XXII_SESJA_PROTOKOL

PROTOKÓŁ Nr XXII/10
 
z obrad Rady Gminy Augustów, które odbyły się w dniu 12 marca 2010 roku w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Żarnowie.
 
Przed rozpoczęciem obrad głos zabrali przedstawiciele Spółki z o. o. ENGA w Augustowie, która zamierza rozpocząć realizację projektu, którego celem jest budowa i eksploatacja instalacji wytwarzającej biogaz. Instalacja ma być posadowiona na terenie gminy Augustów i ma być zasilana między innymi produktami pochodzenia roślinnego, w tym kiszonką kukurydzy, sianokiszonką W przypadku kukurydzy oraz traw, Spółka bierze pod uwagę dwa sposoby korporacji tj. skup gotowej kiszonki z kukurydzy i traw lub skup skoszonej i odpowiednio pociętej kukurydzy oraz traw. Jeżeli będą zainteresowani rolnicy tą propozycją to do 30 kwietnia 2010 roku będą przyjmowane zgłoszenia przez w/w Spółkę.
Przedstawiciele Spółki udzielali na bieżąco wyjaśnień i odpowiedzi na zgłaszane zapytania.
 
Po wyczerpaniu zagadnienia przystąpiono do realizacji porządku obrad.
Obrady rozpoczęto o godz. 1045
Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Gminy mgr inż. Zbigniew Polakowski.
Przewodniczący Rady powitał radnych, sołtysów, władze gminy .
Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że w sesji uczestniczy 12 radnych (komplet- 15) a więc podejmowane uchwały będą prawomocne.
W obradach Rady Gminy uczestniczyło ogółem 48 osób.
Listy obecności stanowią załącznik Nr 1 do protokółu.
Radni nieobecni usprawiedliwieni:
1. Pan Jerzy Frąckiewicz
2. Pan Jan Siedlecki
3. Pan Marek Sujata
Następnie Przewodniczący Rady zaproponował zmianę w porządku obrad tj.            -   wprowadzenie pkt.  4a. „Sprawozdanie z działalności stałych Komisji Rady Gminy tj. Komisji Rewizyjnej, Komisji Budżetu, Planowania, Spraw Gospodarczych i Rolnictwa oraz Komisji Oświaty, Kultury, i Spraw Społecznych za okres od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2009 r.”
- skreślenie treści  pkt. 8 i na to miejscewprowadza się treść: „Podjęcie uchwały w sprawie  zasad i trybu przyznawania sportowcom, sportowych nagród finansowych.
Proponowana zmiana w porządku obrad została przyjęta 12 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad podczas głosowania.  
 
Ponadto nie zgłoszono innych uwag i wniosków do porządku obrad wobec tego Przewodniczący Rady odczytał aktualny porządek obrad jak niżej:
 
Porządek obrad:
 
1. Otwarcie obrad Rady Gminy, powitanie radnych , sołtysów, gości zaproszonych.
2. Informacja o międzysesyjnej działalności Wójta Gminy tj. w okresie od 29 grudnia 2009 roku do 12 marca 2010 roku.
3. Przyjęcie informacji:
a) z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi oraz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie za 2009 rok.
b) z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za 2009 rok.
c) z realizacji Programu współpracy Gminy Augustów z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami za 2009 rok.
d) z realizacji Gminnego programu opieki nad dzieckiem i rodziną w 2009 roku.
e) z realizacji Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w 2009 roku,
f) w sprawie rozpatrywania skarg i wniosków przez Wójta Gminy za 
     okres od 01 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2009 r.
g) z realizacji Gminnego Planu Gospodarki odpadami na terenie Gminy Augustów w 2009 r.
h)  o ilości wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy wg. stanu na dzień 31.12.2009 r.
4. Sprawozdanie zbiorcze z realizacji wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego w 2009 roku.
4 a. Sprawozdanie z działalności stałych Komisji Rady Gminy tj. Komisji Rewizyjnej, Komisji Budżetu, Planowania, Spraw Gospodarczych i Rolnictwa oraz Komisji Oświaty, Kultury, i Spraw Społecznych za okres od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2009 r.”
5. Podjęcie uchwały w sprawie wprowadzenia zmian do uchwały Nr XI/70/99 Rady Gminy Augustów z dnia 29 października 1999 roku w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Gminy Augustów na lata 1999 – 2015”.
6. Podjęcie uchwały w sprawie  wprowadzenia zmian w Planie Rozwoju Lokalnego Gminy Augustów.
7. Podjęcie uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad umarzania, odraczania i rozkładania na raty należności pieniężnych, mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Augustów lub jej jednostkom podległym.
 
8. Podjęcie uchwały w sprawie  zasad i trybu przyznawania sportowcom, sportowych nagród finansowych.
9. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Augustów na rok 2010.
10. Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki na wyprzedzające  finansowanie działań finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.
11. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2011 roku.
12. Interpelacje radnych i sołtysów
13. Wolne wnioski i zapytania
14. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji tj. z dnia 29 grudnia 2009 roku.
15. Zamknięcie obrad Rady Gminy. 
 
 
Pkt. 1  został wyczerpany
Ad. 2. Informacja o międzysesyjnej działalności Wójta Gminy tj. w okresie od dnia 29 grudnia 2009 roku do 12 marca 2010 roku.
Wójt Gminy przedstawił informację o podjętych Zarządzeniach w w/w okresie oraz o realizacji uchwał z XXI sesji Rady Gminy.
Do przedłożonych informacji nie zgłoszono uwag i stanowi ona załącznik nr 2 do protokółu.
Ad. 3. Przyjęcie informacji:
a) z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych i realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi oraz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie za 2009 rok.
Kierownik GOPS omówił najważniejsze zagadnienia z działalności Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych a także  najważniejsze zadania z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Alkoholizmowi oraz Przeciwdziałania Przemocy w Rodzinie w 2009 r.
Do wymienionej informacji  nie zgłoszono uwag. Informacja została przyjęta 12 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi załącznik nr 3 do protokółu.
 
b) z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za 2009 rok.
Kierownik GOPS poinformował, że działania Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za 2009 rok były kontynuacją działań w 2008 roku. Wiele działań było spójnych z działaniami w zakresie przeciwdziałania alkoholizmowi. Ponadto podkreślił, że szkoły były bardzo zaangażowane w realizację zadań Programu przeciwdziałania narkomanii.
T. Smoleński – czy w szkołach na naszym terenie prowadzone są kampanie odnośnie  przeciwdziałania narkomanii.
Kierownik GOPS mówił, że w 2008 roku jak był uruchomiony Program przeciwdziałania narkomanii przeprowadzane zostały ankiety wśród młodzieży z Gimnazjum w Janówce i Białobrzegach na temat narkomanii. W wyniku tych ankiet okazało się , że młodzież miała duże rozeznanie odnośnie środków narkotykowych, sposobu ich zażywania a szczególnie  o przyczynach i skutkach zażywania narkotyków. Przygotowanie takich ankiet, skonstruowanie pytań powinno być dokonane przez specjalistów. Jednak najbardziej chodzi o prowadzenie działań profilaktycznych.
D. Kulbacka – czy dane ujęte w ankietach  są wiarygodne , czy odnotowano przypadki brania narkotyków przez młodzież w naszych szkołach.
Kierownik GOPS zapewne trzeba ostrożnie podchodzić do tych wyników , jednak właściwie przygotowana ankieta przez specjalistów tj. terapeutów , psychologów może przyczynić się , że dane te będę bardziej wiarygodne. Mieliśmy jedną osobę z terenu gminy, która zażywała narkotyki i ta osoba została skierowana terapię.
Ponadto uwag nie zgłoszono. Informacja z realizacji Gminnego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za 2009 rok została przyjęta 12 głosami i stanowi załącznik nr 4 do protokółu.
 
c) z realizacji Programu współpracy Gminy Augustów z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami za 2009 rok.
Kierownik GOPS mówił, że działalność ta rozwija się z każdym rokiem coraz bardziej. Podkreślił, że w 2009 roku realizowano zadania obejmujące:
1) upowszechnianie kultury i sportu – realizowane w formie zajęć sportowo-rekreacyjnych dla młodzieży w ramach Uczniowskiego Klubu Sportowego „GRAB” w Janówce;
2) ochrony i promocji zdrowia – zadanie realizowane w ramach projektu „Wakacje inne niż wszystkie 2009”, objęto 16 dzieci w wieku od 10 do 13 lat z rodzin dysfunkcyjnych przez Augustowskie Stowarzyszenie Kulturalno-Społeczne Żarnowie z udziałem GOPS, GOK, GBP i GKRPA. Ponadto w ramach tego zadania w zakresie  pomocy społecznej, w tym pomocy rodzinom i osobom w trudnej sytuacji życiowej oraz wyrównania szans rodzin i osób -  realizowano przez Gabinet Psychoterapii, Uzależnień i Współuzależnienia „Profilaktyka”, natomiast Klub ”GRAB” realizował zadania dotyczące zajęć profilaktycznych z młodzieżą Gminy Augustów.
Przewodniczący Rady pytał jaka jest sytuacja z wolontariatem na terenie gminy.
Kierownik GOPS wyjaśnił, że działalność ta skupia się przede wszystkim w szkołach podstawowych i gimnazjach. Nie są to działania połączone lecz sporadyczne i lokalne. W minionym roku w ramach wolontariatu udało się nam zorganizować w okresie przedświątecznym, paczki świąteczne dla rodzin najbardziej potrzebujących.
Do przedłożonego sprawozdania uwag nie zgłoszono. Zostało ono przyjęte 12 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad. Sprawozdanie stanowi załącznik nr 5 do protokółu.
 
d) z realizacji Gminnego programu opieki nad dzieckiem i rodziną w 2009 roku.
Kierownik GOPS mówił, że w ramach powyższego programu kontynuowano współpracę z kuratorami sądowymi, dzielnicowymi policji, Gminna Komisją ds. Rozwiązywania Problemów Społecznych w zakresie wypracowywania wspólnych działań , zapoznawanie się problemami dotyczącymi opieki nad
dzieckiem i rodziną  oraz wzajemne informowanie się o niepokojących sygnałach w rodzinach w celu podjęcia wspólnych zadań w zakresie udzielenia pomocy. W 2009 r. objęto 169 dzieci programem „Pomoc państwa w zakresie dożywiania”, udzielano pomocy finansowej przy zakupie książek i pomocy szkolnych rodzinom najbardziej potrzebującym, przyznawano zasiłki celowe wypłacane przez GOPS oraz stypendia szkolne wypłacane przez gminę. Ponadto zorganizowano półkolonie terapeutyczne dla 16 dzieci z rodzin dysfunkcyjnych w ramach projektu „Wakacje inne niż wszystkie”.  
Do przedłożonego sprawozdania uwag nie zgłoszono. Zostało ono przyjęte 11 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad podczas głosowania  i stanowi załącznik nr 6 do protokółu.
 
e) raport z realizacji Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w 2009 roku,
Kierownik GOPS omówił główne działania podejmowane w ramach 4 celów strategicznych: - efektywnego systemu przezwyciężania bezrobocia w gminie i walki z ubóstwem społeczności lokalnej, - prawidłowego funkcjonowania rodziny sprawny system opieki nad dzieckiem, - niepełnosprawni i osoby starsze aktywni w życiu społecznym , - skuteczny system przeciwdziałania marginalizacji grup społecznych.
Do przedłożonego raportu z realizacji Gminnej Strategii Rozwiązywania Problemów Społecznych w 2009 roku, nie zgłoszono wniosków i uwag.
Został on przyjęty 12 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi załącznik nr 7 do protokółu.
 
f) w sprawie rozpatrywania skarg i wniosków przez Wójta Gminy za okres od 01 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2009 r.
Wójt poinformował, że w roku 2009 wpłynęło do Gminy dwa wnioski oraz 1 skarga. Jeden z wniosków dotyczył uniemożliwienia dojazdu do działki , lecz w wyniku porozumienia strony uzgodniły , że dojazd do działki będzie przebiegał po byłej drodze gminnej. Natomiast drugi wniosek dotyczył przywrócenia kursu autobusu o godz. 19,00 na trasie Augustów – Ełk przez Kalinowo. Wniosek został załatwiony negatywnie , ponieważ z braku frekwencji i nieopłacalności kurs tern został zlikwidowany przez Spółkę PKS w Suwałkach. Gmina nie posiada środków na dofinansowywanie nierentownych kursów autobusów PKS.
Skarga złożona przez Pana Lecha Milewskiego do Kancelarii Prezesa rady Ministrów, dotyczyła niepodjęcia działań przez Gminę w zakresie remontu przepustu na rzece Zalewianka . Pan Lech Milewski wzniósł przeszkodę na drodze wewnętrznej i tym samym uniemożliwia dojazd do przepustu i wykonania niezbędnych robót remontowych. Skarga została uznana jako bezzasadna o czym poinformowano Kancelarię Prezesa Rady Ministrów jak też zainteresowanego.
Do przedłożonej informacji uwag nie zgłoszono. Została ona przyjęta 12 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad  i stanowi załącznik nr 8 do protokółu.
 
g) z realizacji Gminnego Planu Gospodarki odpadami na terenie Gminy Augustów w 2009 r.
Wójt omówił w skrócie jak przebiegała realizacja Gminnego Planu Gospodarki odpadami na terenie Gminy Augustów w 2009 r.
Do przedłożonej informacji uwag nie zgłoszono. Została ona przyjęta 12 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad  i stanowi załącznik nr 9 do protokółu.
 
h)  o ilości wyrobów zawierających azbest na terenie Gminy wg. stanu na dzień 31.12.2009 r.
D. Kulbacka – jeżeli ktoś nie zgłosił wniosku do gminy a obecnie chce legalnie zdjąć eternit czy może jeszcze zostać dopisany do tej listy.
Wójt do końca września są składane wnioski na następny rok. Może powstaną jeszcze inne programy zmniejszające koszty zdjęcia pokryć azbestowych.
Do przedłożonej informacji uwag nie zgłoszono. Została ona przyjęta 12 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad  i stanowi załącznik nr 10 do protokółu.
 
Ad. 4. Sprawozdanie zbiorcze z realizacji wysokości średnich wynagrodzeń nauczycieli na poszczególnych stopniach awansu zawodowego w szkołach i placówkach prowadzonych przez jednostki samorządu terytorialnego w 2009 roku.
Wójt – zgodnie z ustawą Karta Nauczyciela Wójt przedkłada Radzie w/w sprawozdanie, które dotyczy nauczycieli zatrudnionych w naszych szkołach. Sprawozdanie wyszczególnia stopnie awansu zawodowego, wynagrodzenie średnie na poszczególnych stopniach awansu zawodowego, średnioroczne zatrudnienie, faktycznie poniesione wydatki na wynagrodzenia
T. Smoleński pytał  czy nauczyciele otrzymują nagrody.
Wójt wyjaśnił, że nauczyciele otrzymują nagrody z okazji Dnia Edukacji, w budżecie gminy są wyznaczone środki na nagrody dyrektorom szkół a także  nauczycielom i są to nagrody Wójta. Ponadto dyrektorzy mają w budżetach szkół środki na nagrody dla swoich nauczycieli.
Do przedłożonego sprawozdania uwag nie zgłoszono. Zostało ono przyjęte 12 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad  i stanowi załącznik nr 11 do protokółu.
 
Ad. 4 a. Sprawozdanie z działalności stałych Komisji Rady Gminy tj. Komisji Rewizyjnej, Komisji Budżetu, Planowania, Spraw Gospodarczych i Rolnictwa
oraz Komisji Oświaty, Kultury, i Spraw Społecznych za okres od 1 stycznia 2009 r. do 31 grudnia 2009 r.”
Do przedłożonego sprawozdania uwag nie zgłoszono. Sprawozdanie zostało przyjęte 12 głosami i stanowi załącznik nr 12 do protokółu.
 
Ad. 5. Podjęcie uchwały w sprawie wprowadzenia zmian do uchwały Nr XI/70/99 Rady Gminy Augustów z dnia 29 października 1999 roku w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Gminy Augustów na lata 1999 – 2015”.
Wójt poinformował, że zmiany w Strategii dotyczą uzupełnienia Planu Finansowego nowymi zdaniami tj. – budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego w Janówce w 2010 roku , którego całkowity koszt wynosi 385 tys zł, budowa wielofunkcyjnego boiska sportowego w Białobrzegach  w 2011 roku, koszt 365 tys zł, budowa boiska sportowego w Netcie w latach 2011-2012 koszt 300 tys zł, budowa kanalizacji w Janówce w latach 2010- 2011 , koszt całkowity 3.491. 241 zł, budowa kanalizacji w Topiłówce , Mazurkach i Jabłońskich w latach 2011- 2013 , koszt całkowity 15.084.000 zł, budowa przydomowych oczyszczali ścieków w Prusce Wielkiej, Prusce Małej, Grabowo, Biernatki. Kolejne zadanie o nazwie „Zintegrowany projekt ochrony przyrody na obszarach chronionych Pojezierza Suwalsko – Augustowskiego poprzez zakup sprzętu ratowniczego a dotyczy to zakupu trzech samochodów w latach 2010- 2011
Takie same zmiany dotyczą Planu Rozwoju Lokalnego Gminy Augustów.
Do proponowanych zmian uwag nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod glosowanie projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian do uchwały Nr XI/70/99 Rady Gminy Augustów z dnia 29 października 1999 roku w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Gminy Augustów na lata 1999 – 2015”. Uchwała Nr XXII/202/10 w powyższej sprawie została przyjęta 12 glosami i stanowi załącznik nr 13 do protokółu.
 
Ad. 6. Podjęcie uchwały w sprawie  wprowadzenia zmian w Planie Rozwoju Lokalnego Gminy Augustów.
Przewodniczący Rady Gminy poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w Planie Rozwoju Lokalnego Gminy Augustów. Uchwała Nr XXII/203/10 w powyższej sprawie została przyjęta 12 głosami i stanowi załącznik nr 14 do protokółu.
 
Ad.7. Podjęcie uchwały w sprawie określenia szczegółowych zasad umarzania, odraczania i rozkładania na raty należności pieniężnych, mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Augustów lub jej jednostkom podległym.
Skarbnik Gminy wyjaśniła, że nowa ustawa o finansach publicznych nałożyła obowiązek na gminy podjęcia uchwały w określenia szczegółowych zasad, sposobu i trybu udzielania ulg, o warunkach dopuszczalności pomocy publicznej w przypadkach, w których ulga stanowić będzie pomoc publiczną, oraz wskaże organ lub osobę uprawnione do udzielania tych ulg. Należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny, przypadające organom administracji rządowej, państwowym jednostkom budżetowym i państwowym funduszom celowym, mogą być umarzane w całości albo w części lub ich spłata może być odraczana lub rozkładana na raty. W przypadkach uzasadnionych ważnym interesem dłużnika lub interesem publicznym należności pieniężne mające charakter cywilnoprawny, przypadające gminie lub jej jednostkom podległym, mogą być umarzane albo ich spłata może być odraczana lub rozkładana na raty, na zasadach określonych przez  radę gminy. Rada  może, w drodze uchwały, postanowić o stosowaniu z urzędu ulg, jeżeli:
osoba fizyczna - zmarła, nie pozostawiając żadnego majątku albo pozostawiła majątek nie podlegający egzekucji na podstawie odrębnych przepisów, albo pozostawiła przedmioty codziennego użytku domowego, których łączna wartość nie przekracza kwoty 6.000 zł, osoba prawna - została wykreślona z właściwego rejestru osób prawnych przy jednoczesnym braku majątku, z którego można by egzekwować należność, a odpowiedzialność z tytułu należności nie przechodzi z mocy prawa na osoby trzecie, zachodzi uzasadnione przypuszczenie, że w postępowaniu egzekucyjnym nie uzyska się kwoty wyższej od kosztów
dochodzenia i egzekucji tej należności lub postępowanie egzekucyjne okazało się nieskuteczne, jednostka organizacyjna nie posiadająca osobowości prawnej uległa likwidacji, zachodzi ważny interes dłużnika lub interes publiczny.
Do przedłożonego projektu uchwały uwag nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady Gminy w sprawie określenia szczegółowych zasad umarzania, odraczania i rozkładania na raty należności pieniężnych, mających charakter cywilnoprawny, przypadających Gminie Augustów lub jej jednostkom podległym.
Uchwała Nr XXII/204/10 w powyższej sprawie została przyjęta 12 głosami i stanowi załącznik nr 15 do protokółu.
 
Ad. 8. Podjęcie uchwały w sprawie  zasad i trybu przyznawania sportowcom, sportowych nagród finansowych.
Wójt mówił, że już wszystkie środki na sport zostały przekazane na dwa Kluby Sportowe tj. na Klub „GRAB” w Janówce i UKS w Białobrzegach. Lecz mogą być wnioski na dofinansowanie tej działalności. Obecnie mamy wniosek Pana P. Kuryło – biegacza z Pruski Wielkiej, na dofinansowanie jego wyprawy dookoła kuli ziemskiej i nie mamy możliwości wsparcia takiej inicjatywy. Wcześniej pomagaliśmy zawodnikowi z Netty Folwark, który brał udział w mistrzostwach Polski w trójboju siłowym i wyjeżdżał na mistrzostwa Europy do Szwecji, zakupując odpowiedni strój sportowy. Dlatego chcemy stworzyć możliwości przyznawania nagród zawodnikom za wybitne osiągnięcia sportowe oraz 
możliwość dofinansowania udziału zawodnika w imprezie sportowej na szczeblu krajowym i międzynarodowym. Wnioski o przyznanie nagrody mogą składać Kluby Sportowe, Komisja Oświaty, Kultury i Spraw Społecznych Rady Gminy , dyrektorzy szkół z terenu gminy oraz osoby indywidualne.
Do przedłożonego  projektu uchwały uwag nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie  zasad i trybu przyznawania sportowcom, sportowych nagród finansowych.
Uchwała Nr XXII/205/10 w powyższej sprawie została przyjęta 11 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad podczas głosowania i stanowi załącznik nr 16 do protokółu.
 
Ad. 9. Podjęcie uchwały w sprawie zmiany budżetu Gminy Augustów na rok 2010.
Skarbnik Gminy omówiła proponowane zmiany w planie dochodów i w planie wydatków.
Zmniejszenie dochodów dotyczy:
- dotacji ze środków UE na zadanie “Podniesienie wydajności urządzeń uzdatniających wodę na ujęciu Janówka i Grabowo” o kwotę 344.316 zł- zgodnie z podpisaną umową wniosek o płatność możemy złożyć dopiero w grudniu 2010 r. , a zwrot otrzymamy w 2011 roku;
-ponadto zgodnie z pismem Wojewody Podlaskiego znak FB.II.MC.3011-5/2010 dotacja celowa na realizację inwestycji Przebudowa drogi gminnej Nr 102638B Żarnowo II – Netta II wyniesie 1.100.400 zł, czyli o 100 zł mniej niż ujęto w budżecie;
- zmniejszono środki na zadania inwestycyjne w oświacie pochodzące z budżetu UE o kwotę 315.077 zł, w tym na remont szkoły podstawowej w Netcie o 72.735 zł i budowę boiska wielofunkcyjnego w Janówce o 242.342 zł
- w związku ze zmianą wartości kosztorysowej zmniejszono środki z budżetu państwa na budowę boiska wielofunkcyjnego w Janówce o 7.500 zł.
Zwiększenie planu dochodów związane jest z: przyjęciem do budżetu środków pochodzących z Gminnego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, który uległ likwidacji z dniem 1 stycznia 2010 r. Stan środków na koniec roku wyniósł 42.526 zł oraz planowane dochody w roku 2010 – 7.594 zł, tj. łącznie 50120 zł - zgodnie z pismem Ministra Finansów znak ST3/4820/2/10 zwiększono subwencję ogólną na rok 2010, w tym część oświatową subwencji ogólnej o 51.711 zł i część równoważącą o 4.543 zł;- przyjęto do budżetu po stronie dochodów i wydatków środki na projekt realizowany w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki pn.; “Świetlice środowiskowe domy równych szans” w łącznej kwocie 47.475 zł. Projekt realizowany będzie również w roku 2011. Otrzymane środki pokryją całość kosztów zadania. Zmiany spowodują zmniejszenie planowanych dochodów ogółem o 513.144 zł. Natomiast zmiany w planie wydatków dotyczą: zmniejszenia wydatków  na zadania realizowane w ramach porozumienia z jednostkami samorządu
terytorialnego, tj. z Powiatem Ełckim o kwotę 2.645 zł oraz z Województwem Podlaskim o kwotę 142.237 zł. Oba samorządy wycofały się z realizacji projektów. Zwiększono wydatki o środki pochodzące z opłat za korzystanie ze środowiska (środki FOŚiGW) z przeznaczeniem na opracowanie dokumentacji na kanalizację wsi Janówka – 48.920 zł oraz 1200 zł na akcję “Sprzątanie świata” Zmniejszono planowane wydatki na promocję Gminy o 3.873 zł, zwiększono planowane wydatki na budowę sieci szerokopasmowego dostępu do internetu dla potrzeb Gminy Augustów o 60.000 zł. Zwiększono wydatki na wynagrodzenia i pochodne od wynagrodzeń w szkołach w ogólnych kwotach: - szkoły podstawowe – 36.173 zł, - oddziały przedszkolne – 5.930 zł, - gimnazja – 13.388 zł, oraz w rozdziale 853 (projekt realizowany z udziałem środków UE -Dać szansę przedszkolakom w Gminie Augustów) – 743 zł.  Na zadania inwestycyjne w oświacie przeznacza się ze środków własnych:  45.000 zł -na budowę boiska w Kolnicy, 200.000 zł na remont szkoły w Netcie (wcześniej 48.490zł) 192.500 zł na budowę boiska wielofunkcyjnego w Janówce (wcześniej 14.908zł) oraz 192.500zł jako dotacja z Ministerstwa Sportu). Aktualnie zadanie to finansowane będzie w całości ze środków krajowych. Do budżetu wprowadzono nowe zadanie z dofinansowaniem ze środków Unii Europejskiej pn. “Zintegrowany projekt ochrony przyrody na obszarach chronionych pojezierza suwalsko- augustowskiego poprzez zakup sprzętu ratowniczego”. Projekt realizowany będzie w latach 2010 -2011. Zakupionych zostanie i przekazanych jednostkom OSP 3 samochody ratownicze. Na rok 2010 zabezpieczono środki na wykonanie studium wykonalności projektu 4.000 zł. Zakup samochodów nastąpi w 2011 roku, po uzyskaniu dofinansowania z RPO WP. Zwiększono dotację na bieżącą działalność dla Gminnej Biblioteki o 6.500 zł oraz o 74.340 zł dla GOK (na remonty świetlic). Zmiany w planie wydatków spowodowały wzrost planowanych wydatków o 201.339 zł. Deficyt budżetu po zmianach wynosi 2.609.485zł. Na wyprzedzające finansowanie zadania “Podniesienie wydajności urządzeń uzdatniających wodę na ujęciu Janówka i Grabowo” zaciągnięta zostanie pożyczka na prefinansowanie w Banku Gospodarstwa Krajowego w kwocie 344.316zł. W limitach wydatków na wieloletnie programy inwestycyjne ujęto zadania dotyczące: kanalizacji Gminy, w tym: budowa kanalizacji sanitarnej grawitacyjno - tłocznej w miejscowości Janówka, Topiłówka, Mazurki i Jabłońskie, budowa przydomowych oczyszczalni ścieków w miejscowościach: Pruska Mała, Pruska Wielka, Grabowo, Biernatki. Zadania w zakresie kanalizacji realizowane byłyby z udziałem dotacji z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska w ramach programu Ochrona Doliny Rospudy.
Do proponowanych zmian w budżecie uwag nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie  zmiany budżetu Gminy Augustów na rok 2010. 
Uchwała Nr XXII/206/10 w powyższej sprawie została przyjęta 11 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad podczas głosowania i stanowi załącznik nr 17 do protokółu.
 
Ad. 10. Podjęcie uchwały w sprawie zaciągnięcia pożyczki na wyprzedzające  finansowanie działań finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.
Skarbnik Gminy poinformowała, że zaciągnięcie pożyczki jest niezbędne na dofinansowanie remontu ujęcia wody w Janówce i Grabowie. Pożyczka zostanie zaciągnięta w dwóch transzach tj. w roku 2010 do kwoty 344.316 zł a w roku 2011 do kwoty 375.757 zł. Spłata pożyczki pierwszej transzy nastąpi w roku 2011 a drugiej transzy w 2012 roku.
Do przedłożonego projektu uchwały uwag nie zgłoszono.
Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie  zaciągnięcia pożyczki na wyprzedzające  finansowanie działań finansowanych ze środków pochodzących z budżetu Unii Europejskiej.
Uchwała Nr XXII/207/10 w powyższej sprawie została przyjęta 11 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad podczas głosowania i stanowi załącznik nr 18 do protokółu.
 
Ad.11. Podjęcie uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2011 roku.
Wójt mówił, że do końca marca mamy wypowiedzieć się czy  wyrażamy zgodę lub nie na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2011 roku. Na wspólnym posiedzeniu Komisji Rady uznano , że należy taki fundusz tworzyć. Do końca lipca sołtysi otrzymają informację o wysokości środków , którymi sołectwo będzie dysponować. Będą to kwoty od 6 tys zł do 12 tys zł . Środki te będą na koncie gminy, lecz zebrania wiejskie będą decydować o ich przeznaczeniu. Należy pamiętać, że planowane zadania muszą wynikać z zadań gminy. Nie można przeznaczać tych środków na inne cele. Zebranie wiejskie powinno ustalić plan wydatków i taki wniosek należy złożyć do Wójta Gminy do końca września.
Aby nie było niejasności w tym temacie, Wójt proponował by informować o organizowanym zebraniu w danym sołectwie, wtedy on osobiście lub wyznaczona osoba z urzędu będzie uczestniczyć w zebraniu.  
 J. Olszewski pytał czy otrzymane środki można przekazać na OSP.
Wójt wyjaśnił, że prowadzenie OSP należy do zadań gminy a więc przydzielone środki mogą być wykorzystane w danym sołectwie na straż. Jeżeli wszystkie sołectwa złożą swoje wnioski,   to należy mieć na uwadze, że z czegoś trzeba będzie zrezygnować
T. Smoleński pytał jak wygląda rozliczenie wydatkowanych środków funduszy sołeckich w innych gminach.
Skarbnik Gminy mówiła, że  jeszcze nie ma żadnych informacji jak będą rozliczone te fundusze w gminach , które wyodrębniły fundusz sołecki w swoich budżetach na 2010 rok.
Po wyczerpaniu dyskusji Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2011 roku. Uchwała Nr XXII/208/10 w powyższej sprawie została przyjęta 9 głosami, przy 2 głosach wstrzymujących , jeden z radnych nie brał udzialu w głosowaniu . uchwała nr XXII/208/10 stanowi załącznik nr 19 do protokółu.
Ad. 12. Interpelacje radnych i sołtysów.
Interpelacji nie zgłoszono.
 
Ad. 13. Wolne wnioski i zapytania
T. Smoleński jest zanieczyszczona woda z wodociągu w Netcie , wcześniejsze interwencje w OPTIMIE Olecko pomogły i woda jest trochę lepszej jakości ale ponownie wymaga przeczyszczenia,
- zaplanowanie na rok 2011 środków na zakup agregatorów prądotwórczych do ujęć wodnych na terenie gminy, OPTIMA Olecko mówiła, że to gmina powinna zakupić,
- wysypisko śmieci w mieście zostało zamknięte i śmieci są wysypywane na terenie Przedsiębiorstwa Necko, czy tak być powinno , jest to zanieczyszczenie środowiska.
Ponadto mówił, o organizowanym kursie opryskiwacza , zapisy są w ODR a koszt szkolenia wynosi 60 zł .
A. Roszkowski - OSP posiadają takie agregatory i hydrofornie mogą je wypożyczyć,
- Przedsiębiorstwo Necko nie od wszystkich mieszkańców zabiera śmieci mimo podpisanych umów, w Gliniskach fakt ten miał miejsce w dniu 12 marca br. jak również w styczniu 2010 roku.
 
Ad. 14. Przyjęcie protokółu z poprzedniej sesji tj. z dnia 29 grudnia 2009 roku.
Do w/w protokółu uwag nie zgłoszono. Protokół Nr XXI/09 został przyjęty 11 głosami czyli wszystkich radnych obecnych na sali obrad podczas głosowania.  
 
W tym punkcie Wójt udzielił odpowiedzi i wyjaśnień na zgłoszone wnioski:
- zwrócimy się do OPTIMY w Olecku o ponowne przeczyszczenie wody na wodociągu w Netcie. Lecz SANEPID nie ma zastrzeżeń odnośnie jakości wody w Netcie ,
- również będziemy rozmawiali z OPTIMĄ Olecko odnośnie możliwości wyposażenia w agregatory prądotwórcze  istniejących ujęć  wodnych,
- jest wolny rynek i nikt nie nakazuje podpisywania umowy z Neckiem skoro Przedsiębiorstwo to nie wywiązuje się z warunków umowy. Są inne firmy świadczące usługi w tym zakresie i nic nie stoi na przeszkodzie by zmienić firmę. Jeżeli zaistnieje sytuacja , że przedsiębiorstwo to nie zabiera śmieci z danej posesji mimo podpisanej umowy, osoby zainteresowane powinni bezpośrednio zgłaszać ten fakt do administracji przedsiębiorstwa,
- odnośnie składowania śmieci przez Przedsiębiorstwo Necko na terenie swego zakładu to śmieci te miały być tylko segregowane. Jeżeli Necko nie dba o środowisko to powinien zająć się tym SANEPID a nasze oddziaływanie będzie bezskuteczne, ponieważ to jest teren miasta.
Na zakończenie Wójt mówił o zbliżających się obchodach 70 rocznicy mordu w Katyniu i o obławie augustowskiej.
 
 
Ad.15. Zamknięcie obrad Rady Gminy.
Po wyczerpaniu tematyki Przewodniczący Rady zamknął XXII sesję Rady Gminy Augustów.
Obrady zakończono o godz. 12:45    
 
 
 
Protokółowała:                                                      
 

Janina Wronko                                                    

Przewodniczący Rady Gminy

mgr inż. Zbigniew Polakowski

 
 
 

Metryka strony

Udostępniający: Janina Wronko

Wytwarzający/odpowiadający: Grzegorz Samel

Wprowadzający: Grzegorz Samel

Data wprowadzenia: 2010-05-17

Data modyfikacji: 2010-05-17

Opublikował: Grzegorz Samel

Data publikacji: 2010-05-17