18-sesja-protokol

 

PROTOKÓŁ Nr XVIII/2013

z obrad XVIII Sesji Rady Gminy Augustów w dniu 21 maja 2013 roku.

Obrady Sesji rozpoczęto o godz. 1100 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Żarnowie.

Obrady XVIII Sesji Rady Gminy Augustów prowadził Przewodniczący Rady Gminy Augustów – Zdzisław Chmielewski.

Ad. 1.

Otwarcie obrad.

Przewodniczący Rady powitał radnych, sołtysów, władze gminy, przedstawicieli jednostek podległych gminie, mecenasa.

Następnie Przewodniczący Rady stwierdził, że na 15 radnych zgodnie z listą obecności w obradach uczestniczy 12 radnych, a więc podejmowane uchwały będą prawomocne.

Radni nieobecni:

1. Jerzy Kasjanowicz

2. Ireneusz Maksimowski

3. Maciej Milanowski

W obradach Rady Gminy uczestniczyło ogółem 37 osób.

Listy obecności stanowią załącznik Nr 1 do protokółu.

Ad. 2.

Przyjęcie porządku obrad.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady Gminy przedstawił proponowany porządek obrad XVIII sesji Rady Gminy a następnie zgłosił wniosek o wprowadzenie do porządku obrad punktu 5e, czyli rozpatrzenie projektu uchwały intencyjnej w sprawie aplikowania Gminy Augustów o środki z programu priorytetowego „System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme).

Część 6) SOWA – Energooszczędne oświetlenie uliczne”, na realizację przez Gminę Augustów projektu pod nazwą „Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie gminy Augustów” oraz zabezpieczenia na jego realizację niezbędnych środków finansowych w budżetach Gminy Augustów na lata 2014 r. – 2020 r. Ponadto Przewodniczący Rady powiedział, że w punkcie 6 proponuje się do rozpatrzenia projekt uchwały w sprawie odmowy uchylenia uchwały Rady Gminy Augustów w sprawie stanowienia o kierunkach działania Wójta Gminy w sprawie zasad ustalenia lokalizacji budowy elektrowni wiatrowych na terenie gminy. Dodatkowych uwag i wniosków nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie porządek obrad po zmianach.

Udział w głosowaniu wzięło 12 radnych.

Za przyjęciem porządku obrad głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Porządek obrad XVIII Sesji Rady Gminy Augustów został przyjęty jednogłośnie.

Porządek obrad jest następujący:

1. Otwarcie obrad Rady Gminy, powitanie radnych, sołtysów, gości zaproszonych.

2. Przyjęcie porządku obrad.

3. Informacja o międzysesyjnej działalności Wójta Gminy tj. w okresie od 22 marca 2013 r. do 21 maja 2013 roku.

4. Przyjęcie sprawozdań i informacji:

a) z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi za 2012 rok;

b) z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za 2012 rok;

c) realizacji Gminnego programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy za 2012 r.

d) z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny i potrzeby związane z realizacją zadań w 2012 roku.

e) sprawozdania Komisji stałych Rady Gminy z działalności w 2012 roku.

f) w sprawie rozpatrzonych skarg i wniosków w 2012 roku.

5. Rozpatrzenie projektów uchwał oraz podjęcie uchwał:

a) w sprawie przyjęcia oceny zasobów pomocy społecznej za 2012 r.;

b) w sprawie rozpatrzenia skargi na Wójta Gminy Augustów;

c) w sprawie zmiany budżetu Gminy Augustów na rok 2013;

d) w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy

Augustów na lata 2013-2019.

e) w sprawie aplikowania Gminy Augustów o środki z programu priorytetowego „System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme). Część 6) SOWA – Energooszczędne oświetlenie uliczne”, na realizację przez Gminę Augustów projektu pod nazwą „Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie gminy Augustów” oraz zabezpieczenia na jego realizację niezbędnych środków finansowych w budżetach Gminy Augustów na lata 2014 r. – 2020 r.

6. Rozpatrzenie pisma Augustow Wind Farm dotyczące uchylenia Uchwały Nr XVII/158/2013 Rady Gminy Augustów z dnia 22 marca 2013 roku w sprawie stanowienia o kierunkach działania Wójta Gminy w sprawie zasad ustalania lokalizacji budowy elektrowni wiatrowych na terenie Gminy.

7. Interpelacje, wnioski i zapytania radnych i sołtysów.

8. Udzielenie odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych i sołtysów.

9. Oświadczenia radnych i sołtysów.

10. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji Rady Gminy.

11. Zamknięcie obrad Rady Gminy.

Ad. 3.

Informacja o międzysesyjnej działalności Wójta Gminy tj. w okresie od 22 marca 2013 r. do 21 maja 2013 roku.

Zbigniew Buksiński - Wójt Gminy przedstawił informację o podjętych Zarządzeniach w w/w okresie oraz o realizacji uchwał podjętych na sesji Rady Gminy w dniu 22 marca 2013 roku. Do przedłożonej informacji nie zgłoszono uwag i stanowi ona załącznik nr 2 do protokołu.

Ad. 4.

Przyjęcie sprawozdań i informacji:

a) z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi za 2012 rok;

Tomasz Tomaszewski Kierownik GOPS powiedział, że sprawozdanie z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi za 2012 rok było szczegółowo omówione na posiedzeniu komisji Rady. Programy są realizowane corocznie, odnośnie realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi to były przeprowadzone kontrole sklepów na terenie Gminy Augustów. W 11 punktach nie poproszono o dowód osobisty i sprzedano alkohol, w 7 punktach poproszono o dowód i odmówiono sprzedaży. Te punkty otrzymały Certyfikat Rzetelnego Punktu Sprzedaży: GS SCH w Biernatkach, w Rutkach, Jacek Olszewski Topiłówka 58, Janówka, Jarosław Kudraszew Bór, Andrzej Sawicki Żarnowo I 19 i Anna Koronkiewicz Białobrzegi 67 a /mała gastronomia/. Program kontrolno – interwencyjny oparty jest o schemat dwóch niezależnych wizyt w punkcie sprzedaży alkoholu. Wizyty odbywały się turami: I – kontrolna miała na celu próbę dokonania zakupu przez osobę wyglądającą na nieletnią. Kierownik stwierdził, że tego typu akcje będą częściej przeprowadzane w celu zmniejszenia sprzedaży alkoholu osobom nieletnim. W ramach realizacji Programu w 2012 r. profilaktyczna działalność informacyjna i edukacyjna kierowana była do dzieci i młodzieży, rodziców, nauczycieli, pedagogów szkolnych, pracowników socjalnych, radnych i członków gminnej komisji.

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie sprawozdanie. W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 12 radnych, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było. Przyjęto sprawozdanie z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi oraz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie za 2012 rok – stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

b) z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za 2012 rok;

Tomasz Tomaszewski Kierownik GOPS poinformował, że to sprawozdanie i wydatki poniesione z tego programu są dopełnieniem wcześniejszego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi. Wydatki na realizację tego programu są mniejsze, wynoszą ok. 7.000 zł. Szczegółowe informacje zostały zawarte w sprawozdaniu.

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie sprawozdanie.

W głosowaniu brało udział 11 radnych, obecnych na Sali obrad. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 11 radnych, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było. Przyjęto sprawozdanie z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za 2012 rok – stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

c) realizacji Gminnego programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy za 2012 r.

Tomasz Tomaszewski Kierownik GOPS poinformował, że sprawozdanie dotyczy Gminnego programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy. Jest to nowy program, który został przyjęty w ubiegłym roku na sesji Rady Gminy na lata 2012-2016. W ramach tego programu są prowadzone działania Lokalnego Zespołu Interdyscyplinarnego w Gminie Augustów, w którym uczestniczą wszystkie instytucje zajmujące się wspieraniem, pomocą rodzinom, tj. szkoły, kuratorzy, poradnia pedagogiczno-psychologiczna. W ramach programu były realizowane cele. Celem głównym Programu jest ”Tworzenie warunków zapewniających rodzinie i jej członkom bezpieczeństwo, prawo do zachowania i poszanowania godności dóbr osobistych oraz rozwój i funkcjonowanie w rodzinie wolnej od przemocy i agresji domowej”. Trzy cele szczegółowe 1) Zapobieganie zjawiskom przemocy poprzez działania monitorujące, diagnozujące i uprzedzające występowanie istotnych problemów zagrażających bezpieczeństwu rodziny i jej członków. Założono 6 Niebieskich Kart; diagnoza zjawiska przemocy i przyczyn występowania przemocy domowej – Lokalny Zespół Interdyscyplinarny Gminy Augustów; w szkołach realizowano programy/projekty: „Szkoła bez przemocy”, „Otwórz oczy i bądź wolny od przemocy”, „Agresywne zachowania zmieniamy na integracyjne granie, gdyż bez złości mamy więcej radości” finansowane częściowo z funduszy alkoholowych. Następnym celem szczegółowym jest zapewnienie ofiarom przemocy bezpieczeństwa i ochrony izolującej od sprawców, pomocy socjalnej i terapeutycznej oraz wdrażanie programów korekcyjno-edukacyjnych dla sprawców - udzielanie pomocy oraz wsparcia osobom dotkniętym przemocą – poradnictwo psychologiczne, socjalne, rodzinne – GOPS Augustów, Punkt Pomocy Ofiarom Przemocy. Kolejnym celem szczegółowym jest wzmocnienie otoczenia edukacyjno-informacyjnego propagującego w społeczeństwie lokalnym świadome postawy negujące i przeciwstawiające się zjawiskom przemocy w rodzinie. Realizacja projektów edukacyjno-informacyjnych dla dorosłych i dzieci w zakresie występowania, zapobiegania i ochrony przed zjawiskiem przemocy domowej; organizowanie kampanii informacyjnych, uwrażliwienie społeczności lokalnej na problem przemocy. Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie sprawozdanie. W głosowaniu brało udział 11 radnych, obecnych na sali obrad. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 11 radnych, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było. Przyjęto sprawozdanie z realizacji Gminnego programu Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie oraz Ochrony Ofiar Przemocy za 2012 r. – stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

d) z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny i potrzeby związane z realizacją zadań w 2012 roku.

Tomasz Tomaszewski Kierownik GOPS powiedział, że jest to nowy, przyjęty w ubiegłym roku program realizowany na podstawie ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej. Kierownik zwrócił uwagę na konieczność poniesionych kosztów przez gminę dotyczących opłat za pobyt dziecka w rodzinie zastępczej. Odpłatność wynosi ok. 1.000 zł w zależności od pokrewieństwa osoby. W pierwszym roku pobytu dziecka w rodzinie zastępczej gmina z terenu której pochodzi to dziecko ponosi koszt 10% wydatków na opiekę i wychowanie dziecka. W ubiegłym roku 3 dzieci było w takiej sytuacji, koszty gminy były niewielkie, natomiast w tym roku, koszt pobytu dziecka wzrasta o 30%, w trzecim i kolejnym roku wydatki na opiekę i wychowanie dziecka w 50% będzie ponosić gmina z terenu zamieszkania. Zamierzeniem takich przepisów było to, aby gmina starała się dziecko pozostawić w rodzinie biologicznej. W związku z tym jest możliwość zatrudnienia asystenta rodziny, osoby wspierającej, udzielającej pomocy psychicznej. GOPS pozyskał środki na zatrudnienie asystenta rodziny od kwietnia do grudnia. Zadaniem asystenta jest zapobieganie. W związku z tym będą rosły wydatki. Obecnie jest 3 dzieci, z czego 1 dziecko umieszczone jest w placówce opiekuńczo-wychowawczej w Zambrowie, gdzie koszt sięga powyżej 2.000 zł miesięcznie. Te dzieci mogą wrócić do rodzin biologicznych. Zgodnie z ustawą należy przedstawić potrzeby finansowe na realizację niniejszego programu. Ważnym elementem również jest wsparcie psychologiczne i psychoterapeutyczne. Jako Ośrodek Pomocy Społecznej rozpoczęliśmy współpracę z psychoterapeutą. W tym roku są niewielkie kwoty przewidziane na takie usługi. Miesięcznie jest potrzebny cykl ok. 10 godzin na poradę psychologiczną. Kierownik stwierdził, że te zabiegi mogą zapobiec w przyszłości umieszczania dziecka w rodzinach zastępczych.

Tadeusz Smoleński – sołtys wsi Netta Pierwsza zapytał kto decyduje o warunkach w jakich będzie przebywać dziecko.

Tomasz Tomaszewski Kierownik GOPS powiedział, że działaniami GOPSu należy spowodować, aby dziecko jak najmniej ponosiło konsekwencji sytuacji, w jakiej znajduje się rodzina. Zapobieganie jest najtańszą formą przeciwdziałania niewłaściwym sytuacjom w rodzinie.

Tadeusz Smoleński – sołtys wsi Netta Pierwsza zapytał dlaczego za jedno dziecko należy zapłacić np. 300 zł a za drugie dziecko np. 2.000 zł.

Tomasz Tomaszewski Kierownik GOPS powiedział, że koszt pobytu dziecka w rodzinie zastępczej jest zapisany w ustawie o wspieraniu rodziny i pieczy zastępczej. Jeśli rodzina jest spokrewniona to koszt jest niższy, świadczenia wypłaca PCPR osobie, która przez sąd zostaje ustanowiona rodziną zastępczą. Taka osoba przechodzi specjalistyczne szkolenie i wówczas sąd stwierdza o umieszczeniu dziecka do rodziny zastępczej. Jeśli osoba jest nie spokrewniona koszt jest wyższy co jest uregulowane w ustawie. Koszty pobytu w placówce opiekuńczo-wychowawczej są wyższe, ponieważ trzeba zapewnić więcej działań na rzecz dziecka, tj. wsparcie psychologiczne, pomoc specjalistyczna. Podobnie jest w przypadku opieki w domach pomocy społecznej, koszt wynosi od 1.900- 4.000 zł. Dodatkowych uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie sprawozdanie. W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 12 radnych, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było. Przyjęto sprawozdanie z realizacji zadań z zakresu wspierania rodziny i potrzeby związane z realizacją zadań w 2012 roku. – stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

e) sprawozdania Komisji stałych Rady Gminy z działalności w 2012 roku.

Przewodniczący Rady stwierdził, że sprawozdania były przedstawiane na komisjach, każdy otrzymał treść niniejszych sprawozdań.

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie sprawozdanie z działalności Komisji Budżetu, Planowania, Spraw, Gospodarczych i Rolnictwa. W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 11 radnych, 1 głos wstrzymujący się, głosów przeciwnych nie było. Przyjęto sprawozdanie – stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie sprawozdanie z działalności Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych. W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 11 radnych, 1 głos wstrzymujący się, głosów przeciwnych nie było. Przyjęto sprawozdanie – stanowi załącznik nr 8 do protokołu. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej. W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 11 radnych, 1 głos wstrzymujący się, głosów przeciwnych nie było. Przyjęto sprawozdanie – stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

f) w sprawie rozpatrzonych skarg i wniosków w 2012 roku.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy poinformował, że w 2012 roku wpłynęły dwie skargi. Pierwsza skarga Pana Lecha Milewskiego wpłynęła za pośrednictwem Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi i dotyczyła drogi wewnętrznej w miejscowości Janówka. Komisja rozpatrywała tą sprawę, to nie jest pierwsza skarga. 29 marca 2012 roku Rada Gminy uznała tą skargę za bezzasadną. Druga skarga dotyczyła postępowania w sprawie wydania decyzji środowiskowej na budowę wiatraków w miejscowości Uścianki, została złożona przez Zarząd PTTK w Augustowie. Komisja Rady rozpatrywała tą sprawę. Rada Gminy na sesji w dniu 29 listopada 2012 r. uznała tą skargę za bezzasadną. Uwag nie zgłoszono. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie informację w sprawie rozpatrzonych skargi i wniosków w 2012 roku. W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 12 radnych, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było. Przyjęto powyższą informację – stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

Ad. 5.

Rozpatrzenie projektów uchwał oraz podjęcie uchwał:

a) w sprawie przyjęcia oceny zasobów pomocy społecznej za 2012 r.;

Tomasz Tomaszewski Kierownik GOPS poinformował, że zgodnie z ustawą o pomocy społecznej Gmina przygotowuje ocenę zasobów pomocy społecznej. Dokument ten jest sporządzany w specjalnej aplikacji, dane zbierane są z obszarów pomocy, polityki społecznej, z GUSu, zasobów różnych instytucji. Ta analiza został przekazana do Urzędu Marszałkowskiego, który tworzy ogólny obraz polityki społecznej w województwie w 2012 roku. Ten dokument wskazuje na zmiany w obszarze pomocy społecznej oraz potrzeby również finansowe. Ta prognoza oceny wskazuje na wydatki, które można przewidzieć na rok 2014. Więcej informacji można uzyskać na naszej stronie Biuletynu Informacji Publicznej po opublikowaniu się uchwały. Uwag nie zgłoszono.

Radny Marek Sujata - Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie przyjęcia oceny zasobów pomocy społecznej za 2012 r. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w niniejszej sprawie. W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 12 radnych, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było. Podjęto Uchwałę nr XVIII/165/2013 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

Tomasz Tomaszewski Kierownik GOPS poinformował w imieniu Augustowskiego Stowarzyszenia Kulturalno-Społecznego, że jest prowadzona akcja wspierania środków pomocy Agnieszce Harasim, mieszkance gminy w związku z koniecznością wykonania nowych protez, które są bardzo drogie. Ponadto fundacja zbiera środki na ten cel. Można wpłacić darowiznę lub zakupić pewną rzecz. Ponadto można dokonać nieodpłatnego świadczenia, np. opłata za rehabilitację, pobyt w szpitalu. Kierownik GOPS wyjaśnił zasady i możliwości pomocy materialnej zgodnej z przepisami prawa. Planowane jest zorganizowanie zbiórki publicznej wydanej decyzją Wójta Gminy. Ponadto będą zbierane środki na ten cel w różnych akcjach typu np. biegi korporacyjne w Krakowie. Koszt protez wyniesie ok. 300 tys. zł.

b) w sprawie rozpatrzenia skargi na Wójta Gminy Augustów;

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady odczytał uzasadnienie do powyższej uchwały.

Uwag nie zgłoszono.

Radny Marek Mikołajczyk - Przewodniczący Komisji Rewizyjnej poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na Wójta Gminy Augustów. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w niniejszej sprawie. W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 12 radnych, głosów wstrzymujących się i przeciwnych nie było. Podjęto jednogłośnie Uchwałę nr XVIII/166/2013 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 12 do protokołu.

c) w sprawie zmiany budżetu Gminy Augustów na rok 2013;

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy poinformował, że należy zwiększyć planowane dochody budżetu o 179.568zł oraz zmniejszyć planowane dochody budżetu o 68.996zł. Budżet gminy po dokonanych zmianach wynosi: plan dochodów ogółem 28.310.026,94 zł, plan wydatków ogółem 29.204.499,94 zł. Zwiększenie dochodów o kwotę 179.568zł w rozdziale 85395 dotyczy dotacji i płatności na projekty realizowane w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki 2007-2013, w tym: „Równy start dla Netty” - 7.920zł; „Równe szanse edukacyjne dla wszystkich” - 15.521zł; „Wiem, umiem, potrafię” - 12.359zł; „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III w Gminie Augustów”-27.618zł; „Spełniamy marzenia” - 8.034zł; „Program aktywności społeczno - zawodowej w gminie Augustów” – 108.116zł. Program aktywności społeczno- zawodowej będzie realizowany przez GOPS, pozostałe projekty realizowane są przez ZOES.

Zmniejszenie planowanych dochodów o 68.996zł.

Zmniejszenie planowanych dochodów o 568zł w rozdziale 75075 dotyczy projektu „Podniesienie atrakcyjności i promocja obszaru LSROR”. Zmniejszeniu uległa wartość projektu. W wyniku przeprowadzonego przetargu na Budowę wielofunkcyjnego boiska sportowego w Rutkach Nowych zmniejszyła się wartość zadania oraz dofinansowanie, które mamy otrzymać o kwotę 68.428zł. Zwiększenie planowanych wydatków o 213.252zł. Zwiększa się planowane wydatki w rozdziale 80101 o kwotę 15.000zł na zakup oleju opalowego do szkół. Zwiększa się planowane wydatki w rozdziale 85395 o kwotę 192.252zł na realizację projektów: „Równy start dla Netty” - 7.920zł; „Równe szanse edukacyjne dla wszystkich” - 15.521zł; „Wiem, umiem, potrafię” - 12.359zł; „Indywidualizacja procesu nauczania i wychowania uczniów klas I-III w Gminie Augustów”-27.618zł; „Spełniamy marzenia” - 8.034zł; „Program aktywności społeczno- zawodowej w gminie Augustów' – 120.800zł. Na wniosek Wójta środki z rezerwy w kwocie 5.746zł przeznacza się na nagrody w dziedzinie kultury. Odbędzie się 25-lecie istnienia zespołu Riabina. Na nagrodę dla zespołu przeznacza się kwotę 6.000zł. Uwag nie zgłoszono.

Elżbieta Samotyho – Przewodnicząca Komisji Budżetu, Planowania, Spraw Gospodarczych i Rolnictwa poinformowała, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Augustów na rok 2013. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Augustów na rok 2013. W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Podjęto jednogłośnie Uchwałę nr XVIII/167/2013 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 13 do protokołu.

d) w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Augustów na lata 2013-2019.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy poinformował, że niniejsza uchwała zawiera zmiany wcześniej wprowadzone do budżetu gminy. Uwag nie zgłoszono.

Elżbieta Samotyho – Przewodnicząca Komisji Budżetu, Planowania, Spraw Gospodarczych i Rolnictwa poinformowała, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Augustów na lata 2013-2019. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Augustów na lata 2013-2019. W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Podjęto jednogłośnie Uchwałę nr XVIII/168/2013 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 14 do protokołu.

e) w sprawie aplikowania Gminy Augustów o środki z programu priorytetowego „System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme). Część 6) SOWA – Energooszczędne oświetlenie uliczne”, na realizację przez Gminę Augustów projektu pod nazwą „Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie gminy Augustów” oraz zabezpieczenia na jego realizację niezbędnych środków finansowych w budżetach Gminy Augustów na lata 2014 r. 2020 r.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy poinformował, że Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska ogłosił konkurs na modernizację oświetlenia ulicznego. Warunkiem jest posiadanie przez Gminę dokumentacji technicznej, można otrzymać 45% dotacji i 55% pożyczki niskooprocentowanej. Gmina złożyła do 30 kwietnia wniosek, lecz bez niniejszej uchwały. Wartość projektu wynosi 530 tys. zł, pozwoli na zmodernizowanie istniejącego oświetlenia ulicznego na terenie całej gminy. Byłyby wymienione oprawy oraz założono by energooszczędne oświetlenie. Pozwoliłoby to w razie potrzeby na wydłużenie czasu pracy włączonego oświetlenia ulicznego. Przewiduje się zaciągnięcie kredytu w wysokości 291 tys. zł., który byłby spłacany w ciągu 6 lat, do 2020 roku. Inwestycja zostałaby zrealizowana w przyszłym roku. Podstawowym warunkiem jest otrzymanie dofinansowania w celu realizacji tego przedsięwzięcia. Wspomnianych środków finansowych nie ma jeszcze zabezpieczonych w Wieloletniej Prognozie Finansowej, co zostałoby uzupełnione na następnej sesji.

Tadeusz Smoleński – sołtys wsi Netta Pierwsza zapytał czy ta inwestycja dotyczy obecnej sieci oświetlenia.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy wyjaśnił, że dotyczy to istniejących punktów oświetleniowych. Być może będzie możliwość zwiększenia o 10% liczby punktów świetlnych, lecz nie można wybudować nowej linii oświetlenia ulicznego. Dodatkowych uwag nie zgłoszono. Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały intencyjnej w sprawie aplikowania Gminy Augustów o środki z programu priorytetowego „System zielonych inwestycji (GIS – Green Investment Scheme). Część 6) SOWA Energooszczędne oświetlenie uliczne”, na realizację przez Gminę Augustów projektu pod nazwą „Modernizacja oświetlenia ulicznego na terenie gminy Augustów” oraz zabezpieczenia na jego realizację niezbędnych środków finansowych w budżetach Gminy Augustów na lata 2014 r. 2020 r. W głosowaniu brało udział 11 radnych, obecnych na sali. Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było. Podjęto jednogłośnie Uchwałę nr XVIII/169/2013 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 15 do protokołu.

Ad. 6.

Rozpatrzenie pisma Augustow Wind Farm dotyczące uchylenia Uchwały Nr XVII/158/2013 Rady Gminy Augustów z dnia 22 marca 2013 roku w sprawie stanowienia o kierunkach działania Wójta Gminy w sprawie zasad ustalania lokalizacji budowy elektrowni wiatrowych na terenie Gminy.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady poinformował, że wpłynęło pismo Augustow Wind Farm dotyczące uchylenia uchwały z dnia 22 marca 2013 r. w sprawie elektrowni wiatrowych.

Radca Prawny poinformował, że 28 grudnia 2012 r. Rada Gminy podjęła uchwałę o kierunkach działania Wójta Gminy w sprawie zasad ustalania lokalizacji budowy elektrowni wiatrowych na terenie Gminy. Tą uchwałę zakwestionował Wojewoda w trybie nadzoru, stwierdził uchybienia prawne, lecz nie uchylił tej uchwały. W związku z tym Rada Gminy mając na uwadze zastrzeżenia Pana Wójta uchyliła niniejszą uchwałę. Nakładała ona zobowiązania na inwestora w zakresie uzyskania zgody właścicieli działek na budowę elektrowni wiatrowej. W tym zakresie Wojewoda Podlaski stwierdził, że jest to naruszenie przepisów prawa. Pomimo uchylenia tej uchwały przez Radę inwestor zaskarżył ją do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Rozprawa jest wyznaczona na 27 czerwca br., chociaż pisaliśmy że spór ten jest bezprzedmiotowy. Rada Gminy podjęła kolejną uchwałę w marcu 2013 roku, która zobowiązywała Wójta zanim wyda decyzję o środowiskowych uwarunkowaniach lokalizacji zabudowy, do przedłożenia planów zlokalizowania elektrowni, uzyskać zgodę na ewentualną budowę, gdzie musi być zachowania odległość 1000 metrów. Tej uchwały z marca 2013 roku Wojewoda Podlaski nie podważył, zatem istnieje domniemanie, że do tej uchwały nie ma zastrzeżeń. Inwestor natomiast wystąpił do Rady o uchylenie uchwały. Inwestor chcąc zachować terminy do złożenia skargi do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, nie czekał na dzisiejszą uchwałę o uchyleniu, złożył skargę. Zarzuca w niej, że nałożenie dodatkowych obowiązków dla Wójta jest przekroczeniem ustawy o samorządzie gminnym. Ponadto inwestor informuje, że kwestie dotyczące warunków lokalizacji są już ściśle normowane w innych przepisach szczególnych, typu pozytywna opinia Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska oraz miejscowego Sanepidu. Zdaniem inwestora utrzymanie uchwały z marca br. narusza jego słuszny interes prawny. Zdaniem radcy prawnego brak jest podstaw do uchylenia tej uchwały skoro Wojewoda nie zastrzegł jej przepisów. Jest to sporna sprawa również między mieszkańcami czy zainteresowanymi osobami a inwestorem.

Radny Jerzy Dobkowski zapytał jaka jest różnica między podjęciem uchwały o odmowie uchylenia a niepodjęciem uchwały w ogóle.

Radca Prawny powiedział, że skoro została podjęta przez Radę Gminy uchwała i wpłynął wniosek do Przewodniczącego Rady w sprawie uchylenia tej uchwały, to należy w formie uchwały określić stanowisko w sprawie uchylenia bądź odmowy uchylenia niniejszej uchwały. Zdaniem Rady Prawnego z ostrożności należy podjąć uchwałę niż pozostawić sprawę bez podjęcia decyzji, chcąc zachować przy tym przepisy proceduralne.

Dodatkowych uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie odmowy uchylenia uchwały Rady Gminy Augustów w sprawie stanowienia o kierunkach działania Wójta Gminy w sprawie zasad ustalenia lokalizacji budowy elektrowni wiatrowych na terenie gminy. W głosowaniu brało udział 12 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 10 radnych, 2 głosy wstrzymujące się, głosów przeciwnych nie było. Podjęto Uchwałę nr XVIII/170/2013 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 16 do protokołu.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy dodał w tej sprawie, że obecnie toczy się postępowanie i została wydana decyzja o odmowie wydania decyzji środowiskowej na budowę wiatraka w Netcie Drugiej. W dniu wczorajszym wpłynęło pismo z Prokuratury, w którym była zawarta opinia biegłego powołanego przez Prokuraturę. Sporządzony raport nie może być podstawą, bo ma wiele uchybień i błędów, do wydania decyzji środowiskowej pozwalającej na budowę elektrowni wiatrowych w Uściankach. Został już przygotowany projekt decyzji o odmowie wydania decyzji środowiskowej, lecz po otrzymaniu niniejszej opinii biegłego, która wskazuje na uzupełnienie raportu, zastanawiamy się nad wydaniem decyzji odmawiającej bądź zawieszeniem całego postępowania. Na niewydanie przez Wójta decyzji środowiskowej na budowę elektrowni wiatrowej w Netcie Drugiej wpłynęła skarga i odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego, który będzie tą sprawę rozpatrywał.

Ad. 7.

Interpelacje, wnioski i zapytania radnych i sołtysów.

Jerzy Galicki – sołtys wsi Grabowo zapytał na jakim etapie jest sprawa wykonania kolektorów słonecznych. Ponadto zapytał o termin uzupełniania ubytków w asfalcie na drogach gminnych. Pan Sołtys pochwalił operatora, który profiluje nawierzchnie dróg, większość mieszkańców jest zadowolona, że droga jest szeroka i równa.

Bogdan Kowalewski – sołtys wsi Jabłońskie powiedział, że niektórzy mieszkańcy skarżą się na pominięcie w projekcie budowanej kanalizacji, chociaż składali wnioski o podłączenie się do kanalizacji. Inwestor pozostawia studzienki daleko od domu, a była mowa, że koszta będą równe dla wszystkich. Dla jednego mieszkańca wyliczono nawet kwotę 8.000 zł za podłączenie się do kanalizacji. Sołtys zapytał jak wygląda sytuacja odnośnie naprawy drogi Jabłońskie-Topiłówka, którą wykonawca kanalizacji zniszczył. Ponadto sołtys zapytał odnośnie sprawy remontu remizy strażackiej, wniosek został złożony w 2011 roku, czy będzie realizowany.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady powiedział odnośnie kanalizacji w Topiłówce, że mieszkańcy są niezadowoleni, że wydłuży się odległość ich posesji od sieci kanalizacyjnej, gdyż wcześniej były postawione specjalne paliki a obecnie zostały one usunięte. Ponadto Przewodniczący Rady podziękował za uczestnictwo w delegacji do sztandaru w uroczystości w dniu 3 maja br.

Danuta Kulbacka – sołtys wsi Topiłówka zapytała czy jest sprawowany nadzór nad budową kanalizacji w Topiłówce. Mieszkańcy twierdzą, że jest potrzebna kontrola nad prowadzoną inwestycją.

Tadeusz Smoleński – sołtys wsi Netta Pierwsza zapytał czy chcąc budować budynek mieszkalny, osoba, która posiada działkę 3000 m2 musi też być właścicielem co najmniej 1 ha ziemi. Ta osoba nie jest rolnikiem.

Ad. 8.

Udzielenie odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych i sołtysów.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy wyjaśnił, że powierzchnia działki, która będzie wydzielona z gospodarstwa nie może być mniejsza niż 3000 m2 . Następnie w Gminie trzeba uzyskać informację o możliwości wybudowania na tej działce budynku mieszkalnego oraz czy jest dobrosąsiedztwo. Jeśli nie ma dobrosąsiedztwa, tzn. obok druga działka jest niezabudowana to wtedy powstaje nowe siedlisko. Chcąc się wybudować trzeba mieć średnią ilość hektarów w gminie, ok. 12 ha. Aby zostać rolnikiem i być ubezpieczonym w KRUSie to trzeba mieć ponad 1 ha użytków rolnych lub 1 ha przeliczeniowy. Wójt powiedział, że w taki sposób jest prowadzona procedura i o zmianach w tej kwestii na dzień dzisiejszy nie wiadomo. Następnie Wójt powiedział, że wniosek w sprawie dofinansowania kolektorów słonecznych znajduje się na 5 pozycji listy rezerwowej. Jeśli będą wyodrębnione dodatkowe oszczędności Województwa Podlaskiego to ta inwestycja zostanie ujęta do realizacji. Przeznaczono ok. 40 mln. zł na dofinansowanie. Przed naszą gminą na liście znajduje się miasto Augustów - wartość inwestycji wynosi ok. 5 mln. zł, gmina Raczki - wartość wynosi ok. 4 mln. zł. Wójt stwierdził, że mieszkańcy powinni poczekać na ostateczne rozstrzygnięcie tej sprawy. Niektóre firmy proponują montaż kolektorów, ale dofinansowanie jest mniejsze. Odnośnie remontu dróg gminnych to dokonano objazdu, w najgorszym stanie jest droga gminna Żarnowo-Turówka. Firma ok. dnia 18 czerwca br. będzie rozpoczynała prace remontowe dróg. Wójt stwierdził, że będą uzupełniane pozimowe ubytki w nawierzchni dróg. Powiat też sukcesywnie naprawia dziury i nierówności na swoich drogach. Wójt poinformował, że była ogłoszona zbiórka elektro śmieci, lecz nie we wszystkich zaplanowanych sołectwach została przeprowadzona. Mieszkańcy mają bardzo dużo tego typu śmieci, więc firma nie zdążyła w terminie ich odebrać.

Danuta Kulbacka – sołtys wsi Topiłówka zapytała jakich sołectw nie powiadomiono.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy wyjaśnił, że była zaplanowana zbiórka w wyznaczonych sołectwach, lecz nie we wszystkich śmieci zostały odebrane. Następne sołectwa czekają w kolejce na odbiór elektro śmieci. Wójt powiedział na temat budowanej kanalizacji w Jabłońskich i Topiłówce. Gmina nie zleca geodecie ustawiania żadnych palików w miejscu budowanej kanalizacji, jest zobowiązana wykonać sieć główną, natomiast przyłącza nie mamy prawa finansować. Wójt stwierdził, że długość przyłącza nie zawsze będzie równa dla wszystkich mieszkańców. Została przez gminę sporządzona dokumentacja do wszystkich przyłączy, aby mieszkańcy przy podłączeniu nie musieli wykonywać oddzielnej dokumentacji. Jeśli na nieruchomości nie ma umieszczonej studni to przyłącze zaczyna się od granicy posesji. Natomiast jeśli znajduje się studnia, która służy dla wszystkich to przyłącze jest mierzone od tej studni. Stąd jest wiele nieporozumień. Odnośnie remontu drogi w Topiłówce to w przetargu został zaznaczony odcinek ok. 4 km, gdzie ok. 1 km to droga gminna i ok. 3 km przechodząca przez wieś Topiłówka do wsi Jabłońskie. Zakładano, że zostanie odtworzona nawierzchnia, natomiast nie będzie dokonywana przebudowa nawierzchni. Jednak ta droga wymaga przebudowy. Była przeprowadzona rozmowa ze Starostwem w celu zamontowania przepustów, wykonania odwodnienia. Jednak Starostwo nie wyraziło pozytywnego zdania na ten temat. Na odcinku 3 km w stronę Jabłońskich będzie położona nawierzchnia na całej szerokości asfaltu, na dalszym odcinku zakres robót nie przewidywał remontu. Będzie on remontowany jeśli Starostwo sfinansuje koszta. Wójt stwierdził, że budowana jest kanalizacja a nie droga, więc nie można dokonać odtworzenia nawierzchni na całej drodze, lecz tylko na danym odcinku.

Danuta Kulbacka – sołtys wsi Topiłówka stwierdziła, że mieszkańcom zależy, aby droga została wyremontowana i służyła przez wiele lat, lecz dla Powiatowego Zarządu Dróg to nie jest istotne.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy stwierdził, że Gmina nie jest zarządcą tej drogi i nie posiada dodatkowych środków na wyremontowanie wszystkich odcinków tej drogi. Odnoście remontu remiz w Jabłońskich, Topiłówce, Jeziorkach i Prusce Wielkiej to projekt będzie realizowany, ale w przyszłym roku. Został wycofany wniosek ze względu na niewłaściwy kosztorys. Poprawiono dokumentację i ponownie złożono wniosek. Prawdopodobnie zmieniły się zasady i nie ma już możliwości budowania kominków w pomieszczeniu do ocieplania remiz.

Bogdan Kowalewski – sołtys wsi Jabłońskie zapytał czy w umowie na budowę kanalizacji jest zapis, że w przypadku zniszczenia drogi, to wykonawca powinien zostać powołany do odpowiedzialności. Droga Jabłońskie-Topiłówka jest zniszczona i zagraża bezpieczeństwu mieszkańcom.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy powiedział, że jest taki zapis w umowie, Powiatowy Zarząd Dróg wykonywał nakładkę na odcinkach tej drogi i mimo tego ponownie asfalt uległ zniszczeniu. Jest porozumienie ze Starostwem, że wszelkie pęknięcia i ubytki w asfalcie będą wcześniej załatane. Wójt stwierdził, że nie będzie wykonana nowa nawierzchnia drogi przechodzącej przez wieś Jabłońskie. Bogdan Kowalewski – sołtys wsi Jabłońskie powiedział odnośnie podłączenia przyłączy, że dla niektórych właścicieli nieruchomości długość przyłącza wynosi 5 metrów, innym 50 metrów.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy powiedział, że jeśli podłączenie nie jest grawitacyjne lecz tłoczne to odległość przyłącza uznaje się od pompowni do budynku mieszkalnego. Sama pompownia i długość do sieci jest siecią główną.

Bogdan Kowalewski – sołtys wsi Jabłońskie powiedział, że mieszkańcy deklarowali chęć podłączenia i teraz nie są zadowoleni ze sposobu wykonania przyłącza do kanalizacji.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy stwierdził, że każda zmiana przebiegu kanalizacji wymaga nowego pozwolenia na budowę. Aby zmienić dokumentację potrzebna jest zgoda projektanta.

Radny Jerzy Dobkowski poruszył sprawę przydomowych oczyszczalni ścieków. Inspektor nadzoru nie jest w stanie wyjaśnić powodu nieprawidłowości w wykonywaniu oczyszczalni. Inspektor przyznał rację, że wykonawca nie miał prawa żądać od rolnika podpisywania jakichkolwiek dokumentów. Rolnik nie powinien też stwierdzać czy prace zostały wykonane zgodnie z przepisami. Książki użytkownika rolnik nie otrzymał. Radny powiedział, że ma duże obiekcje odnośnie wykonania oczyszczalni. Przedmiot robót czy zapisy w projektach nie zgadzają się ze sposobem budowy oczyszczalni. Rolnicy nie wiedzą w jaki sposób użytkować oczyszczalnie, pomimo, że zostali przeszkoleni.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy poinformował, że odbędzie się spotkanie z głównym wykonawcą w celu omówienia tego tematu. Gmina będzie żądać od wykonawcy potwierdzenia dokonania obioru prac końcowych oczyszczalni. Inspektor nadzoru potwierdza zgodność robót z dokumentacją. Na zakończenie robót odbędzie się szkolenie wszystkich użytkowników oczyszczalni.

Radny Jerzy Dobkowski powiedział, że inspektor nadzoru nie może stwierdzić prawidłowości robót, gdyż oczyszczalnia została już zasypana. W specyfikacji jest mowa, że powinien być przeprowadzony częściowy odbiór przez Komisję przed zasypaniem oczyszczalni. Komisja czy inspektor nadzoru nie przeprowadzili takiego odbioru. Wykonawca nie dostosowuje robót do dokumentacji. Są przypadki, gdzie mieszkańcom wsi Mazurki po zamontowaniu oczyszczalni nie uprzątnięto terenu, pozostawiono nieporządek na posesji. W przedmiocie robót jest zapis, że należy wyrównać teren i zasiać trawę. Jest więc wiele nieprawidłowości i uwag w zakresie budowanych oczyszczalni. Radny zwrócił się z prośbą o interwencję i sprawdzanie prawidłowości wykonywanych robót zgodnie z dokumentacją.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy powiedział, że wspomniane zastrzeżenia będą przedmiotem rozmów z głównym wykonawcą oczyszczalni. Ponadto Wójt poinformował, że w najbliższym czasie zostanie ogłoszony przetarg na wywóz odpadów komunalnych z terenu gminy.

Ad. 9.

Oświadczenia radnych i sołtysów.

Nie zgłoszono.

Ad. 10.

Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji Rady Gminy.

Do protokołu uwag nie zgłoszono zatem Przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem protokołu. W głosowaniu udział wzięło 12 radnych. Za przyjęciem protokołu nr XVII/2013 głosowało 12 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Ad. 11.

Zamknięcie obrad Rady Gminy.

Po wyczerpaniu tematyki Przewodniczący Rady zamknął XVIII sesję Rady Gminy Augustów.

Obrady zakończono o godz. 1315.

Przewodniczący Rady Gminy

Zdzisław Chmielewski

Protokółowała:

Katarzyna Szczęsna

Metryka strony

Udostępniający: Katarzyna Szczęsna

Wytwarzający/odpowiadający: Grzegorz Samel

Wprowadzający: Grzegorz Samel

Data wprowadzenia: 2013-06-10

Data modyfikacji: 2013-07-04

Opublikował: Grzegorz Samel

Data publikacji: 2013-06-10