13-sesja-protokol

PROTOKÓŁ  Nr XIII/2012

z obrad XIII Sesji Rady Gminy Augustów w dniu 28 września 2012 roku.

 

Obrady Sesji rozpoczęto o godz. 1000 w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Żarnowie.

Obrady XIII Sesji Rady Gminy Augustów prowadził Przewodniczący Rady Gminy Augustów – Zdzisław Chmielewski.

 

Ad. 1.

Otwarcie obrad.

Przewodniczący Rady powitał radnych, sołtysów, władze gminy, przedstawicieli jednostek podległych gminie, mecenasa, mieszkańców Gminy.

Następnie Przewodniczący Rady stwierdził, że na 15 radnych zgodnie z listą obecności w obradach uczestniczy 13 radnych, a więc podejmowane uchwały będą prawomocne.

Radni nieobecni:

1. Jerzy Kasjanowicz

2. Tomasz Rusiłowski

W obradach Rady Gminy uczestniczyło ogółem 43 osoby.

Listy obecności stanowią załącznik Nr 1 do protokółu.

 

Ad. 2.

Przyjęcie porządku obrad.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady Gminy zaproponował wprowadzenie do porządku obrad sesji punkt 4 – Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej w 2013 roku dla Powiatu Augustowskiego. Do końca września jest ogłoszony nabór wniosków w ramach Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych - Etap II Bezpieczeństwo – Dostępność – Rozwój, zatem zachodzi potrzeba wprowadzenia niniejszej uchwały do porządku obrad sesji.

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wprowadzenie punktu nr 4 do porządku obrad.

Udział w głosowaniu wzięło 13 radnych.

Za przyjęciem porządku obrad głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

 

Radny Marian Rółkowski zgłosił wniosek o wprowadzenie do porządku obrad również punkt 5 dotyczący sprawy elektrowni wiatrowych, gdyż przybyli mieszkańcy gminy, którzy są przeciwni budowie planowanych inwestycji i chcieliby wypowiedzieć się w tej sprawie.

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie wprowadzenie punktu nr 5 do porządku obrad.

Udział w głosowaniu wzięło 13 radnych.

Za przyjęciem porządku obrad głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Pozostałe punkty zostaną przesunięte według dalszej kolejności.

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie przedstawiony, zmieniony porządek obrad.

Udział w głosowaniu wzięło 13 radnych.

Za przyjęciem porządku obrad głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

Porządek obrad XIII Sesji Rady Gminy Augustów został przyjęty jednogłośnie. 

Porządek obrad jest następujący:

 

1. Otwarcie obrad Rady Gminy, powitanie radnych, sołtysów, gości zaproszonych.

2. Przyjęcie porządku obrad.

3. Informacja o międzysesyjnej działalności Wójta Gminy tj. w okresie od 12 czerwca 2012 r. do 28 września 2012 roku.

4. Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej w 2013 roku dla Powiatu Augustowskiego.

5. Omówienie sprawy elektrowni wiatrowych.

6. Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę Nr I/3/10 Rady Gminy Augustów z dnia 2 grudnia 2010 r. w sprawie składów liczbowych i osobowych stałych Komisji Rady oraz ustalenia zakresów ich działania.

7. Rozpatrzenie projektów uchwał oraz podjęcie uchwał:

a) w sprawie przekształcenia Punktu  Przedszkolnego w Kolnicy w Zespół Wychowania Przedszkolnego w Kolnicy.

b) projektu uchwały zmieniającej uchwałę nr XV/135/08 Rady Gminy Augustów z dnia 30 grudnia 2008 r. w sprawie powołania Punktu Przedszkolnego w Rutkach.

c) w sprawie Regulaminu określającego zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.

d) w sprawie zmiany budżetu gminy Augustów na rok 2012.

e) w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Augustów na lata 2012-2022.

f)  w sprawie podziału Gminy Augustów na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym.

g)  projektu uchwały zmieniającej uchwałę Nr XII/99/08 Rady Gminy

Augustów z dnia 13 sierpnia 2008 r.

8. Przyjęcie informacji o przebiegu wykonania budżetu Gminy Augustów za I półrocze 2012 roku oraz o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej.

9. Interpelacje, wnioski i zapytania radnych i sołtysów.

10. Udzielenie odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych i sołtysów.

11. Oświadczenia radnych i sołtysów.

12. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji Rady Gminy.

13. Zamknięcie obrad Rady Gminy.

 

Ad. 3.

Informacja o międzysesyjnej działalności Wójta Gminy tj. w okresie od 12 czerwca 2012 r. do 28 września 2012 roku.

Zbigniew Buksiński - Wójt Gminy przedstawił informację o podjętych Zarządzeniach w w/w okresie oraz o realizacji uchwał podjętych na sesji Rady Gminy w dniu 12 czerwca 2012 roku. Do przedłożonej informacji nie zgłoszono uwag i stanowi ona załącznik nr 2 do protokołu.

Wójt przedstawił zrealizowane inwestycje w okresie międzysesyjnym na terenie Gminy Augustów. W ramach programu Zrównoważony Rozwoju Rejonu Rzeki Rospuda została zakończona inwestycja dot. budowy kanalizacji w miejscowości Janówka. Mieszkańcy mogą występować o montaż przyłącza do sieci kanalizacyjnej. Ponadto w Janówce trwają prace końcowe budowy chodnika o długości 750 metrów wspólnie z Wojewódzkim Zarządem Dróg. Nie zawsze miejsce chodnika było zgodne z oczekiwaniami mieszkańców, lecz nie było możliwości zmiany położenia ze względów prawnych. Obecnie trwa realizacja inwestycji dot. przydomowych oczyszczalni ścieków w Żarnowie Pierwszym, Drugim i Trzecim. Wójt stwierdził, że warunkiem budowy oczyszczalni jest wpłata przez mieszkańca kwoty 2.500 zł. Do 30 czerwca 2013 roku zostaną wykonane wszystkie zaplanowane oczyszczalnie ścieków. W ramach środków z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska jest realizowana inwestycja pn. „Podniesienie wydajności ujęcia wody w Prusce Małej” oraz budowa odcinka wodociągu w Grabowie Kolonie i w Grabowie, tj. wymiana rur z azbestowych na PCV.  Najgorsza sytuacja występuje przy realizacji inwestycji dot. budowy kanalizacji w miejscowościach Jabłońskie i Topiłówka. Wykonawca, który wygrał przetarg zrezygnował w dniu 16 sierpnia br. z prac i pomimo pism nakłaniających do kontynuacji prac na placu budowy nie podjął się dalszej realizacji tej inwestycji z powodu braku środków finansowych. Wobec tego musimy przejąć ponownie inwestycję, do czasu inwentaryzacji nie możemy podjąć dalszych prac na placu budowy, gdyż należy rozliczyć się z wykonanej dotychczas roboty budowlanej. Jest powołana komisja inwentaryzacyjna i staramy się w jak najszybszym czasie ponownie przystąpić do pracy. Obecnie w miejscowości Jabłońskie należałoby naprawić nawierzchnię nieprzejezdnej drogi zniszczonej przez wykonawcę. Zostanie wybrany nowy wykonawca, który dokończy tą inwestycję. Termin realizacji zostanie wydłużony do 30 czerwca 2013 roku. Będziemy starali się wyegzekwować gwarancję, którą firma ubezpieczeniowa złożyła na niewykonanie zadania. Z pewnością sądownie trzeba będzie dochodzić swoich praw w tym zakresie zatem w szybkim tempie nie będziemy w stanie dalej kontynuować tej inwestycji.  

Wójt powiedział odnośnie sprawy elektrowni wiatrowych. Do Urzędu Gminy wpłynęły protesty mieszkańców z miejscowości Żarnowo Pierwsze, Drugie, Trzecie, Uścianki, Netta Druga. W dniu 2 października odbędzie się spotkanie z firmą, która jest zainteresowana realizacją inwestycji. Ponadto 10 października w remizie OSP w Netcie Drugiej odbędzie się spotkanie odnośnie wiatraków.

Wójt poinformował, że planowane jest złożenie wniosku o 85% dofinansowania na kolektory słoneczne, w związku z tym planowane jest spotkanie w dniu 4 października z projektantem, który wyjaśni zasady funkcjonowania kolektorów.

Wójt powiedział, że firma Olecko, która dzierżawi z gminy wodociągi zgłosiła wniosek, że od 1 września do 31 grudnia br. nie wzrośnie cena wody, będzie obowiązywała taka sama taryfa.

Wójt poinformował odnośnie przyjęcia uchwały o przystankach autobusowych, że na terenie gminy, gdzie zarządcą drogi jest gmina nie występują przystanki autobusowe, zatem podjęcie uchwały w tej sprawie jest bezprzedmiotowe. Znajdują się natomiast przystanki na drogach powiatowych, wojewódzkich i krajowych, które to odpowiednie samorządy będący zarządcą tych dróg powinni podjąć stosowną uchwałę odnośnie przystanków autobusowych.

Ponadto Wójt zaprosił na koncert papieski, który odbędzie się w dniu 21 października br.

Ad. 4.

Podjęcie uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej w 2013 roku dla Powiatu Augustowskiego.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady powiedział, że uchwała dotyczy dofinansowania drogi powiatowej Jabłońskie – Topiłówka – Mazurki w wysokości do 35 % wartości zadania, tj. 1.043.280,00 zł.

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie udzielenia pomocy finansowej w 2013 roku dla Powiatu Augustowskiego.

W głosowaniu brało udział 13 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 8 radnych, 2 głosy przeciwne i 3 głosy wstrzymujące się.

Podjęto Uchwałę nr XIII/117/2012 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 3 do protokołu.

Ad. 5.

Omówienie sprawy elektrowni wiatrowej.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady powiedział, że obszerna dyskusja na temat elektrowni wiatrowych odbędzie się 2 października br. w Gminnym Ośrodku Kultury w Żarnowie.

Mieszkanka Gminy zwróciła się z prośbą o przełożenie tego punktu w dalszej kolejności w porządku obrad, gdyż nie jest jeszcze obecny Pan Krzysztof Przekop, który reprezentuje protestujących mieszkańców.

Zaproponowano przesunięcie tej tematyki w punkcie dotyczącym wolnych wniosków.

W związku z powyższym Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady zamknął niniejszy punkt obrad.

Ad. 6.

Podjęcie uchwały zmieniającej uchwałę Nr I/3/10 Rady Gminy Augustów z dnia 2 grudnia 2010 r. w sprawie składów liczbowych i osobowych stałych Komisji Rady oraz ustalenia zakresów ich działania.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady poinformował, że w dniu 11 czerwca 2012 roku wpłynął wniosek radnego Jerzy Dobkowskiego, który złożył rezygnację z pracy w Komisji Budżetu, Planowania, Spraw Gospodarczych i Rolnictwa. W związku z tym należy zmienić składy osobowe komisji, gdyż radny Jerzy Dobkowski nie opowiedział się w której komisji chciałby pracować. Zatem komisja Budżetu, Planowania, Spraw Gospodarczych i Rolnictwa będzie w 4- osobowym składzie.   

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały zmieniającej uchwałę Nr I/3/10 Rady Gminy Augustów z dnia 2 grudnia 2010 r. w sprawie składów liczbowych i osobowych stałych Komisji Rady oraz ustalenia zakresów ich działania W głosowaniu brało udział 13 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 9 radnych, 4 głosy wstrzymujące się,  głosów przeciwnych nie było.

Podjęto Uchwałę nr XIII/118/2012 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 4 do protokołu.

Ad. 7.

Rozpatrzenie projektów uchwał oraz podjęcie uchwał:

a) w sprawie przekształcenia Punktu  Przedszkolnego w Kolnicy w Zespół Wychowania Przedszkolnego w Kolnicy.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady poinformował, że projekt niniejszej uchwały był szczegółowo omawiany na posiedzeniu komisji.

Radny Marek Sujata – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych poinformował, że Komisja Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.

Do projektu uchwały uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przekształcenia Punktu  Przedszkolnego w Kolnicy w Zespół Wychowania Przedszkolnego w Kolnicy. W głosowaniu brało udział 13 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było.

Podjęto Uchwałę nr XIII/119/2012 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 5 do protokołu.

b) projektu uchwały zmieniającej uchwałę nr XV/135/08 Rady Gminy Augustów z dnia 30 grudnia 2008 r. w sprawie powołania Punktu Przedszkolnego w Rutkach.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady poinformował, że projekt niniejszej uchwały był szczegółowo omawiany na posiedzeniu komisji.

Radny Marek Sujata – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych poinformował, że Komisja Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.

Do projektu uchwały uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały zmieniającej uchwałę nr XV/135/08 Rady Gminy Augustów z dnia 30 grudnia 2008 r. w sprawie powołania Punktu Przedszkolnego w Rutkach. W głosowaniu brało udział 13 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było.

Podjęto Uchwałę nr XIII/120/2012 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 6 do protokołu.

 

c) w sprawie Regulaminu określającego zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji.

Tomasz Tomaszewski – Kierownik GOPS poinformował, że ustawa o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie nakłada obowiązek podjęcia w formie regulaminu trybu konsultowania z organizacjami pozarządowymi aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji. Przedstawiony projekt uchwały stanowi realizację zapisów ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a także promuje ideę samorządności poprzez wprowadzenie przejrzystych zasad uczestnictwa w/w podmiotów w podejmowaniu istotnych decyzji. Do końca listopada należy podjąć uchwałę w sprawie Rocznego Programu Współpracy Gminy Augustów z Organizacjami Pozarządowymi, dlatego należy wcześniej ustalić tryb konsultowania z organizacjami pozarządowymi wszelkich aktów.

Radny Marek Sujata – Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych poinformował, że Komisja Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.

Do projektu uchwały uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie Regulaminu określającego zasady i tryb przeprowadzania konsultacji z organizacjami pozarządowymi i podmiotami wymienionymi w art. 3 ust. 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie projektów aktów prawa miejscowego w dziedzinach dotyczących działalności statutowej tych organizacji. W głosowaniu brało udział 13 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było.

Podjęto Uchwałę nr XIII/121/2012 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 7 do protokołu.

d) w sprawie zmiany budżetu gminy Augustów na rok 2012.

Małgorzata Zalewska – Skarbnik Gminy przedstawiła zmiany w budżecie gminy na rok 2012. Poinformowała, że w związku ze zmianą umów odnośnie przydomowych oczyszczalni ścieków następuje zmniejszenie planowanych dochodów o 155.999,55zł - dotyczy darowizn mieszkańców przekazywanych na ochronę środowiska. Zwiększa się planowane dochody o 358.387,55zł, w tym:

  • o 156.000zł z tytułu wpłat mieszkańców z tytułu wspólnie realizowanych inwestycji – budowa przydomowych oczyszczalni ścieków;
  • o 62.175,55zł z tytułu dotacji z budżetu państwa jako zwrot 20% wydatków w ramach funduszu sołeckiego za rok 2011,
  • o 140.212zł  z tytułu dotacji i płatności na projekty: “Wiem, umiem, potrafię” - 58.517zł oraz  “Równy start dla Netty” -81.695 zł”. Są to środki na nowe projekty, które będą realizowane w SP w Kolnicy oraz w SP w Netcie w latach 2012 i 2013. Łączna wartość obu umów to 357.073zł. Do realizacji tych projektów nie dokładamy środków własnych.

Wystąpiły zmiany w planie wydatków w dziale - Transport i łączność na wydatki bieżące przeznacza się 30.000zł.

Zmniejsza się środki na zadanie inwestycyjne „Przebudowa odcinka drogi gminnej Gabowe Grądy – Bór o 19.820zł, w związku z nadmiarem zaplanowanych środków. W wydatkach inwestycyjnych  wprowadza się nowe zadanie dotyczące  opracowania dokumentacji na przebudowę  ciągu drogowego Wójtowskie Włóki – Biernatki – Grabowo – Ginie oraz Biernatki – Rutki Stare -30.000zł. Zadanie to ujęte jest w załączniku inwestycyjnym pod nazwą „Przebudowa ciągu drogowego Wójtowskie Włóki – Rutki Stare – Grabowo Kol.” . Łącznie    wydatki w § 6050 zwiększono o 10.180zł.

Zwiększono środki o 6.500zł  na nabycie nieruchomości o powierzchni 0,0260ha w Netcie Pierwszej z przeznaczeniem na powiększenie drogi gminnej.

Zwiększono środki o 140.212zł na wydatki realizowane w ramach projektów:

- “Wiem, umiem, potrafię” - 58.517zł, w tym 7.000zł przeznacza się na zakup tablicy interaktywnej oraz 

- “Równy start dla Netty” o 81.695zł .

Zwiększono środki o kwotę 15.496zł z przeznaczeniem na wykonanie dokumentacji oraz studium wykonalności projektu „Wykorzystanie energii słonecznej jako alternatywnego źródła ciepła w Gminie Augustów”. Zadanie to realizowane będzie w 2014 roku.

Deficyt budżetu po wprowadzonych zmianach pozostaje bez zmian.

Radny Jerzy Dobkowski zapytał czy są środki na remont sali w szkole w Janówce, gdyż podczas posiedzenia wyjazdowego komisji zaobserwowano, że w sali znajduje się pleśń i nie powinny odbywać się tam zajęcia. Zwrócił się z prośbą o zabezpieczenie środków na dokonanie remontu tej sali. 

Małgorzata Zalewska – Skarbnik Gminy powiedziała, że do projektu budżetu na rok 2013 został złożony wniosek na zabezpieczenie środków na remont w szkole wraz z opinią z Sanepidu. Szkoła wcześniej nie przekazała nam informacji. Wcześniej składany był wniosek do Ministerstwa Finansów w ramach środków z subwencji oświatowej na remonty poparte opinią z sanepidu. Dofinansowanie wynosiło 50%. Szkoła składając wniosek do projektu budżetu nie dołączyła żadnego kosztorysu.

Dodatkowych uwag nie zgłoszono.   

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zmiany budżetu gminy Augustów na rok 2012. W głosowaniu brało udział 13 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było.

Podjęto Uchwałę nr XIII/122/2012 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 8 do protokołu.

e) w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Augustów na lata 2012-2022.

Małgorzata Zalewska – Skarbnik Gminy omówiła zmiany w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Augustów na lata 2012-2022. Uaktualniono dane w związku ze zmianami planowanych dochodów i wydatków na 2012 rok,  wprowadzono zmiany do przedsięwzięcia “Wyrównywanie szans edukacyjnych”.

Planowane dochody na 2012 rok zwiększyły się o 304.862zł  do kwoty 29.865.272zł Planowane wydatki na 2012 rok zwiększyły się o  304.862zł, do kwoty 31.388.289zł.  Wprowadzone zmiany nie wpłynęły na wynik budżetu.

W Wieloletniej Prognozie Finansowej wprowadzono zmiany dla prognozy lat 2013 i 2014.

W związku z zamiarem ubiegania się o dofinansowanie z budżetu państwa budowy ciągu dróg gminnych w roku 2013 wprowadzono zmiany w dochodach i wydatkach majątkowych.  W wydatkach majątkowych ujęto również wpłaty mieszkańców na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków. Łącznie dochody i wydatki majątkowe na rok 2013  zwiększono o 1.028.571zł. Dochody i wydatki bieżące na rok 2013 zwiększono o wartość nowych projektów, które będą realizowane w ramach przedsięwzięcia “ Wyrównywanie szans edukacyjnych”.

Dla roku 2014 zmniejszono dochody bieżące i wydatki majątkowe o 350.000zł (środki te zostały przeniesione na rok 2013 z tytułu wpłat mieszkańców  na budowę przydomowych oczyszczalni ścieków). Zwiększono dochody majątkowe o 2.400.000zł dotyczące projektu „Wykorzystanie energii słonecznej jako alternatywnego źródła ciepła w Gminie Augustów”. Jest to szacunkowa wartość, gdyż po wykonaniu kosztorysów dopiero będzie znana kwota.

Zmiany wprowadzono w przedsięwzięciu “ Wyrównywanie szans edukacyjnych”. W ramach tego przedsięwzięcia na lata 2012 i 2013  zwiększono plan o nowe projekty, które będą realizowane w SP Netta i SP Kolnica. Są to: „Wiem, umiem, potrafię” oraz „Równy start dla Netty”. Wartość projektów to w 2012 roku 133.212zł oraz  216.861zł w roku 2013.Planowane wydatki na to przedsięwzięcie na 2012 rok wyniosą 872.474zł. Projekty te realizowane są przy dofinansowaniu ze środków z Unii Europejskiej oraz z budżetu krajowego.

Radna Elżbieta Samotyho – Wiceprzewodnicząca Komisji Budżetu, Planowania, Spraw Gospodarczych i Rolnictwa poinformowała, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.

Do projektu uchwały uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w Wieloletniej Prognozie Finansowej Gminy Augustów na lata 2012-2022. W głosowaniu brało udział 13 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było.

Podjęto Uchwałę nr XIII/123/2012 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 9 do protokołu.

f)  w sprawie podziału Gminy Augustów na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy poinformował, że w związku z wprowadzeniem kodeksu wyborczego, w Gminie Augustów należy zmienić dotychczasowy podział okręgów wyborczych. Wójt przedstawił nowy podział Gminy Augustów na okręgi wyborcze według których będą wybierani radni w następnych wyborach samorządowych.

Pani Danuta Kulbacka – sołtys wsi Topiłówka stwierdziła, że przedstawiony podział nie jest sprawiedliwy. Wskazuje, że np. w okręgu wyborczym w Rutkach, w Kolnicy, w Białobrzegach jest po ok. 350 mieszkańców i w tych miejscowościach będzie po jednym radnym w danym okręgu, natomiast w okręgu wyborczym Topiłówka, która ma ok. 350 mieszkańców dołączona jest również wieś Jabłońskie i tutaj będzie wybierany jeden radny. Jest duża różnica i rozbieżność odnośnie liczby mieszkańców i przekracza się normę przedstawicielstwa. 

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy powiedział, że norma przedstawicielstwa wynosi 467,4 i będzie wybieranych 15 radnych. Najmniej może być 234 mieszkańców a najwięcej 701 w danym okręgu wyborczym. Należało tak podzielić okręgi wyborcze, aby nie dzielić wsi, dane wsie powinny ze sobą sąsiadować oraz aby norma przedstawicielstwa nie była przekroczona w żadnym okręgu. Wójt stwierdził, że podobna sytuacja występuje w okręgu Żarnowo Pierwsze, Żarnowo Drugie, gdyż ze względu na położenie nie można inaczej podzielić tych miejscowości do danego okręgu. Wójt dodał, że ustawa wskazuje, że może być tylko 15 radnych działających na ternie gminy. Były rozpatrywane różne warianty jednak Wójt przedkłada przedstawiony pod głosowanie.

Pan Tadeusz Smoleński – sołtys wsi Netta Pierwsza zapytał, czy radnym w okręgu wyborczym w Netcie Pierwszej może być mieszkaniec z innej miejscowości.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy wyjaśnił, że każdy mieszkaniec gminy może kandydować w dowolnym okręgu wyborczym, jednak musi być mieszkańcem danej gminy.

Dodatkowych uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie podziału Gminy Augustów na okręgi wyborcze, ustalenia ich granic i numerów oraz liczby radnych wybieranych w każdym okręgu wyborczym. W głosowaniu brało udział 13 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 8 radnych, 1 głos przeciwny, 4 głosy wstrzymujące się.

Podjęto Uchwałę nr XIII/124/2012 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 10 do protokołu.

g)  projektu uchwały zmieniającej uchwałę Nr XII/99/08 Rady Gminy

Augustów z dnia 13 sierpnia 2008 r.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy powiedział, że zmienia się treść tytułu uchwały, która będzie brzmiała: w sprawie określenia zasad nabywania, zbywania i obciążania nieruchomości stanowiących własność Gminy Augustów oraz ich wydzierżawiania lub najmu na czas oznaczony dłuższy niż trzy lata,  lub na czas nieoznaczony. W treści tytułu i paragrafach uchwały dodaje się zapis: lub na czas nieoznaczony. Zmiana wynika z zaleceń Regionalnej Izby Obrachunkowej.

Radna Elżbieta Samotyho – Wiceprzewodnicząca Komisji Budżetu, Planowania, Spraw Gospodarczych i Rolnictwa poinformowała, że Komisja pozytywnie zaopiniowała projekt uchwały w powyższej sprawie.

Do projektu uchwały uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały zmieniającej uchwałę Nr XII/99/08 Rady Gminy. W głosowaniu brało udział 13 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było.

Podjęto Uchwałę nr XIII/125/2012 w powyższej sprawie – stanowi załącznik nr 11 do protokołu.

Ad. 8.

Przyjęcie informacji o przebiegu wykonania budżetu Gminy Augustów za I półrocze 2012 roku oraz o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej.

Małgorzata Zalewska – Skarbnik Gminy powiedziała, że radni oraz sołtysi otrzymali niniejszą informację o przebiegu wykonania budżetu Gminy Augustów za I półrocze 2012 roku oraz o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej.

Pani Skarbnik omówiła najważniejsze zagadnienia. Dochody na planowaną kwotę 29.565.610 zł wykonano w kwocie 13.241.652 zł, tj. prawie 45% planu, z tego dochody bieżące to kwota 10.833.418, 24 zł, tj. 57%. Dochody bieżące są w pierwszej połowie roku większe, gdyż większość podatników wpłaca cały podatek rolny bądź od nieruchomości. Dochody majątkowe to kwota 2.408.233 zł, tj. 23%, w całości to jest dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wydatki na zaplanowaną kwotę 30.088.627 zł wykonano w kwocie 12.164,593 zł, tj. ok. 39%. Z tego wydatki bieżące wykonane w kwocie 8.879.085,68 zł , tj. 50%. Wydatki majątkowe wykonano w kwocie 3.285.867,80zł. Z reguły wydatki majątkowe są wykonywane w drugim półroczu, są realizowane zgodnie z planem z wyjątkiem inwestycji – budowa kanalizacji Topiłówka, Jabłońskie. W pierwszym półroczu spłaciliśmy 355.277 zł z tytułu spłaty kredytu, jest to połowa planu na rok 2012. Największe dochody uzyskaliśmy w dziale dot. subwencji oświatowej, ponad 6 mln. zł, również w dziale rolnictwo i łowiectwo – dotacja z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ok. 2.800.000 zł oraz wpływy od podatników prawie 2.000.000 zł. Największe wydatki są w dziale – oświata ponad 4 mln.400 zł., w dziale rolnictwo i łowiectwo – 3.600.000 zł-są to wydatki majątkowe związane z realizacją inwestycji budowy kanalizacji w Janówce oraz w Topiłówce. W dziale – pomoc społeczna wydatki stanowią 1 mln. 200 zł.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady dodał, że opinia Regionalnej Izby Obrachunkowej o przebiegu budżetu za I półrocze jest pozytywna.

Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie informację o przebiegu wykonania budżetu Gminy Augustów za I półrocze 2012 roku oraz o kształtowaniu się wieloletniej prognozy finansowej. W głosowaniu brało udział 13 radnych. Za przyjęciem uchwały głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących nie było.

Ad. 9.

Interpelacje, wnioski i zapytania radnych i sołtysów.

Pan Rafał Rybicki – sołtys wsi Biernatki wnioskował, aby gmina zatrudniła stażystów z Urzędu Pracy jako pomoce dla nauczycieli w przedszkolach, gdyż obecnie to rodzice pełnią funkcję pomocy dla nauczyciela.

Pan Krzysztof Chmielewski – mieszkaniec wsi Jabłońskie zapytał jakie gmina zamierza podjąć działania z tytułu przerwanej inwestycji kanalizacji sanitarnej na terenie wsi Jabłońskie. Wykonawca odstąpił od prac, znane są nam procedury związane z przerwaniem inwestycji i następnie jej przejęciem. Mieszkaniec zapytał jak będzie wyglądało zabezpieczenie placu budowy na okres zimowy, jakie będzie zabezpieczenie wykonanych prac, w ramach jakich procedur oraz kiedy rozpoczną się dalsze prace budowlane. Na niektórych odcinkach drogi gruntowej na terenie wsi Jabłońskie na dzień dzisiejszy nie ma możliwości przejazdu. Pan Krzysztof Chmielewski stwierdził, że dwa lata temu pojawiła się podobna sytuacja przy budowie chodników w miejscowości Jabłońskie, gdzie pojawiły się tego typu kłopoty. Został wybrany słaby wykonawca, według słabych procedur. Przeprowadzone roboty budowlane zostały niewłaściwie wykonane. Pan Krzysztof Chmielewski zapytał kiedy zostanie naprawiona droga, aby mieszkańcy mogli się swobodnie poruszać. Nadmienił, że odśnieżanie drogi we wsi Jabłońskie w kierunku do lasu prowadził we własnym zakresie, bez pomocy gminy. Obecnie na tej drodze na linii pod lasem nie ma możliwości jej odśnieżania. Nie ma możliwości egzystowania zimą na tej drodze, której stan powinien być przywrócony do poprzedniego.

Pan Bogdan Kowalewski – sołtys wsi Jabłońskie poinformował, że mieszkańcy złożyli protest do urzędu gminy, gdzie wymienione zostały zniszczenia spowodowane podczas budowy kanalizacji. Wykonawca zniszczył znaki graniczne oznaczające działki, zniszczył pobocza przy dywaniku asfaltowym, asfalt jest zbyt wąski, gdyż obie przyczepy, które się mijają nie mieszczą się na asfalcie, co stanowi zagrożenie. Geodeci nie potrafią odnaleźć włazów kanalizacyjnych, studzienek. Droga jest nieprzejezdna, a wielu mieszkańców przejeżdża tą drogą codziennie do pracy. Tą drogą nie mogła przejechać karetka do chorej osoby. Użytkownicy tej drogi są narażeni na duże straty finansowe poniesione na naprawę samochodów. Mieszkańcy stwierdzili, że nie zapłacą podatku dla sołtysa, gdyż nie będą mieli możliwości dojazdu na jego posesję.

Pani Danuta Kulbacka – sołtys wsi Topiłówka stwierdziła, że również w Topiłówce droga jest zniszczona przez tą inwestycję, lecz w mniejszym stopniu niż we wsi Jabłońskie.

Radny Jerzy Dobkowski stwierdził, że wspólne posiedzenia komisji są złym systemem. Radni nie są w stanie przedyskutować danej inwestycji w ciągu dwóch, trzech godzin wszystkich inwestycji. Jeśli będą organizowane posiedzenia oddzielnie wówczas radni mają możliwość tematycznie zapoznać się z daną sprawą i przedstawić ją na sesji Rady Gminy. Na jednym posiedzeniu ogólnie zapoznajemy się z tematem. Nikt z radnych nie zapoznał się z projektem budowy  tejże kanalizacji. Radny stwierdził, że taki jest powód jego rezygnacji z prac w komisji. Nie ma możliwości sprawdzenia, szczegółowego zapoznania się z tematyką. Komisja Rewizyjna powinna wcześniej zapoznać się z tą sprawą. Sytuacja we wsi Jabłońskie jest bardzo zła, nie do przyjęcia. Rada powinna nadzorować prace wspólnie z Wójtem Gminy. Dlatego komisje powinny pracować oddzielnie według statutu.

Radny Marian Rółkowski zaproponował, aby mieszkańcy wypowiedzieli swoje zdanie na temat elektrowni wiatrowych.

Pani Monika Siemiaszko – mieszkanka wsi Żarnowo w imieniu mieszkańców wsi Żarnowo, Uścianki, Netta Druga wyraziła niezadowolenie z planowanej inwestycji – budowy elektrowni wiatrowej. Przedstawiła fakty, obliczenia dotyczące zasięgu dźwięku wydawanego przez elektrownie wiatrowe. Mieszkanka zwróciła się z prośbą o wysłuchanie opinii, obaw mieszkańców na temat szkodliwego oddziaływania wiatraków na zdrowie, co jest poparte badaniami. Poinformowała, że planowane jest umiejscowienie wiatraka w odległości 240 metrów od budynku mieszkalnego o czym w raporcie oddziaływania na środowisko nie jest wspomniane. Są to poważne dla mieszkańców problemy. Mieszkanka stwierdziła, że przy podejmowaniu decyzji należy zapoznać się ze wszystkimi argumentami i opiniami.

Pan Tadeusz Smoleński – sołtys wsi Netta Pierwsza powiedział, że protesty nie zawsze mają rację bytu, np. odnośnie obwodnicy. Sołtys stwierdził, że być może unia nakaże nam budowę wiatraków, zatem wstrzymywanie inwestycji nie jest właściwym kierunkiem.

Pan Krzysztof Przekop – Prezes Oddziału PTTK w Augustowie stwierdził, że przy podejmowaniu decyzji dot. budowy elektrowni wiatrowych należy rozpatrzyć zarówno pozytywne jak i negatywne strony niniejszej inwestycji. Pozytywną konsekwencją jest to, że inwestorzy wykonali dużo pracy tworzeniu dokumentacji.  Pan Prezes stwierdził, że prawdą jest, że Polska zobowiązała się, że 15% energii do 2020 roku będzie wyprodukowana z elektrowni wiatrowej, słonecznej, biogazowni. Złym pomysłem jest umiejscowienie elektrowni wiatrowej w centrum małej wsi. Elektrownie wiatrowe są dużych rozmiarów o wysokości prawie 200 metrów i oddziaływają na wiele większy teren, niż sugerowany przez inwestora. Pan Prezes wyraził zdanie, że jest przeciwnikiem wprowadzania mieszkańców i osób podejmujących decyzję w błąd odnośnie skutków inwestowania w tego typu energię. Inwestor wystosował list do mieszkańców, w którym przekonuje, że choroba wiatrakowa nie istnieje. Jednak naukowcy twierdzą, że istnieje choroba wywołana przez elektronie wiatrowe. Obie firmy: Augustów Wind Farm 6 Mw Sp. z o.o. oraz druga firma, która planuje postawienie wiatraka w miejscowości Netta Druga pokazują kapitał założycielski 5.000 zł, co oznacza, że w razie problemów obie firmy odpowiadają do wysokości 5.000 zł. Odnośnie szkodliwości dla zdrowia Pan Prezes rozdał opinie Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego dla miasta i powiatu Elbląg. Wszelkie informacje są zawarte w raporcie oddziaływania na środowisko, która dołączona jest do wniosku o wydanie decyzji środowiskowej, która to decyzja jest ostatnia i na nią Wójt ma wpływ. Po wydaniu tej decyzji Wójt traci wpływ nad budową elektrowni wiatrowych. Zatem Wójt powinien zastanowić się nad wydaniem odpowiedniej decyzji. Pan Prezes powiedział, że z własnych obliczeń wbrew danych z raportu inwestora wynika, że wpływ szkodliwego hałasu, czyli powyżej 45 decybeli nie zamyka się 250 metrami, lecz odległością 1715 metrów od wiatraka. Zatem wszystkie miejscowości, tj. Żarnowa, Uscianki i Netty są objęte zasięgiem szkodliwego hałasu. Pan Prezes wskazał na zarzuty do raportu inwestora. Jedna z firm, tj. Augustów Wind Farm powstała 3 września 2010 roku, została zarejestrowana w listopadzie 2010 roku, natomiast dane do badań dostarczyła w miesiącach kwiecień, czerwiec, lipiec 2010 roku, co wynika z raportu. Zatem firma prowadziła badania zanim jeszcze została zarejestrowana. W drugim raporcie dotyczącym elektrowni wiatrowej w Netcie firma, która powstała 30 stycznia 2010 roku zleciła wykonanie raportu w 2009 roku i w roku 2010 zbierała dane do tego raportu. Zatem te raporty muszą być powtórzone. Wiatraki 3 MW są wiatrakami morskimi, które powinny znajdować się ok. 3 km. Są wątpliwości, które zgłaszają specjaliści od przyrody, a inwestorzy powinni je wyjaśnić.

Pani Danuta Kulbacka – sołtys wsi Topiłówka zapytała jakie byłyby korzyści dla mieszkańców gminy z tytułu wybudowanych elektrowni wiatrowych.

Pan Krzysztof Przekop – Prezes Oddziału PTTK w Augustowie powiedział, że kilka osób z tych miejscowości będą mieli zwiększone wpływy finansowe.

Pani Danuta Kulbacka – sołtys wsi Topiłówka zapytała gdzie odbierana energia będzie wysyłana.

Pan Krzysztof Przekop – Prezes Oddziału PTTK w Augustowie stwierdził, że energia z elektrowni wiatrowej jest odbierana przez PGE Rejon energetyczny, a z powodu dochodów i dzierżawy prąd elektryczny podrożeje.

Pani Danuta Kulbacka – sołtys wsi Topiłówka zapytała czy mieszkańcy zainteresowanych miejscowości będą mieli tańszą energię.

Pan Krzysztof Przekop – Prezes Oddziału PTTK w Augustowie powiedział, że energia, która pochodzi z elektrowni wiatrowych jest droższa.

Pan Marek Kozłowski – sołtys wsi Janówka stwierdził, że należy również wziąć pod uwagę korzyści płynące z tej inwestycji.

Pan Krzysztof Przekop – Prezes Oddziału PTTK w Augustowie powiedział, że Gmina otrzyma środki finansowe pochodzące z podatku za prowadzenie działalności gospodarczej. 

Pan Marek Kozłowski – sołtys wsi Janówka również stwierdził, że firma, która posiada 5.000 zł kapitału jest niewiarygodna.

Pan Krzysztof Przekop – Prezes Oddziału PTTK w Augustowie powiedział, że firma, która posiada 5.000 zł kapitału może nie wywiązać się z inwestycji.

Pan Wojciech Jasiński – deweloper farm wiatrowych powiedział, że firma Augustów Wind Farm rozwija projekt wiatrowy do 6 Mw, cały proces inwestycyjny zostanie szczegółowo omówiony na spotkaniu w dniu 2 października br., gdzie zostaną udzielone odpowiedzi na nurtujące mieszkańców pytania. Pan Wojciech Jasiński ustosunkował się do zarzutów przedstawionych przez Pana Krzysztofa Przekop. Elektrownia wiatrowa będzie umiejscowiona 600 metrów od budynków mieszkalnych. Odnośnie hałasu to przeprowadzone badania, na które powołuje się Pan Krzysztof Przekop w rzeczywistości po ponownej weryfikacji są zupełnie odmienne.

Pan Krzysztof Chmielewski – mieszkaniec gminy stwierdził, że inwestycja zmieni krajobraz naszej gminy oraz zapytał czy firma jest już właścicielem gruntu pod tą inwestycję.

Pan Wojciech Jasiński – deweloper farm wiatrowych powiedział, że firma podpisała umowę dzierżawy, jednak szczegółowe odpowiedzi na pytania i wątpliwości zostaną udzielone na najbliższym spotkaniu.

Pani Danuta Kulbacka – sołtys wsi Topiłówka zapytała czy elektrownia wiatrowa mogłaby znajdować się w innym miejscu, wówczas byłby rozwiązany problem mieszkańców.

Pan Wojciech Jasiński – deweloper farm wiatrowych poinformował, że przed wyborem lokalizacji inwestycji wcześniej analizowany był cały obszar gminy i w wyniku analizy badań ornitologicznych i obecności nietoperzy okazało się, że planowane miejsce jest najbardziej odpowiednie z punktu widzenia środowiskowego, hałasowego i odległości od zabudowań.

Mieszkanka Gminy powiedziała, że otrzymała anonimowy telefon, że w miejscu planowanej inwestycji przylatują żurawie i nie będzie można postawić w tym miejscu wiatraka, zatem przeprowadzone badania nie są wiarygodne.

Zdzisław Chmielewski – Przewodniczący Rady powiedział, że z powodu tej inwestycji mieszkańcy gminy będą ze sobą skłóceni i skonfliktowani, co źle rokuje na przyszłość.

Mieszkaniec Gminy zapytał ile metrów od wiatraka można rozpocząć budowę budynku.

Pan Wojciech Jasiński – deweloper farm wiatrowych powiedział, że tą kwestię- ureguluje zasięg izofonu 45, co jest określone w raporcie, ale szczegółowe informacje zostaną podane na spotkaniu.

Pan Krzysztof Przekop – Prezes Oddziału PTTK w Augustowie zwrócił się z prośbą do organizatorów spotkania, aby zaprosić na nie Inspektora Sanitarnego z Augustowa oraz Dyrektora z Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska z Białegostoku, te instytucje pozytywnie zaopiniowały raport złożony przez firmę Augustów Wind Farm. Ma to na celu przedstawienie obrazu sytuacji odnośnie sporządzania opinii do raportu.

Rafał Rybicki – sołtys wsi Biernatki powiedział, że przeprowadził rozmowę z mieszkańcem z innej miejscowości, którego budynek stoi 500 metrów od elektrowni wiatrowej. Odnośnie hałasu to słychać na co dzień szum turbiny.  

Dodatkowych uwag i wniosków nie zgłoszono.

Ad. 10.

Udzielenie odpowiedzi na zapytania i interpelacje radnych i sołtysów.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy powiedział odnośnie zatrudnienia stażysty jako pomocy dla nauczyciela w przedszkolu, że obecnie zmieniły się przepisy, które mówią, że stażystę po odbytym stażu należy zatrudnić na co najmniej 3 miesiące, co spowodowało, że zrezygnowaliśmy z korzystania z pomocy stażysty ze

 

względów finansowych. Wcześniej środki na wynagrodzenie dla pomocy nauczyciela pochodziły z projektu unijnego, lecz pomoc nie pracowała na pełen etat.

Rafał Rybicki – sołtys wsi Biernatki stwierdził, że można byłoby zatrudnić pomoc na umowę zlecenie.

Zbigniew Buksiński – Wójt Gminy stwierdził, że wówczas we wszystkich przedszkolach musiałaby być zatrudniona pomoc. Przyszłość przedszkoli jest jednak niepewna.

Następnie Wójt odpowiedział na zapytanie odnośnie budowanej kanalizacji w Jabłońskich. Obowiązują nas przepisy ustawy o zamówieniach publicznych i nie zawsze przetarg wygra firma, którą chętnie zatrudnilibyśmy do zrealizowania inwestycji. W trakcie wyboru wykonawcy nic nie wskazywało na to, że wykonawca może zbankrutować. Przetarg został zorganizowany, wpłynęło ok. 8 ofert, firma zaoferowała najniższą cenę, więc została wybrana. Na kosztorys inwestorski ok. 10 mln. zł ten wykonawca zaoferował kwotę 5 mln 300 tys. zł, kolejna oferta była o 2 mln. 600 tys. zł. wyższa. Z przedstawionych dokumentów wynikało, że firma jest w dobrej sytuacji finansowej i jest w stanie wykonać tą inwestycję. Jednak w trakcie robót okazało się, że nie odebrano dla tej firmy kilku robót budowlanych, co spowodowało, że ta firma nie może odzyskać swojego wkładu finansowego włożonego w poprzednie prace budowlane, w wyniku czego wykonawca zbankrutował. Zostały poczynione kroki z naszej strony, powołano komisję inwentaryzacyjną do zweryfikowania wykonanych odcinków kanalizacji. Planujemy niebawem ogłosić przetarg na nowego wykonawcę. W przypadku wydłużenia sprawy dot. wyboru nowego wykonawcy, wówczas gmina z własnych środków naprawi zniszczone drogi, zwłaszcza pod lasem w miejscowości Jabłońskie zapewniające przejezdność w okresie zimowym. Ponadto odśnieżanie drogi będzie możliwe.

- odnośnie posiedzeń komisji to Rada Gminy ustaliła taki sposób pracy, jednak zawsze jest możliwość zwoływania oddzielnych posiedzeń komisji. Wójt wyraził zdanie, że Rada Gminy nie posiada wiedzy i kompetencji aby nadzorować realizację projektów technicznych i pracę wykonawcy.

- w sprawie elektrowni wiatrowych Wójt stwierdził, że posiadamy pozytywną opinię Inspektoratu Sanitarnego, w której jest zapis, że wiatraki nie szkodzą zdrowiu, posiadamy pozytywną opinię Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, gdzie jest zapis, że wiatraki nie będą oddziaływać na środowisko. Jednak mieszkańcy protestują, obawiają się o swoje zdrowie. Zatem jest duży dylemat przy podjęciu decyzji od której z pewnością odwoła się inwestor lub mieszkańcy.    

 

 

Ad. 11.

Oświadczenia radnych i sołtysów.

Nie zgłoszono.

Ad. 12.

Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji Rady Gminy.

Do protokołu uwag nie zgłoszono zatem Przewodniczący zarządził głosowanie nad przyjęciem protokołu.

W głosowaniu udział wzięło 13 radnych.

Za przyjęciem protokołu nr XII/2012 głosowało 13 radnych, głosów przeciwnych i wstrzymujących się nie było.

 

Ad. 13.

Zamknięcie obrad Rady Gminy.

Po wyczerpaniu tematyki Przewodniczący Rady zamknął XIII sesję Rady Gminy Augustów.

Obrady zakończono o godz. 1215.  

 

Przewodniczący Rady Gminy

 

     Zdzisław Chmielewski

Protokółowała:

 

Katarzyna Szczęsna

 

 

 

 

 

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Katarzyna Szczęsna

Wytwarzający/odpowiadający: Grzegorz Samel

Wprowadzający: Grzegorz Samel

Data wprowadzenia: 2012-11-08

Data modyfikacji: 2012-11-09

Opublikował: Grzegorz Samel

Data publikacji: 2012-11-08