XVIII_SESJA_Protokol

PROTOKÓŁ Nr XVIII/09

z obrad Rady Gminy Augustów, które odbyły się w dniu 26 czerwca 2009 roku w sali widowiskowej Gminnego Ośrodka Kultury w Żarnowie.

Przed rozpoczęciem obrad inspektor UG ds. obronnych i niemilitarnych Stanisław Kondracki zapoznał zebranych z aktualnymi przepisami obronnymi oraz z dokumentacją Gminnego Zespołu Reagowania Kryzysowego.

Obrady rozpoczęto o godz. 10:25.

Obradom przewodniczył Przewodniczący Rady Gminy mgr inż. Zbigniew Polakowski.

Przewodniczący Rady powitał radnych, sołtysów, władze gminy .

Następnie na podstawie listy obecności stwierdził, że w sesji uczestniczy 13 radnych (komplet- 15) a więc podejmowane uchwały będą prawomocne.

W obradach Rady Gminy uczestniczyło ogółem 43 osoby.

Radni nieobecni usprawiedliwieni:

1. Jerzy Kasjanowicz

2. Marek Mikołajczyk

Listy obecności stanowią załącznik Nr 1 do protokółu.

Następnie Przewodniczący Rady zaproponował zmianę w porządku obrad tj. proponuje się przeniesienie punktu i) podjęcie uchwały w sprawie funduszu sołeckiego na 2010 rok jako pkt. ł) i wprowadzenie następujących

dodatkowych punktów do porządku obrad :

i) określenia środków z budżetu Gminy Augustów planowanych na realizacje programów operacyjnych w roku 2010 i w latach 2011-2012

j) wprowadzenia zmian do uchwały Nr XI/70/99 Rady Gminy Augustów z dnia 29 października 1999 roku w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Gminy Augustów na lata 1999 – 2015”

k) wprowadzenia zmian w Planie Rozwoju Lokalnego Gminy Augustów

l) przyjęcia nowego Statutu Związku Komunalnego Biebrza.

Proponowana zmiana w porządku obrad została przyjęta 12 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad podczas głosowania.

Ponadto nie zgłoszono innych uwag i wniosków do porządku obrad wobec tego Przewodniczący Rady odczytał aktualny porządek obrad jak niżej:

Porządek obrad:

1.Otwarcie obrad Rady Gminy, powitanie radnych , sołtysów, gości zaproszonych.

2.Informacja o międzysesyjnej działalności Wójta Gminy tj. w okresie od 24 kwietnia 2009 roku do 26 czerwca 2009 roku.

3. Odpowiedzi na wolne wnioski i zapytania z XVII sesji tj. z dnia 24 kwietnia 2009 roku.

4. Podjęcie uchwał w następujących sprawach:

a) wprowadzenia zmian w Statucie Gminy Augustów,

b) zarządzenia wyborów Sołtysa i Rady Sołeckiej sołectwa Kolnica BSD,

c) przystąpienia Gminy Augustów do realizacji projektu w ramach Poddziałania 7.1.1 „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013

d) ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach Gminy Augustów.

e) powołania Zespołu Wychowania Przedszkolnego w Janówce, Netcie i Żarnowie

f) zaciągnięcia kredytu długoterminowego na finansowanie planowanego deficytu budżetu związanego z realizacją zadań majątkowych

g) uchwalenia Programu współpracy Gminy Augustów z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami na 2009 rok

h) wprowadzenia zmian w budżecie gminy na 2009 rok

i) określenia środków z budżetu Gminy Augustów planowanych na realizacje programów operacyjnych w roku 2010 i w latach 2011-2012

j) wprowadzenia zmian do uchwały Nr XI/70/99 Rady Gminy Augustów z dnia 29 października 1999 roku w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Gminy Augustów na lata 1999 – 2015”.

k) wprowadzenia zmian w Planie Rozwoju Lokalnego Gminy Augustów

l) przyjęcia nowego Statutu Związku Komunalnego Biebrza

ł) funduszu sołeckiego na 2010 roku.

5. Interpelacje radnych i sołtysów.

6. Wolne wnioski i zapytania.

7. Przyjęcie protokółu z XVII sesji tj z dnia 24 kwietnia 2009 roku.

8. Zamknięcie obrad Rady Gminy.

 

Pkt. 1 został wyczerpany.

Ad. 2. Informacja o międzysesyjnej działalności Wójta Gminy tj. w okresie od 24 kwietnia 2009 roku do 26 czerwca 2009 roku. Wójt Gminy przedstawił informację o podjętych Zarządzeniach w w/w okresie oraz o realizacji uchwał z XVII sesji Rady Gminy. Do przedłożonej informacji nie zgłoszono uwag i stanowi ona załącznik nr 2 do protokółu. Ponadto poinformował o ubezpieczeniu upraw rolnych, o wynagrodzeniach nauczycieli zatrudnionych w szkołach na terenie Gminy Augustów, o potrzebie modernizacji oświetlenia ulicznego, modernizacji ujęcia wody w Janówce i Grabowie, ponieważ może dojść do zamknięcia ujęcia wody w Janówce z uwagi na zanieczyszczenia - nadmiar manganu. Dodał , że są możliwości uzyskania dofinansowania ze środków unijnych i taki wniosek będzie złożony do Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich. Ponadto poinformował o sprzedanych nieruchomościach w Topiłówce i Netcie, o sytuacji odnośnie budowy obwodnicy Augustowa.

Ad. 3. Odpowiedzi na wolne wnioski i zapytania z poprzedniej sesji.

Wójt Gminy udzielił odpowiedzi i wyjaśnień na zgłoszone wnioski podczas obrad XVII sesji.

Ad.4. Podjęcie uchwał w następujących sprawach:

a) wprowadzenia zmian w Statucie Gminy Augustów

Wójt poinformował, że przybyło jedno sołectwo Kolnica BSD a w § 8 Statutu Gminy mamy zapis , że gmina podzielona jest na 35 jednostek pomocniczych i dlatego zachodzi konieczność dokonania zmiany tego zapisu na zapis, że gmina podzielona jest na 36 jednostek pomocniczych. Uwaga nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w Statucie Gminy Augustów. Uchwała Nr XVIII/155/09 w powyższej sprawie została przyjęta 13 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi załącznik nr 3 do protokółu.

b) zarządzenia wyborów Sołtysa i Rady Sołeckiej sołectwa Kolnica BSD

Wójt wyjaśnił, że dokonanie wyboru sołtysa w sołectwie Kolnica BSD może nastąpić po opublikowaniu i wejściu w życie uchwały wprowadzającej zmianę w Statucie Gminy. Dlatego wybór Sołtysa i Rady Sołeckiej w Kolnicy BSD planowany jest do 31 sierpnia 2009 roku. Uwaga nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zarządzenia wyborów Sołtysa i Rady Sołeckiej sołectwa Kolnica BSD. Uchwała Nr XVIII/156/09 w powyższej sprawie została przyjęta 13 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi załącznik nr 4 do protokółu.

c) przystąpienia Gminy Augustów do realizacji projektu w ramach Poddziałania 7.1.1 „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013 Kierownik GOPS Pan T. Tomaszewski uzasadnił potrzebę podjęcia uchwały w przedmiotowej sprawie. Mówił , że jest to uchwała intencyjna . GOPS złożył wniosek na ten cel i musi być zgoda Rady o przystąpieniu do Programu. W dyskusji nad w/w tematem głos zabrał: Pan I. Maksimowski Sołtys wsi Komaszówka , który mówił, że pomoc finansowa z Opieki Społecznej jest przyznawana rodzinom nadużywającym alkohol a rodzina zastępcza takiej pomocy nie otrzymuje z uwagi na obowiązujące przepisy. Kierownik GOPS wyjaśnił, że każda pomoc jest rozpatrywana indywidualnie. Rodzina zastępcza otrzymuje środki finansowe na przyjęte dzieci z Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie. Gminny Ośrodek odmówił pomocy z uwagi na przepisy lecz jeżeli są okoliczności jak zdarzenia losowe , choroba itp. to kryterium dochodowe nie jest w tym momencie najważniejsze. Ponadto uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przystąpienia Gminy Augustów do realizacji projektu w ramach Poddziałania 7.1.1 „Rozwój i upowszechnianie aktywnej integracji przez ośrodki pomocy społecznej” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki na lata 2007-2013 Uchwała Nr XVIII/157/09 w powyższej sprawie została przyjęta 12 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad podczas głosowania i stanowi załącznik nr 5 do protokółu.

d) ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach Gminy Augustów. Dyrektor ZOESz – wyjaśnił, że Karta Nauczyciela nie reguluje tygodniowego pensum dla pedagoga , psychologa i dlatego zachodzi konieczność określenia czasu pracy dla tych nauczycieli. Należy ustalić pensum dla nauczycieli realizujących różne inne zadania w szkole a zatrudniamy pedagogów, logopedów , również nauczyciele poza nauczaniem prowadzą biblioteki szkolne. Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie ustalenia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych prowadzonych bezpośrednio z uczniami lub wychowankami albo na ich rzecz, dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach Gminy Augustów. Uchwała Nr XVIII/158/09 w powyższej sprawie została przyjęta 13 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi załącznik nr 6 do protokółu.

e) powołania Zespołu Wychowania Przedszkolnego w Janówce, Netcie i Żarnowie

Dyrektor ZOESz mówił, że Kluby Przedszkolaka były finansowane przez Fundację Wspomagania Wsi ale już nie są i opłacamy sami zatrudnionych nauczycieli. Jak wynika z obserwacji i opinii rodziców Kluby Przedszkolaka zdały egzamin i są nadal potrzebne. Dlatego chcemy przekształcić je w Zespoły Wychowania Przedszkolnego. W Rutkach taki Zespół już funkcjonuje zgodnie z ustawą o systemie oświaty. Jest prośba by Kluby Przedszkolaka w Janówce, Netcie i Żarnowie przekształcić w Zespoły Wychowania Przedszkolnego, które będą wchodzić w strukturę organizacyjną szkół. Do przedmiotowego problemu uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekty uchwał w sprawie powołania Zespołu Wychowania Przedszkolnego w Janówce. Uchwała Nr XVIII/159/09 w sprawie powołania Zespołu Wychowania Przedszkolnego w Janówce została przyjęta 13 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi załącznik nr 7 do protokółu. Uchwała Nr XVIII/160/09 w sprawie powołania Zespołu Wychowania Przedszkolnego w Netcie została przyjęta 13 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi załącznik nr 8 do protokółu. Uchwała Nr XVIII/161/09 w sprawie powołania Zespołu Wychowania Przedszkolnego w Żarnowie została przyjęta 13 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi załącznik nr 9 do protokółu.

f) zaciągnięcia kredytu długoterminowego na finansowanie planowanego deficytu budżetu związanego z realizacją zadań majątkowych

Skarbnik Gminy poinformowała , że w związku z przebudową drogi gminnej Turówka – Żarnowo III – Żarnowo I zachodzi potrzeba wzięcia kredytu długoterminowego w kwocie 1.400.000 zł. Spłata kredytu nastąpi od 2010 roku do 2019 roku. Zadanie to ma być zakończone do 31 sierpnia br. Do powyższego tematu uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie zaciągnięcia kredytu długoterminowego na finansowanie planowanego deficytu budżetu związanego z realizacją zadań majątkowych. Uchwała Nr XVIII/162/09 w powyższej sprawie została przyjęta 13 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi załącznik nr 10 do protokółu.

g) uchwalenia Programu współpracy Gminy Augustów z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami na 2009 rok

Wójt wyjaśnił, że w grudniu 2008 roku uchwaliliśmy taki Program lecz nie miał on uregulowań dotyczących dofinansowania działalności Klubów Sportowych i innych organizacji pozarządowych. Takie organizacje będą mogły być dofinansowywane z budżetu gminy. Ma to na celu ułatwienie wykorzystania środków finansowych przez Kluby Sportowe w Netcie i Janówce . Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie uchwalenia Programu współpracy Gminy Augustów z organizacjami pozarządowymi i innymi uprawnionymi podmiotami na 2009 rok. Uchwała Nr XVIII/163/09 w przedmiotowej sprawie została przyjęta 13 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi załącznik nr 11 do protokółu.

h) wprowadzenia zmian w budżecie gminy na 2009 rok

Skarbnik Gminy omówiła proponowane zmiany w budżecie gminy na 2009 rok dotyczące zmian w planie dochodów i wydatków. Zmniejszenia planu dochodów wynikają ze zmniejszenia dotacji rozwojowej na zadanie inwestycyjne pn. „Przebudowa drogi gminnej Turówka – Żarnowo III - Żarnowo I” o 50.000 zł. Ponadto zmienia się sposób finansowania projektu Ośrodki wychowania przedszkolnego według Marii Montessori. Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego w wysokości 98 % wartości projektu. Środki otrzymamy z Fundacji Edukacji i Twórczości z siedzibą w Białymstoku. Zmniejsza się planowane wydatki o kwotę 48.560 zł na zadanie inwestycyjne „Przebudowa drogi gminnej Turówka – Żarnowo III- Żarnowo I ”. Ponadto proponuje się przesunięcie środków między paragrafami i rozdziałami, które dotyczą: dotacji na dofinansowanie zadań publicznych z dziedziny kultury fizycznej i sportu w kwocie 5.000 zł, opracowania dokumentacji modernizacji oświetlenia ulicznego na terenie Gminy – 11.000 zł, rozbudowę remizy OSP w Topiłówce dla samochodu ratownictwa drogowego - 14.600 zł, w planie finansowym ZOESz zwiększa się środki na „Budowę boiska przy Szkole Podstawowej w Netcie” o kwotę 53.000 zł są to środki pozostałe po przetargu na Termomodernizację budynków szkół. Obecnie na „Termomodernizację budynków szkół” przeznacza się w 2009 roku 108.464 zł a na budowę boiska w Netcie - 105.482 zł. Ponadto przenosi się środki w kwocie 18.536 zł na wykonanie remontu klatki schodowej i wykonanie drenażu opaskowego szkoły w Jabłońskich. Przewodniczący Rady pytał o stan zadłużenia gminy. Skarbnik Gminy wyjaśniła, że zadłużenie na koniec roku 2009 wyniesie 1.928.813 zł razem z planowanym kredytem na 10 lat . Ponadto uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w budżecie gminy na 2009 rok Uchwała Nr XVIII/164/09 w powyższej sprawie została przyjęta 13 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi załącznik nr 12 do protokółu.

i) określenia środków z budżetu Gminy Augustów planowanych na realizacje programów operacyjnych w roku 2010 i w latach 2011-2012

Skarbnik Gminy mówiła, że projekt uchwały dotyczy określenia wielkości środków na realizacje programów operacyjnych realizowanych przez Gminę w roku 2010 i w latach 2011- 2012. Ogólna kwota wynosi 2.855.226 zł z tego środki własne 1.427.614 zł , środki z Unii Europejskiej 1.427.612 zł. Uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie określenia środków z budżetu Gminy Augustów planowanych na realizacje programów operacyjnych w roku 2010 i w latach 2011-2012 Uchwała Nr XVIII/165/09 w powyższej sprawie została przyjęta 13 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi załącznik nr 13 do protokółu.

j) wprowadzenia zmian do uchwały Nr XI/70/99 Rady Gminy Augustów z dnia 29 października 1999 roku w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Gminy Augustów na lata 1999 – 2015”.

Wójt mówił, że wprowadzamy zmiany w Strategii ponieważ będziemy składać wnioski na dofinansowanie. Zmiany dotyczą załącznika Plan Finansowy na lata 2007 - 2013 . Zmienia się nazwę zadania w związku z przekształceniem Klubów Przedszkolaka na nowe zadanie pod nazwą „Dać szansę przedszkolakom w Gminie Augustów”, w zadaniu „Termomodernizacja budynków szkół w Jabłońskich, Netcie i Żarnowie w Gminie Augustów „ zmienia się okres realizacji na lata 2008 – 2011 oraz wysokość nakładów, wprowadza się zadanie „Podniesienie wydajności urządzeń uzdatniających wodę na ujęciu Janówka i Grabowo”. Wyklucza się zadanie „ Modernizacja bazy dydaktycznej szkół Gminy Augustów” ponieważ zostało wykonane, ponadto wyklucza się zadanie „Odnowa Centrum w Jeziorkach „ z powodu braku możliwości realizacji. Te zmiany należy wprowadzić także w Planie Rozwoju Lokalnego Gminy Augustów. Do proponowanych zmian uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian do uchwały Nr XI/70/99 Rady Gminy Augustów z dnia 29 października 1999 roku w sprawie przyjęcia „Strategii Rozwoju Gminy Augustów na lata 1999 – 2015”. Uchwała Nr XVIII/166/09 w powyższej sprawie została przyjęta 13 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi załącznik nr 14 do protokółu.

k) wprowadzenia zmian w Planie Rozwoju Lokalnego Gminy Augustów

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie wprowadzenia zmian w Planie Rozwoju Lokalnego Gminy Augustów. Uchwała Nr XVIII/167/09 w powyższej sprawie została przyjęta 13 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi załącznik nr 15 do protokółu.

l) przyjęcia nowego Statutu Związku Komunalnego Biebrza.

Wójt Gminy mówił, że w 2008 roku podjęliśmy uchwałę w sprawie nowego Statutu Związku, ponieważ miasto Grajewo zaliczone zostało do członków Związku Komunalnego Biebrza. Okazało się , że Grajewo było już członkiem Związku Komunalnego Samorządowców Dorzecza Biebrzy co było sprzeczne z prawem. Obecnie Grajewo wyrejestrowało się ze Związku Komunalnego Samorządowców Dorzecza Biebrzy i ponownie zostało zaliczone do Związku Komunalnego Biebrza stąd potrzeba podjęcia stosownej uchwały. Do powyższych materiałów uwag nie zgłoszono.

Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie przyjęcia nowego Statutu Związku Komunalnego Biebrza. Uchwała Nr XVIII/168/09 w powyższej sprawie została przyjęta 13 głosami tj. wszystkich radnych obecnych na sali obrad i stanowi załącznik nr 16 do protokółu.

ł) funduszu sołeckiego na 2010 roku.

Wójt Gminy mówił, że w tym roku przyjęto ustawę o funduszu sołeckim, która daje możliwość finansowania sołectw. Taki fundusz już był tworzony w poprzednich latach., lecz wtedy była inna sytuacja gospodarcza w kraju. Większość sołectw za te środki kupowała maszyny rolnicze itp. sprzęt, co było niezgodne z prawem. Obecnie fundusz sołecki może być wykorzystany na zadania gminy. Łączna kwota funduszu sołeckiego w naszej gminie wyniesie 327.580 zł, te środki należy wydzielić z budżetu gminy. Środki funduszu sołeckiego niewykorzystane w danym roku wygasają z upływem roku. Gmina otrzymuje z budżetu państwa zwrot części wydatków wykonanych w ramach funduszu. Zwrot obejmuje wydatki wykonane w roku poprzedzającym rok budżetowy w wysokości od 10 do 30 % średniej kwoty bazowej w kraju. Skarbnik Gminy wyjaśniła, że warunkiem przyznania środków z funduszu jest złożenie przez sołectwo wniosku do Wójta Gminy. Wniosek taki uchwala zebranie wiejskie danego sołectwa. Powinien on zawierać przedsięwzięcia wskazane do realizacji na obszarze sołectwa wraz z oszacowaniem kosztów i uzasadnieniem. W terminie do 30 września roku poprzedzającego rok budżetowy sołtys przekazuje Wójtowi stosowny wniosek. Wójt rozpatruje otrzymane wnioski . W przypadku wniosków, które nie spełniają warunków określonych przepisami prawa odrzuca je w terminie 7 dni od dania otrzymania. W przypadku podtrzymania wniosku przez sołtysa , rozpatruje Rada Gminy na sesji w terminie 30 dni od dnia otrzymania wniosku . Wójt Gminy dodał, że to nie będzie tak, że sołectwo otrzymuje pieniądze do własnego budżetu. Środki te będą w budżecie gminy. Tworząc ustawę o funduszu sołeckim miano na uwadze pobudzenie inicjatyw społecznych. Moim zdaniem może należałoby się wstrzymać z tworzeniem funduszu sołeckiego na 2010 rok , ponieważ nie ma jeszcze przepisów wykonawczych . Zobaczymy jak to będzie funkcjonowało w innych gminach i jakie to będzie rozliczenie. Ponadto mamy sporo inwestycji do wykończenia w roku przyszłym. Gmina Nowinka odstąpiła od tworzenia tego funduszu , natomiast Rada Gminy Sztabin podjęła uchwałę o uruchomieniu funduszu. Wnioskował by nie uruchamiać funduszu sołeckiego w 2010 roku. W dyskusji w tym temacie głos zabrali:

1. Sołtys wsi Netta Pierwsza Pan T. Smoleński – mówił, że ustawa o funduszu sołeckim nie jest zbyt czytelna , trudno jest powiedzieć jak to będzie wyglądało a zadania i tak są wykonywane w zależności od potrzeb. Przeczekajmy ten rok zobaczymy jak to będzie praktykowane w innych gminach.

2. Sołtys wsi Topiłówka Pani D. Kulbacka podzieliła także wypowiedź przedmówcy

3. Przewodniczący Rady uważam, że to są rozdrobnione fundusze i będą zamrożone w ciągu roku. Nie jest to droga zamknięta możemy taki fundusz uchwalić w roku następnym. Staramy się by środki budżetowe jakoś w miarę uczciwie i rzetelnie wydatkowywać. Ponadto strona prawna nie jest do końca uregulowana a więc to jest także jednym z elementów by powstrzymać się z podjęciem decyzji o uruchomieniu funduszu sołeckiego.

4. Sołtys wsi Topiłówka pytała czy fundusz sołecki, który nie zostanie wykorzystany w danym roku przechodzi na rok następny i pozostaje na koncie danego sołectwa

5. M. Jasionek proponował, że mimo wszystko może należy ten fundusz uchwalić , zapewne będą sołectwa , które wykorzystają daną szansę. Jednak zdaniem większości radnych uznano by odstąpić od tworzenia funduszu sołeckiego w 2010 roku. Ponadto nie zgłoszono uwag i wniosków. Wobec tego Przewodniczący Rady poddał pod głosowanie projekt uchwały w sprawie nie wyrażenia zgody na wyodrębnienie funduszu sołeckiego w 2010 roku. Uchwała Nr XVIII/169/09 w powyższej sprawie została przyjęta 9 głosami przy 4 głosach wstrzymujących i stanowi załącznik nr 17 do protokółu.

Ad. 5. Interpelacje radnych i sołtysów.

Interpelacji nie zgłoszono.

Ad. 6. Wolne wnioski i zapytania.

1. Sołtys wsi Rutki Nowe H. Wysocki - postawienie barierek w Rutkach Nowych przy drodze powiatowej przed szkołą, to miejsce jest bardzo niebezpieczne, dochodzi często do wypadków.

2. Sołtys wsi Bór Pan W. Piźlecki – zgłosił wniosek odnośnie remontu drogi we wsi Bór tj. wykonania nawierzchni asfaltowej. Obecnie droga jest w złym stanie technicznym a stanowi podstawowy szlak komunikacyjny w tej wsi.

3. Radny M. Jasionek – możliwość zakupu agregatów prądotwórczych do hydroforni w Janówce i Grabowie - pomoc finansowa jest przyznawana rodzinom nadużywającym alkohol i ta forma pomocy często wzbudza niezadowolenie w społeczeństwie ale to są także ludzie przez , których cierpią całe rodziny a więc trzeba wspomagać takie rodziny bo to są ludzie mniej zaradni. Kierownik GOPS apelował by sołtysi , radni zgłaszali bezpośrednio do GOPS problemy rodzin potrzebujących pomocy. Często takie rodziny nie zgłaszają swoich problemów., ponieważ najczęściej krępują się zaistniałej sytuacji. Jeżeli są przypadki , że rodzina otrzymane środki finansowe przeznacza na alkohol lub gdzie jest przemoc w rodzinie to jest prośba by o tym zgłaszać bezpośrednio do GOPS. Staramy się udzielać pomocy materialnej rodzinom nadużywającym alkohol, mamy umowy ze sklepami i takie rodziny mogą kupić żywność, artykuły chemiczne ale nie alkohol. Sołtys wsi Netta Pierwsza mówił, że są takie rodziny gdzie jest bieda i nikt z nich nie pójdzie do GOPS prosić o pomoc , dlatego powinniśmy współpracować i zgłaszać takie problemy by tym rodzinom pomóc. Ponadto pytał na co zostaną przeznaczone środki za sprzedaną łąkę we wsi Netta Pierwsza. Wójt wyjaśnił, że uzyskane środki ze sprzedaży nieruchomości w Netcie zostaną przeznaczone na drogę w tej wsi.

Ad. 7. Przyjęcie protokółu z XVII sesji tj z dnia 24 kwietnia 2009 roku. Do w/w protokółu uwag nie zgłoszono. Protokół Nr XVII/09 został przyjęty 13 głosami czyli wszystkich radnych obecnych na sali obrad podczas głosowania.

Ad. 8. Zamknięcie obrad Rady Gminy.

Po wyczerpaniu tematyki Przewodniczący Rady zamknął XVIII sesję Rady Gminy Augustów.

Obrady zakończono o godz. 12:50

Protokółowała:

Janina Wronko

Przewodniczący Rady Gminy

mgr inż. Zbigniew Polakowski

Metryka strony

Udostępniający: Janina Wronko

Wytwarzający/odpowiadający: Grzegorz Samel

Wprowadzający: Grzegorz Samel

Data wprowadzenia: 2009-09-08

Data modyfikacji: 2009-09-08

Opublikował: Grzegorz Samel

Data publikacji: 2009-09-08