XXII-234

UCHWAŁA NR XXII/234/2021

RADY GMINY AUGUSTÓW

z dnia 10 czerwca 2021 r.

 

w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Augustów

        Na podstawie art.18 ust.2 pkt.15 ustawy z dnia 8marca 1990r. o samorządzie gminnym (t. j. Dz. U. z 2020 r. poz.713, poz.1378) w związku z art.7 ust.3a ustawy z dnia 13 września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz.1439, poz. 2361) oraz rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 14 marca 2012r. w sprawie szczegółowego sposobu określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 299) uchwala się, co następuje:

 

§ 1.

1. Określa się wymagania jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Augustów.

 

Powyższe wymagania stanowią załącznik do niniejszej uchwały.

 

§ 2. Wykonanie uchwały powierza się Wójtowi Gminy Augustów.

 

§ 3. Traci moc Uchwała Nr IX/81/11 Rady Gminy Augustów z dnia 10 listopada 2011r. w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości, opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Augustów

 

§ 4. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

 

 

Przewodnicząca Rady Gminy

Ewa Frąckiewicz


Załącznik do uchwały Nr XXII/234/2021

Rady Gminy Augustów z dnia 10 czerwca 2021 r.

Wymagania jakie powinni spełnić przedsiębiorcy ubiegający się o uzyskanie zezwolenia w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych:

 

I. Wymagania dotyczące wyposażenia technicznego:

 

  1. Przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych powinien posiadać prawo do dysponowania pojazdami asenizacyjnymi przeznaczonymi do usuwania i transportu nieczystości ciekłych, spełniającymi wymagania techniczne określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (t. j. Dz. U. z 2021r., poz. 450) oraz w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 12.11.2002r. w sprawie wymagań dla pojazdów asenizacyjnych (Dz. U. z 2002r. nr 193, poz.1617).

 

  1. Pojazdy asenizacyjne powinny być zarejestrowane i dopuszczone do ruchu oraz powinny posiadać aktualne badania techniczne potwierdzone wpisem w dowodzie rejestracyjnym pojazdu.

 

  1. Pojazdy asenizacyjne powinny być oznakowane w sposób czytelny i widoczny poprzez umieszczenie na nich nazwy, adresu i numeru telefonu przedsiębiorcy.

 

  1. Liczba i stan techniczny pojazdów asenizacyjnych, posiadanych przez przedsiębiorcę musi zapewnić ciągłość usług opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.

 

5.Pojazdy asenizacyjne powinny być wyposażone w sprzęt umożliwiający sprzątanie miejsc zanieczyszczonych podczas wykonywania usług opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych.

 

II. Wymagania w zakresie wyposażenia technicznego bazy transportowej:

  1. Przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na świadczenie usług w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych musi wykazać się posiadaniem prawa do dysponowania terenem, na którym mają być garażowane środki transportu przewidziane do świadczenia usług objętych zezwoleniem.
  2. Baza transportowa powinna posiadać:

a)zabezpieczenie przed dostępem osób postronnych,

b)miejsce do mycia i dezynfekcji pojazdów asenizacyjnych wraz ze specjalistycznym  

sprzętem do mycia,

c)miejsce postojowe, dostosowane do ilości i wielkości pojazdów oraz pozostałych

urządzeń specjalistycznych.

 

  1. Baza transportowa powinna spełniać wymagania wynikające z przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, przeciwpożarowych oraz sanitarnych i ochrony środowiska.

 

  1. W przypadku, gdy przedsiębiorca nie posiada bazy transportowej lub baza nie spełnia wymagań określonych w pkt.2 i 3, przedsiębiorca zobowiązany jest udokumentować prawo do korzystania z bazy transportowej należącej do innego podmiotu prowadzącego działalność w tym zakresie prze przedłożenie stosownych umów.

 

III. Wymagania w zakresie zabiegów sanitarnych i porządkowych związanych ze świadczonymi usługami:

 

  1. Pojazdy asenizacyjne powinny być myte po zakończeniu pracy i odkażane zgodnie z wymogami §10 rozporządzenia Ministra Infrastruktury z dnia 12 listopada 2002r., w sprawie wymagań dla pojazdów asenizacyjnych (Dz. U. z 2002r. nr 193, poz.1617).

 

  1. W przypadku braku możliwości wykonania obsługi sanitarnej (mycie i dezynfekcja pojazdów asenizacyjnych) na terenie bazy transportowej, przedsiębiorca zobowiązany jest dysponować dokumentacją (rachunki, faktury VAT) potwierdzającą prawo do wykonywania tego typu zabiegów sanitarnych w miejscach do tego przeznaczonych, należących do innych podmiotów.

 

3.Świadczenie usług powinno odbywać się w sposób niepowodujący zagrożenia dla życia i zdrowia mieszkańców oraz zanieczyszczenia tras wywozu.

 

4.Miejsca zanieczyszczone nieczystościami ciekłymi podczas opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych powinny być niezwłocznie uporządkowane i zdezynfekowane.

 

IV. Warunki w zakresie miejsc przekazywania nieczystości ciekłych:

 

  1. Przedsiębiorca ubiegający się o zezwolenie na opróżnianie zbiorników bezodpływowych i transport nieczystości ciekłych powinien posiadać udokumentowaną gotowość odbioru nieczystości ciekłych przez podmiot użytkujący stacje zlewne lub oczyszczalnię ścieków.

 

  1. Kopię powyższego dokumentu przedsiębiorca jest zobowiązany dołączyć do wniosku o wydanie przedmiotowego zezwolenia, który powinien być sporządzony zgodnie z wymaganiami art. 8 ustawy z dnia 13września 1996r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t. j. Dz. U. z 2020 r., poz.1439, poz. 2361).

 


Uzasadnienie

 

Zgodnie z aktualnym brzmieniem art. 9c ustawy z dnia 13 września 1996 r. o utrzymaniu czystości i porządku w gminach (t.j. Dz. U. z 2020 r. poz.1439, poz. 2361) przedsiębiorca odbierający odpady komunalne od właścicieli nieruchomości jest obowiązany do uzyskania wpisu do rejestru działalności regulowanej w gminie, na terenie której zamierza odbierać odpady komunalne od właścicieli nieruchomości a nie jak wcześniej uzyskać zezwolenie na prowadzenie tego typu działalności na podstawie Uchwały Nr IX/81/11 Rady Gminy Augustów z dnia 10 listopada 2011 rok . W związku z powyższym  należy dostosować uchwałę do aktualnie obowiązujących przepisów.  Bez zmian pozostają regulacje w zakresie określenia wymagań jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Augustów. 

Mając na uwadze powyższe, podjęcie uchwały  w sprawie określenia wymagań, jakie powinien spełniać przedsiębiorca ubiegający się o uzyskanie zezwolenia na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych na terenie Gminy Augustów uznaje się za uzasadnione.

 

 

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Augustów

Wytwarzający/odpowiadający: UG Augustów

Data wytworzenia: 2021-06-17

Wprowadzający: Janusz Kondracki

Data modyfikacji: 2021-06-17

Opublikował: Janusz Kondracki

Data publikacji: 2021-06-17