproszonych.

Michał Szczepański – członek Komitetu Protestacyjnego  zapytał, dlaczego to spotkanie nie jest zorganizowane w siedzibie któregoś z urzędów?

Józef  Władysław Sulima - Dyrektor Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku powtórzył jeszcze raz, że spotkanie to organizuje Generalna Dyrekcja a nie Wojewódzka.

Przewodniczący Rady Gminy oddał głos Panu Przewodniczącemu Sejmiku Województwa Podlaskiego Bogdanowi Dyjukowi.

Bogdan Dyjuk – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego  potwierdził słowa Pana Józefa Władysława Sulima - Dyrektora Podlaskiego Zarządu Dróg Wojewódzkich w Białymstoku i dodał, że bez względu ile kilometrów zostanie naprawione przez Budimex oraz przez wykonawcę obwodnicy Bargłowa, pozostała część zostanie naprawiona z budżetu województwa. Pan Przewodniczący dodał, że w tej chwili ciężko jest sprecyzować kiedy to nastąpi, ponieważ wszystko zależy od  tego kiedy zostanie oddana obwodnica Augustowa.

Michał Szczepański – członek Komitetu Protestacyjnego  zaproponował wykonanie ścieżki rowerowej przy okazji remontu drogi.

Bogdan Dyjuk – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podlaskiego  powiedział, że ciąg pieszo – rowerowy do mostku w Mazurkach zostanie zrobiony jeszcze w tym roku.

Przewodniczący Rady Gminy ogłosił pięć minut przerwy.

Tomasz Tomaszewski – Kierownik GOPS ogłosił, że dnia 29 czerwca 2014 r. w gimnazjum w Janówce przeprowadzona zostanie akcja szukania dawcy szpiku dla syna sołtysa Zbigniewa Pietrulińskiego. Kierownik przedstawił na czym polega pobieranie szpiku do przeszczepu. Poprosił również radnych i sołtysów gminy Augustów o rozpowszechnienie tej akcji w swoich miejscowościach. 

Ad. 3.

Informacja o międzysesyjnej działalności Wójta Gminy tj. w okresie od 10 kwietnia 2014 r. do 17 czerwca 2014 roku.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy przedstawił informację o podjętych Zarządzeniach w w/w okresie oraz o realizacji uchwał podjętych na sesji Rady Gminy w dniu 10 kwietnia 2014 roku. Pan Wójt poinformował zebranych o rozstrzygnięciu przetargów na drogi ujęte w budżecie na rok 2014.  Ponadto Wójt powiedział, że został również ogłoszony przetarg na solary, który zostanie rozstrzygnięty pod koniec lipca. Została podpisana umowa z Urzędem Marszałkowskim na zakup mundurów i ubrań strażackich. 13 lipca organizowany jest turniej rodzin w Żarnowie a 24 lipca Zawody Strażackie w Biernatkach. Pan Wójt złożył sprawozdanie z segregacji odpadów. Do przedłożonej informacji nie zgłoszono uwag i stanowi ona załącznik nr 2 do protokołu.

Ad. 4.

Przyjęcie sprawozdań z działalności następujących jednostek w 2013 roku:

a) Gminnego Ośrodka Kultury.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady Gminy powiedział, że na wspólnym posiedzeniu Komisji Rady Gminy omówione zostało sprawozdanie i nie ma potrzeby jeszcze raz go omawiać. Ponadto każdy radny i sołtys otrzymał egzemplarz i mógł się z nim zapoznać. Przewodniczący zapytał zebranych czy mają jakieś pytania?

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie sprawozdanie.   

W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 12 radnych wszystkich obecnych na sali, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było.

Przyjęto jednogłośnie sprawozdanie Gminnego Ośrodka Kultury – stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

b) Gminnej Biblioteki Publicznej.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady Gminy zapytał, czy są pytania do Pani Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej.

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie sprawozdanie.   

W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 12 radnych wszystkich obecnych na sali, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było.

Przyjęto jednogłośnie sprawozdanie Gminnej Biblioteki Publicznej – stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Elżbieta Sierzputowska –Dyrektor GBP i pełniąca obowiązki Dyrektor GOK serdecznie zaprosiła wszystkich zebranych na wspomniany przez Pana Wójta Festyn Rodzin i przedstawiła jego program.

c) Gminnego Zespołu Obsługi Ekonomicznej Szkół Gminy Augustów.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady Gminy zapytał, czy są pytania do Pana Dyrektora Gminnego Zespołu Obsługi Ekonomicznej Szkół Gminy Augustów.

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie sprawozdanie.   

W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 12 radnych wszystkich obecnych na sali, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było.

Przyjęto jednogłośnie sprawozdanie Gminnego Zespołu Obsługi Ekonomicznej Szkół Gminy Augustów – stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

d) Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady Gminy zapytał, czy są pytania do Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie sprawozdanie.   

W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 12 radnych wszystkich obecnych na sali, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było.

Przyjęto sprawozdanie Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

e) Przedstawienie oceny zasobów pomocy społecznej za rok 2013 dla gminy Augustów.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady Gminy zapytał, czy są pytania do Kierownika Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie powyższy punkt.   

W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 12 radnych wszystkich obecnych na sali, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było.

Przyjęto ocenę zasobów pomocy społecznej za rok 2013 dla gminy Augustów – stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

Ad. 5.

Rozpatrzenie projektów uchwał oraz podjęcie uchwał:

a) w sprawie przystąpienia Gminy Augustów do Lokalnej Grupy Działania utworzonej na bazie przekształcenia Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko – Augustowskie”

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy przedstawił projekt uchwały.

Przewodniczący Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych wszystkich obecnych na sali, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było.

Przyjęto jednogłośnie Uchwałę Nr XXVI/215/2014 w sprawie przystąpienia Gminy Augustów do Lokalnej Grupy Działania utworzonej na bazie przekształcenia Stowarzyszenia Lokalna Grupa Rybacka „Pojezierze Suwalsko – Augustowskie” – stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

b) w sprawie sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej w uchwale Nr XIII/124/2012 Rady Gminy Augustów z dnia 28 września 2012 r. w sprawie podziału Gminy Augustów na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy przedstawił projekt uchwały.

Przewodniczący Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych wszystkich obecnych na sali, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było.

Przyjęto jednogłośnie Uchwałę Nr XXVI/216/2014 w sprawie sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej w uchwale Nr XIII/124/2012 Rady Gminy Augustów z dnia 28 września 2012 r. w sprawie podziału Gminy Augustów na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym – stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

c) w sprawie sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej w uchwale Nr XIV/135/2012 Rady Gminy Augustów z dnia 9 listopada 2012 r. w sprawie w sprawie podziału Gminy Augustów na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych

Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych wszystkich obecnych na sali, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było.

Przyjęto jednogłośnie Uchwałę Nr XXVI/217/2014 w sprawie sprostowania oczywistej omyłki pisarskiej w uchwale Nr XIII/124/2012 Rady Gminy Augustów z dnia 28 września 2012 r. w sprawie podziału Gminy Augustów na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym – stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

d) w sprawie przyjęcia stanowiska Rady Gminy Augustów w sprawie zniszczenia dróg publicznych w związku z budową obwodnicy Augustowa na terenie Gminy Augustów

Zbigniew Buksiński –Wójt Gminy zaproponował przyjęcie przedstawionej uchwały z zawartymi w niej zapisami oraz przesłanie do związanych z tą sprawą instytucji.

Radny Marian Rółkowski zwrócił uwagę, że samochody firmy budującej obwodnicę Bargłowa korzystają z drogi gminnej Netta – Żarnowo.

Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych wszystkich obecnych na sali, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było.

Przyjęto jednogłośnie Uchwałę Nr XXVI/218/2014 w sprawie przyjęcia stanowiska Rady Gminy Augustów w sprawie zniszczenia dróg publicznych w związku z budową obwodnicy Augustowa na terenie Gminy Augustów – stanowi załącznik nr 11 do  protokołu.

e) w sprawie zaopiniowania projektu podziału Powiatu Augustowskiego na okręgi wyborcze, ustalenia ich numerów i granic oraz liczby radnych wybieranych w okręgu wyborczym

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy przedstawił projekt uchwały, wyjaśniając na czym polegają zmiany.

Radny Jerzy Dobkowski zapytał jakie będą skutki jeżeli opinia będzie negatywna?

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy odpowiedział, że nie wie.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady Gminy wyjaśnił, że opinia w sprawie projektu powyższej uchwały Powiatu Augustowskiego jest negatywna.

Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych wszystkich obecnych na sali, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było.

Przyjęto jednogłośnie Uchwałę Nr XXVI/219/2014 w sprawie zaopiniowania projektu podziału Powiatu Augustowskiego na okręgi wyborcze, ustalenia ich numerów i granic oraz liczby radnych wybieranych w okręgu wyborczym  – stanowi załącznik nr 12 do  protokołu.

f)  w sprawie zmiany budżetu Gminy Augustów na rok 2014

Małgorzata Zalewska – Skarbnik Gminy przedstawiła projekt uchwały, dodając że zmiany w planie dochodów polega na zwiększeniu dochodów o kwotę 704.770zł i dotyczy:

w dziale 010 – rolnictwo i łowiectwo, rozdziale 01010  kwota 50.000zł dotyczy wpłat rolników związanych z budową przydomowych oczyszczalni ścieków;

w dziale 754 -  bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa, rozdziale 75412 przyjmuje się kwotę 1.260zł tytułem darowizny na zakup piły do OSP Kolnica;

w dziale 756 – dochody od osób prawnych, od osób fizycznych i od innych jednostek nieposiadających osobowości prawnej oraz wydatki związane z ich poborem, rozdziale 75618 kwota 16.091zł dotyczy opłaty eksploatacyjnej;

w dziale 758 – różne rozliczenia, rozdziale 75814 kwota 13.909zł dotyczy odsetek bankowych od zgromadzonych środków na rachunkach bankowych;

w dziale 801 – oświata i wychowanie, rozdziale 80101 kwota 1.873zł dotyczy wypłaty odszkodowania od firmy ubezpieczeniowej,

w dziale  900 – gospodarka komunalna i ochrona środowiska, środki na dofinansowanie własnych inwestycji gmin, pozyskane z wpłat mieszkańców w związku z montażem paneli słonecznych przyjmuje się w kwocie 621.637zł .

Zwiększono planowane wydatki budżetu gminy na rok 2014 o 348.124zł, w tym:

w dziale 600 – transport i łączność zwiększa się planowane wydatki inwestycyjne o 32.800zł, z tego na opracowanie dokumentacji na przebudowę drogi we wsi Mazurki – 4.000zł oraz we wsi Netta Pierwsza – 10.000zł. Zwiększa się wydatki na wykonanie przebudowy drogi Netta Folwark – Kanał Augustowski o kwotę 11.000zł oraz na wykonanie przebudowy drogi Pruska  Wielka  - Mazurki o kwotę 7.800zł.

W ramach zaoszczędzonych środków w kwocie 14.100zł w wyniku rozstrzygniętego przetargu na przebudowę dróg gminnych kwotę tę przeznacza się na przebudowę drogi Netta Folwark – Kanał Augustowski.  Po zmianach na przebudowę dróg gminnych przeznacza się:

a)         na drogę Ginie – Grabowo   - 129.200zł (było 131.000zł),

b)         na drogę Netta Folwark – Kanał Augustowski – 180.100zł (było  155.000zł),

c)         na drogę Pruska Wielka – Mazurki  177.800zł (było 170.000zł)

d)         na drogę Wójtowskie Włóki – Biernatki – 204.500zł (było 210.000zł)

e)         na drogę Rzepiski – Komaszówka   - 90.400zł (było 93.000zł),

f)          na drogę w Gliniskach 187.800zł (było 192.000zł)

w dziale 750- administracja publiczna , rozdziale 75075 przeznacza się kwotę 11.088zł na opracowanie i wydanie mapy Gminy Augustów w wersji papierowej i internetowej;

w dziale 754 – bezpieczeństwo publiczne i ochrona przeciwpożarowa, rozdziale 75412 kwotę 266.334zł przeznacza się na remonty remiz w Prusce Wielkiej, w Topiłówce i w Jabłońskich oraz na zakup wyposażenia do ww. remiz. Remonty remiz, zakup wyposażenia do remiz oraz opracowanie i wydanie mapy Gminy Augustów realizowane będzie ze środków Programu Operacyjnego „Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007- 2013” w ramach operacji „Poprawa warunków prowadzenia działalności kulturalnej w Gminie Augustów.  Wysokość dofinansowania  ma wynieść 193.846zł (do 85%  kosztów kwalifikowalnych).  Dofinansowanie uzyskamy dopiero w roku 2015, ponieważ wniosek o płatność na to zadanie będzie złożony, zgodnie z umową, w listopadzie 2014roku.

W budżecie 2014 roku w planie wydatków w rozdziale 75412 § 6050 – wydatki inwestycyjne jednostek budżetowych ujęte były modernizacje remiz w Prusce Wielkiej oraz w Jabłońskich w łącznej wysokości 324.238zł. O kwotę tę zmniejsza się plan wydatków w § 6050 i jednocześnie zwiększa się o 20.000zł na wydatki niekwalifikowalne dotyczące modernizacji remizy w Netcie Drugiej. Ogółem zmniejszenie w rozdziale 75412 § 6050 wynosi 304.238zł.

W rozdziale 75412 zwiększa się środki o 1.260zł na zakup piły do OSP Kolnica.

  1. w dziale 801 - oświata i wychowanie, rozdziale 80101 kwotę 1.873zł przeznacza się na naprawę dachu budynku szkoły w Kolnicy, a kwotę 10.000zł na opracowanie dokumentacji na budowę magazynku przy sali gimnastycznej w Białobrzegach.
  2. w dziale 851-ochrona zdrowia, rozdziale 85154 kwotę 23.050zł przeznacza się na działania profilaktyczne dotyczące przeciwdziałania alkoholizmowi zgodnie z Gminnym Programem Przeciwdziałania Problemom Alkoholowym. (Są to środki niewykorzystane w 2013 roku.)
  3. w dziale 900 -  gospodarka komunalna i ochrona środowiska, rozdziale 90005 – ochrona powietrza atmosferycznego i klimatu zwiększa się o 1.719 zł wydatki inwestycyjne ponoszone ze środków krajowych w związku z inwestycją „Wykorzystanie energii słonecznej  jako alternatywnego Źródła ciepła w Gminie Augustów”. Finansowanie inwestycji dostosowane jest do poprawionego wniosku. Umowę na to zadanie podpiszemy w czerwcu br.

 

Wprowadzone zmiany  powodują zmniejszenie planowanego deficytu budżetu gminy o kwotę 70.966zł do kwoty 1.278.214zł.

 

Radny Marian Rółkowski zapytał, dlaczego droga w Netcie po przetargu jest droższa?

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy odpowiedział, że wynika to z przeprowadzonego przetargu.

Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych wszystkich obecnych na sali, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było.

Przyjęto jednogłośnie Uchwałę Nr XXVI/220/2014 w sprawie zmiany budżetu Gminy Augustów na rok 2014 – stanowi załącznik nr 13 do  protokołu.

g) w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej   Gminy Augustów na lata 2014-2019

Małgorzata Zalewska – Skarbnik Gminy przedstawiła projekt uchwały, dodając że wszelkie wprowadzone zmiany wynikają z dokonanych zmian w budżecie gminy na rok 2014.

Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych wszystkich obecnych na sali, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było.

Przyjęto jednogłośnie Uchwałę Nr XXVI/221/2014 w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Augustów na lata 2014-2019 – stanowi załącznik nr 14 do  protokołu.

h) w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy za 2013 rok.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy przedstawił sprawozdanie finansowe wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy za 2013 rok.

Do przedłożonego sprawozdania z realizacji budżetu w 2013 roku uwag nie zgłoszono.

W związku z tym Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały.

W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, wszystkich obecnych na sali, głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było.

Podjęto jednogłośnie Uchwałę nr XXVI/222/2014 w sprawie zatwierdzenia sprawozdania finansowego wraz ze sprawozdaniem z wykonania budżetu gminy za 2013 rok – stanowi załącznik nr 15 do protokołu.

i) w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Augustów z tytułu wykonania budżetu za 2013 rok

- dyskusja dotycząca sprawozdania z wykonania budżetu gminy, sprawozdania finansowego oraz informacji o stanie mienia jednostki samorządu terytorialnego;

 - opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej o sprawozdaniu z wykonania budżetu;

 - opinia Komisji Rewizyjnej dotyczącej wykonania budżetu i wniosek w sprawie absolutorium dla Wójta Gminy,

 - opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej o wniosku Komisji Rewizyjnej w sprawie absolutorium;

 - głosowanie nad absolutorium dla Wójta Gminy

Zdzisław Chmielewski - Przewodniczący Rady zapoznał obecnych z treścią  uchwały Regionalnej Izby Obrachunkowej z dnia 1 kwietnia 2014 r.  w sprawie  wyrażenia opinii  odnośnie przedłożonego sprawozdania z wykonania budżetu za 2013 rok  i sprawozdanie to zostało zaopiniowane pozytywnie.

Uchwała Nr RIO.V-00321-14/14 w sprawie wyrażenia opinii o przedłożonym przez Wójta Gminy Augustów sprawozdaniu z wykonania budżetu za 2013 rok stanowi załącznik nr 16 do protokołu.

Radny Marek Mikołajczyk - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej odczytał opinię Komisji Rewizyjnej w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu  gminy za 2013 rok. 

Opinia Komisji Rewizyjnej w sprawie sprawozdania z wykonania budżetu gminy za 2013 rok stanowi załącznik Nr 17 do protokołu.

Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały. W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych wszystkich obecnych na sali, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było.

Przyjęto jednogłośnie Uchwałę Nr XXVI/223/2014 w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy Augustów z tytułu wykonania budżetu za 2013 rok  – stanowi załącznik nr 18 do  protokołu.

Wniosek Komisji Rewizyjnej w sprawie udzielenia absolutorium Wójtowi Gminy stanowi załącznik nr 19 do protokołu.

- głosowanie nad absolutorium dla Wójta Gminy.

Zdzisław Chmielewski - Przewodniczący Rady przypomniał, że uchwałę w sprawie absolutorium rada gminy podejmuje bezwzględną większością głosów ustawowego składu rady gminy, tj. co najmniej 8 głosów.

Następnie Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie udzielenia  absolutorium  Wójtowi Gminy  Augustów z tytułu wykonania budżetu za 2013 rok.

W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było.

Podjęto jednogłośnie Uchwałę nr XXVI/224/2014 w powyższej sprawie, co jest zgodne z art. 28a ust. 2 ustawy o samorządzie gminnym – stanowi załącznik nr 20 do protokołu.

Zbigniew Buksiński - Wójt Gminy podziękował Radzie za zaufanie czego dowodem jest udzielenie absolutorium oraz złożył podziękowania obecnym za dotychczasową współpracę.

Ad. 6. Interpelacje, wnioski i zapytania radnych i sołtysów.

Zdzisław Chmielewski - Przewodniczący Rady przypomniał, że dnia 29 czerwca 2014r. ma się odbyć turniej piłki nożnej. Przewodniczący poprosił radnych i sołtysów o przekazanie mieszkańcom swoich miejscowości tej informacji.

Krzysztof Ziarko – sołtys wsi Netta Folwark zgłosił problem z zapadającym się przepustem na drodze powiatowej Netta – Tajno w miejscowości Netta Folwark.

Zbigniew Pietruliński – sołtys wsi Posielanie poprosił aby strażacy z OSP byli obecni w trakcie akcji szukania dawcy szpiku w Janówce w dniu 29 czerwca 2014r.

Zbigniew Buksiński - Wójt Gminy zaproponował aby turniej piłki nożnej przenieść z Żarnowa do Janówki w związku z akcją szukania dawcy szpiku dla Kacpra.

Ad. 7. Udzielenie odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych i sołtysów.

Zbigniew Buksiński - Wójt Gminy udzielił odpowiedzi na zapytania radnych i sołtysów.

Ad. 8. Oświadczenia radnych i sołtysów.

Ad. 9. Przyjęcie protokołu z poprzedniej sesji Rady Gminy.

Do protokołu uwag nie zgłoszono zatem Przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem protokołu.

W głosowaniu udział wzięło 12 radnych.

Za przyjęciem protokołu nr XXV/2014 głosowało 10 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

10. Zamknięcie obrad Rady Gminy.

Po wyczerpaniu tematyki Przewodniczący Rady zamknął XXVI sesję Rady Gminy Augustów.

Obrady zakończono o godz. 1248.  

 

Przewodniczący Rady Gminy

     Zdzisław Chmielewski

Protokółowała:

Elżbieta Marcińczyk

Metryka strony

Udostępniający: Elżbieta Marcińczyk

Wytwarzający/odpowiadający: Grzegorz Samel

Wprowadzający: Grzegorz Samel

Data wprowadzenia: 2014-08-19

Data modyfikacji: 2014-08-25

Opublikował: Grzegorz Samel

Data publikacji: 2014-08-19