17-SESJA-PROTOKOL

 

PROTOKÓŁ  Nr XVII/2013

z obrad XVII Sesji Rady Gminy Augustów w dniu 22 marca 2013 roku.

 

Obrady Sesji rozpoczęto o godz. 1000 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Żarnowie.

Obrady XVII Sesji Rady Gminy Augustów prowadził Przewodniczący Rady Gminy Augustów – Zdzisław Chmielewski.

 

Ad. 1.

Otwarcie obrad.

Przewodniczący Rady powitał radnych, sołtysów, władze gminy, przedstawicieli jednostek podległych gminie, mecenasa.

Następnie Przewodniczący Rady stwierdził, że na 15 radnych zgodnie z listą obecności w obradach uczestniczy 11 radnych, a więc podejmowane uchwały będą prawomocne.

Radni nieobecni:

1. Jerzy Kasjanowicz

2. Ireneusz Maksimowski

3. Marek Mikołajczyk

4. Maciej Milanowski

W obradach Rady Gminy uczestniczyło ogółem 41 osób.

Listy obecności stanowią załącznik Nr 1 do protokółu.

 

Ad. 2.

Przyjęcie porządku obrad.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady Gminy przedstawił proponowany porządek obrad XVII sesji Rady Gminy.

Uwag i wniosków nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony porządek obrad.

Udział w głosowaniu wzięło 11 radnych.

Za przyjęciem porządku obrad głosowało 11 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Porządek obrad XVII Sesji Rady Gminy Augustów został przyjęty jednogłośnie. 

 

 

Porządek obrad jest następujący:

 

1. Otwarcie obrad Rady Gminy, powitanie radnych, sołtysów, gości zaproszonych.

2. Przyjęcie porządku obrad.

3. Informacja o międzysesyjnej działalności Wójta Gminy tj. w okresie od 30 stycznia 2013 r. do 22 marca 2013 roku.

4. Przyjęcie sprawozdania z realizacji wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego w 2012 roku.

5. Rozpatrzenie projektów uchwał oraz podjęcie uchwał:

a) w sprawie stanowienia o kierunkach działania Wójta Gminy w sprawie zasad ustalenia lokalizacji budowy elektrowni wiatrowych na terenie gminy;

b) w sprawie udzielenia pomocy finansowej w 2013 roku dla Powiatu Augustowskiego;

c) w sprawie rozpatrzenia skargi na Wójta Gminy Augustów;

d)  w sprawie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Augustów w 2013 roku;

e) w sprawie wyodrębnienia w budżecie Gminy Augustów środków funduszu sołeckiego w 2014 roku;

f) w sprawie zmiany  budżetu Gminy Augustów na rok 2013;

g) w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Augustów na lata 2013-2019.

6. Interpelacje, wnioski i zapytania radnych i sołtysów.

7. Udzielenie odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych i sołtysów.

8. Oświadczenia radnych i sołtysów.

9. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji Rady Gminy.

10. Zamknięcie obrad Rady Gminy.

Ad. 3.

Informacja o międzysesyjnej działalności Wójta Gminy tj. w okresie od 30 stycznia 2013 r. do 22 marca 2013 roku.

Zbigniew Buksiński - Wójt Gminy przedstawił informację o podjętych Zarządzeniach w w/w okresie oraz o realizacji uchwał podjętych na sesji Rady Gminy w dniu 30 stycznia 2013 roku. Do przedłożonej informacji nie zgłoszono uwag i stanowi ona załącznik nr 2 do protokołu.

Ponadto Wójt poinformował, że w kilku miejscowościach odbyły się spotkania z mieszkańcami w sprawie systemu gospodarki odpadami. W większości mieszkańcy są niezadowoleni z wybranej metody ustalania opłaty oraz wysokości opłaty za śmieci. Wójt stwierdził, że wspólnie z Radą ponownie rozpatrzymy inne warianty ustalenia metody i opłaty za śmieci, postaramy się do 1 lipca rozważyć tą sprawę. Termin składania deklaracji był do dnia 15 marca br., do chwili obecnej do Urzędu Gminy wpłynęło ok. 1000 deklaracji. Wójt powiedział, że ok. 500 deklaracji jeszcze brakuje. W trybie administracyjnym będziemy musieli wszcząć postępowanie i wydać decyzję o wymierzeniu opłaty, co sprawia że zwiększają się koszta dla urzędu gminy. Wójt powiedział, że nie są, jak dotąd, znane rzeczywiste kwoty. Jednak Wójt stwierdził, że przed 1 lipca będą prowadzone dyskusje na temat odpadów. Wójt powiedział, że mieszkańcy innych gmin są również niezadowoleni z wyboru metody opłaty od jednego mieszkańca. Wójt powiedział, że jest to opłata abonamentowa, a nie za wywóz śmieci od kilograma.

Następnie Wójt poinformował, że w związku z budową obwodnicy Augustowa wystąpią uniedogodnienia na drogach na terenie gminy. Prawdopodobnie od kwietnia przez okres 2 lat nie będzie przejezdna droga Pruska Wielka-Janówka, w tym miejscu w ciągu drogowym będzie wybudowany wiadukt, zatem mieszkańcy Pruski Wielkiej będą musieli przejeżdżać przez Posielanie lub Pruskę Wielką. Następna droga będzie zamknięta w Wójtowskich Włókach. Utrudniony wyjazd będą mieli mieszkańcy wsi Mikołajówek. Będzie wykonany objazd od drogi w Mikołajówku do drogi powiatowej. Wszystkie drogi powiatowe będą przejezdne w czasie budowy. Inwestor zgłosił uwagę, że w trakcie budowy nie przewiduje korzystania z dróg gminnych, powiatowych czy wojewódzkich  w celu transportu żwiru. Zamierza natomiast wybudować swoją drogę technologiczną wzdłuż trasy przebiegu obwodnicy. Mogą natomiast wystąpić przypadki pojedynczych przejazdów. Z naszej strony opiszemy stan technologiczny dróg czy odcinków najbliżej położonych tej budowie, aby w przyszłości nie było sytuacji, że nasza droga gminna po wybudowaniu obwodnicy i zakończeniu inwestycji nie została naprawiona.

Marek Kozłowski – sołtys wsi Janówka powiedział, że na trasie Janówka-Pruska Wielka był wykonywany wykop, ale nie ma protokołu naprawy drogi.

Zbigniew Buksiński - Wójt Gminy powiedział, że na tym odcinku będzie zmiana trasy, na ciągu komunikacyjnym tej drogi będzie wybudowany wiadukt. Zatem na pewnym odcinku ta droga musi być zniszczona, trudno powiedzieć jaka długość zostanie odtworzona. Wójt powiedział, że ta sprawa będzie sprawdzana i monitorowana.

Ad. 4.

Przyjęcie sprawozdania z realizacji wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego w 2012 roku.

Jan Ordowski – Dyrektor ZOESz powiedział, że raz w roku mamy obowiązek przedstawiać sprawozdanie z realizacji wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli w gminie Augustów. Informacja w tej sprawie była szczegółowo omówiona na komisjach Rady Gminy.

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przyjęcie sprawozdania z realizacji wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego w 2012 roku. W głosowaniu brało udział 11 radnych. Za przyjęciem sprawozdania głosowało 11 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Niniejsze sprawozdanie stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Ad. 5.

    a) w sprawie stanowienia o kierunkach działania Wójta Gminy w sprawie zasad ustalenia lokalizacji budowy elektrowni wiatrowych na terenie gminy.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy powiedział, że inwestor złożył skargę na poprzednią uchwałę w sprawie budowy elektrowni wiatrowych za pośrednictwem Rady Gminy do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego. Ta poprzednia uchwała zostanie anulowana obecną uchwałą w sprawie stanowienia o kierunkach działania Wójta Gminy w sprawie zasad ustalenia lokalizacji budowy elektrowni wiatrowych na terenie gminy, która zostanie podjęta w dniu dzisiejszym. W związku z tym niniejsza sprawa staje się bezprzedmiotowa.

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie stanowienia o kierunkach działania Wójta Gminy w sprawie zasad ustalenia lokalizacji budowy elektrowni wiatrowych na terenie gminy. W głosowaniu brało udział 11 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Podjęto jednogłośnie Uchwałę nr XVII/158/2013 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

b) w sprawie udzielenia pomocy finansowej w 2013 roku dla Powiatu  Augustowskiego.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy powiedział, że Powiatowy Zarząd Dróg przeprowadził przetarg na przebudowę tej drogi powiatowej Nr 1187B Jabłońskie – Topiłówka – Mazurki. Nasz planowany wkład w wysokości 740 tys. zł. zmniejszył się do kwoty 570 tys. zł. Zgodnie z ustaleniami taka pomoc finansowa zostanie udzielona dla Powiatu na realizację tej drogi. Wójt powiedział, że tworzy się problem, gdyż niektórzy mieszkańcy wsi Mazurki są niezadowoleni i zgłaszają pewne roszczenia odszkodowawcze z tytułu utraty gruntów. Przy uzgadnianiu dokumentacji i zasad budowy tej drogi była mowa, że zostanie wykonany odcinek drogi 400 metrów w kierunku do nieruchomości osób protestujących. Na budowę tego odcinka gmina jest w stanie zawrzeć porozumienie, lecz na rok 2014, gdyż w tym roku nie posiadamy na ten cel środków. Zatem nieznane jest ostateczne stanowisko powiatu w tej sprawie i dalsza budowa tej drogi. Starosta wyznaczył termin protestującym mieszkańcom do dnia dzisiejszego, aby wycofali swoje roszczenia odszkodowawcze utraconych gruntów.

Danuta Kulbacka – sołtys wsi Topiłówka zapytała czy protestujący mieszkańcy otrzymają na piśmie te postanowienia.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy stwierdził, że zostanie zawarte trójstronne porozumienie między gminą Augustów, Powiatowym Zarządem Dróg oraz zainteresowanym mieszkańcem.

Dodatkowych uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej w 2013 roku dla Powiatu  Augustowskiego.

W głosowaniu brało udział 11 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 9 radnych, 2 głosy wstrzymujące, głosów przeciwnych nie było.  

Podjęto Uchwałę nr XVII/159/2013 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

c) w sprawie rozpatrzenia skargi na Wójta Gminy Augustów.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady przedstawił uzasadnienie do skargi. Pan Lech Milewski złożył skargę do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi doręczoną Gminie Augustów w dniu 8 i 11 lutego 2013 roku, w której zarzucił rzekome bezprawne postępowanie organów Gminy Augustów w odniesieniu do jego gruntu we wsi Janówka, na którym jest urządzona gminna droga wewnętrzna i niewłaściwe postępowanie tym organom w sprawie mostu na rzece Zalewianka we wsi Janówka. Kolejna skarga w tym zakresie jest bezzasadna. Nie wnosi ona żadnych nowych okoliczności.

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie rozpatrzenia skargi na Wójta Gminy Augustów. W głosowaniu brało udział 11 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Podjęto jednogłośnie Uchwałę nr XVII/160/2013 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

d) w sprawie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Augustów w 2013 roku.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy powiedział, że corocznie mamy obowiązek uchwalenia programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Augustów. Został opracowany program, który normuje przepisy prawa. Wójt stwierdził, że program jest zbliżony do tego z roku poprzedniego. Zostaliśmy zobowiązani do opieki weterynaryjnej w przypadku zdarzeń drogowych. Została podpisana umowa z Lekarzem Weterynarii na udzielenie pomocy zwierzętom, które uległy wypadkowi.

Uwag nie zgłoszono.

Radny Marek Sujata - Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych poinformował, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Augustów w 2013 roku.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie programu opieki nad zwierzętami bezdomnymi oraz zapobiegania bezdomności zwierząt na terenie Gminy Augustów w 2013 roku.

W głosowaniu brało udział 11 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 9 radnych, 2 głosy wstrzymujące się,  głosów przeciwnych nie było.

Podjęto Uchwałę nr XVII/161/2013 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

e) w sprawie wyodrębnienia w budżecie Gminy Augustów środków funduszu sołeckiego w 2014 roku.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady powiedział, że w projekcie uchwały zapisano, że wyraża się zgodę na wyodrębnienie środków funduszu sołeckiego w budżecie gminy Augustów na rok 2014.

Uwag nie zgłoszono.

Elżbieta Samotyho – Przewodnicząca Komisji Budżetu, Planowania, Spraw Gospodarczych i Rolnictwa poinformowała, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie wyodrębnienia w budżecie Gminy Augustów środków funduszu sołeckiego w 2014 roku.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wyodrębnienia w budżecie Gminy Augustów środków funduszu sołeckiego w 2014 roku. W głosowaniu brało udział 11 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Podjęto jednogłośnie Uchwałę nr XVII/162/2013 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

     f) w sprawie zmiany  budżetu Gminy Augustów na rok 2013.

Małgorzata Zalewska – Skarbnik Gminy omówiła zmiany w budżecie na rok 2013. Po podpisaniu umowy z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku zwiększamy dochody  majątkowe o kwotę 547.721zł na dofinansowanie budowy przydomowych oczyszczalni ścieków oraz budowę kanalizacji w Topiłówce.

Zmniejszono planowane dochody o 243.645zł (z tego w rozdziale 75023 – 13.913zł i w rozdziale 75412 -229.732zł) dotyczy to dofinansowania projektu pn. „Poprawa warunków prowadzenia działalności kulturalnej w Gminie Augustów”, którego w 2013 roku nie będziemy realizowali. Zgodnie z informacją Ministra Finansów z dnia  14.02.2013r. znak ST3/4820/2/2013/RD-5859 zmniejszono część oświatową subwencji na rok 2013 o 242.827zł.

Wniosek na realizację zadania dotyczącego remontu remiz został złożony do Lokalnej Grupy Działania „Kanał Augustowski i Rospuda”.

Zwiększono planowane wydatki w rozdziale 60014 o kwotę 570.000zł dotyczy pomocy finansowej dla Powiatu Augustowskiego na „przebudowę drogi powiatowej Nr 1187B Jabłońskie – Topiłówka – Mazurki od km 0+000 do km 2+ 431”. W rozdziale 01010 zwiększa się środki na zadanie „Budowa kanalizacji sanitarnej w miejscowości Topiłówka, Jabłońskie o kwotę 88.205zł i zmniejsza się środki na zadanie „Budowa przydomowych oczyszczalni ścieków” o 3.417zł.  Ogółem zwiększa się środki w § 6050 o 84.788zł. W rozdziale 60016 zwiększenie o kwotę 620.000zł dotyczy przebudowy następujących odcinków dróg gminnych: Wójtowskie Włóki – Biernatki, Rutki Stare – Biernatki , Ginie-  Grabowo oraz Netta Folwark – Kanał Augustowski. Na każdy z odcinków zabezpiecza się środki w kwocie 155.000zł. W rozdziale 70005 zabezpiecza się 100.000zł na wykup gruntów pod przepompownie budowane w ramach kanalizacji Topiłówki i jednocześnie zmniejsza się planowane środki na wykup gruntów pod drogi gminne  o 67.627zł. Ogółem w rozdziale 70005 zwiększa się wydatki o 32.373zł.

W rozdziale 90015 - 20.000zł przeznacza się na wykup opraw oświetlenia ulicznego z terenu naszej Gminy.

Wprowadzone zmiany generują deficyt budżetu w kwocie 894.473zł, który zostanie pokryty kredytem lub pożyczką w wysokości 500.000zł oraz wolnymi środkami w kwocie 394.473zł.

Uwag nie zgłoszono.

Elżbieta Samotyho – Przewodnicząca Komisji Budżetu, Planowania, Spraw Gospodarczych i Rolnictwa poinformowała, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w sprawie zmiany  budżetu Gminy Augustów na rok 2013.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmiany  budżetu Gminy Augustów na rok 2013. W głosowaniu brało udział 11 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Podjęto jednogłośnie Uchwałę nr XVII/163/2013 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

g) w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej   Gminy Augustów na lata 2013-2019.

Małgorzata Zalewska – Skarbnik Gminy powiedziała, że w Wieloletniej Prognozie Finansowej uaktualniono dane dla roku 2013 oraz zweryfikowane dane w zakresie planowanych dochodów i wydatków dla lat 2015-2019. Zaktualizowano limity dla przedsięwzięć roku 2013. W roku 2013 uaktualniono dochody i wydatki do wcześniej podjętej zmiany uchwały. Uaktualniono dochody bieżące, majątkowe, dochody ogółem oraz planowane przychody Po weryfikacji planowanych dochodów i wydatków na kolejne lata zostały zwiększone wcześniej planowane dochody i wydatki. Nadwyżka budżetowa zaplanowana w latach od 2014 roku do 2019 roku przeznaczona zostanie na spłatę rat kredytów. W ramach przedsięwzięć zaktualizowano dane w zakresie „Ochrony rzeki Rospudy”. W ramach tego zadania w roku 2013 kontynuowana jest budowa kanalizacji w Topiłówce i Jabłońskich oraz budowa przydomowych oczyszczalni ścieków. Środki niezbędne na dokończenie tych inwestycji określono na kwotę 8.939.337 zł (wraz z wykupem gruntów pod przepompownie). Łączne nakłady finansowe na to przedsięwzięcie wyniosą 21.227.233 zł. Ta kwota może ulec zmianie, nie są jeszcze znane koszty wykupu gruntów pod przepompownie, mamy zaplanowane 100.000 zł i posiadamy wstępne umowy z Zakładem Energetycznym jest to kwota 22.000 zł. Jednak z doświadczenia okazuje się, że są to raczej wyższe kwoty niż przepowiadały wstępne umowy.

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmiany  budżetu Gminy Augustów na rok 2013. W głosowaniu brało udział 11 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 11 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Podjęto jednogłośnie Uchwałę nr XVII/164/2013 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

Ad. 6.

Interpelacje, wnioski i zapytania radnych i sołtysów.

Ryszard Chmielewski – sołtys wsi Jeziorki zgłosił zapytanie i wystąpił z wnioskiem dot. Ochotniczych Straży Pożarnych. Zapytał jaki został przyznany sprzęt dla poszczególnych jednostek OSP i jakie jest dofinansowanie dla danej jednostki OSP. Następnie sołtys zapytał czy były zabezpieczone środki na „Lukasa” dla OSP Topiłówka, jeśli tak to w jakiej wysokości i w jakim celu środki zostały wykorzystane lub będą wykorzystane. Sołtys powiedział, że otrzymał telefon w sprawie motopompy pływającej, ale szczegóły chciałby przedstawić Wójtowi osobiście. Sołtys przeprosił pana Marka Sujatę, że negował jego słowa, że wieś bez szkoły, kościoła, radnego jest mało znacząca.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady powiedział, że w każdy czwartek w Urzędzie Gminy pełni dyżur od godziny 8.30 do 10.30 i w tym czasie każdy sołtys może zgłosić wniosek lub zapytanie do rady.

Radny Wiesław Harasim powiedział, że mieszkańcy pytają jak wygląda sytuacja odnośnie realizacji kolektorów słonecznych.

Jerzy Dębski – sołtys wsi Rutki Stare zgłosił wniosek w sprawie naprawy nawierzchni drogi powiatowej w miejscowości Rutki Stare, gdyż występują na tej drodze dziury i nierówności.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady zwrócił się z prośbą o wsparcie finansowe na zakup nowych protez nóg dla Agnieszki Harasim, córki radnego. Dotychczasowe protezy są już zużyte i zbyt małe, uniemożliwiają dostateczne funkcjonowanie. Koszt jest bardzo duży, można przekazać 1% podatku przy zeznaniu podatkowym lub darowiznę.

Danuta Kulbacka – sołtys wsi Topiłówka zapytała czy można stworzyć akcję w sołectwach dot. zbiórki pieniędzy na ten cel.

Radny Wiesław Harasim powiedział, że niezbędna jest wymiana protez nóg, jest to bardzo duży koszt w wysokości 300.000 zł. Można wpłacać 1% podatku na konto Fundacji.

Stanisław Kamiński – radca prawny powiedział, że każda zbiórka powinna być ogłaszana za pozwoleniem urzędu skarbowego, muszą być przestrzegane przepisy w zakresie przeprowadzania zbiórek publicznych.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy powiedział, że jak najbardziej w tą akcję mogą włączyć się radni i sołtysi, lecz należy rozdać ulotki mieszkańcom z numerem konta i taki sposób informowania o akcji wsparcia finansowego jest dopuszczalny.

Ad. 7.

Udzielenie odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych i sołtysów.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy powiedział, że jeśli sołtysi czy mieszkańcy mają potrzebę zorganizowania spotkania to Wójt stwierdził, że chętnie w takim spotkaniu na temat np. odpadów będzie uczestniczyć.

Odnośnie spraw finansowych dot. jednostek OSP to w ubiegłym roku wydaliśmy ok. 122 tys. zł na potrzeby OSP. Te środki nie wystarczają wszystkim jednostkom na zrealizowanie zadań czy zakup wyposażenia, które według przepisów prawa jest wymagane. Wójt powiedział, że w miarę możliwości finansowych staramy się uzupełniać sprzęt dla OSP, korzystamy również z różnych form dofinansowania. Wójt powiedział, że zostanie sporządzone zestawienie kosztów z podziałem na poszczególne jednostki OSP.

Ryszard Chmielewski – sołtys wsi Jeziorki powiedział, że każda straż składała wnioski dot. zapotrzebowania na dany rok. Odnośnie OSP Jeziorki to zgłoszono zakup motopompy pływającej, która jest niezbędna w czasie akcji. Ponadto we wniosku zgłoszono zakup butów specjalistycznych dla strażaków. Sołtys wyraził niezadowolenie z wypowiedzi pracownika urzędu  na temat podziału środków na potrzeby danej jednostki OSP.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy przeprosił za niewłaściwe postępowanie  pracownika. Następnie poinformował odnośnie kolektorów słonecznych, że nie mamy jeszcze decyzji z Urzędu Marszałkowskiego odnośnie realizacji budowy kolektorów słonecznych. Do dnia dzisiejszego nie przedstawiono listy rankingowej. Jeśli będzie znana decyzja to na sesji czy posiedzeniu komisji zostanie przedstawiona informacja.

Odnośnie stanu technicznego drogi powiatowej to zostanie złożony wniosek do Powiatowego Zarządu Dróg w sprawie naprawy nawierzchni tej drogi.

Ad. 8.

Oświadczenia radnych i sołtysów.

Nie zgłoszono.

Ad. 9.

Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji Rady Gminy.

Do protokołu uwag nie zgłoszono zatem Przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem protokołu.

W głosowaniu udział wzięło 11 radnych.

Za przyjęciem protokołu nr XVI/2013 głosowało 11 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Ad. 10.

Zamknięcie obrad Rady Gminy.

Po wyczerpaniu tematyki Przewodniczący Rady zamknął XVII sesję Rady Gminy Augustów.

Obrady zakończono o godz. 1115.  

 

 

Przewodniczący Rady Gminy

 Zdzisław Chmielewski

Protokółowała:

Katarzyna Szczęsna

Metryka strony

Udostępniający: Katarzyna Szczęsna

Wytwarzający/odpowiadający: Grzegorz Samel

Wprowadzający: Grzegorz Samel

Data wprowadzenia: 2013-03-28

Data modyfikacji: 2013-05-22

Opublikował: Grzegorz Samel

Data publikacji: 2013-03-28