XVI-118-2016

UCHWAŁA NR XVI/118/2016
RADY GMINY AUGUSTÓW
z dnia 16 grudnia 2016 r.
w sprawie określenia trybu i szczegółowych warunków zwolnienia od podatku rolnego gruntów gospodarstw rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej


Na podstawie art. 18 ust. 2 pkt 8, art. 40 ust. 1, art. 41 ust. 1 i art. 42 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 446; zm.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1579.) oraz art. 12 ust. 9 ustawy z dnia 15 listopada 1984 r. o podatku rolnym (tekst jednolity Dz. U. z 2016 r. poz. 617; zm.: Dz. U. z 2016 r. poz. 1579.) Rada Gminy Augustów uchwala, co następuje:

§ 1. Określa się tryb i szczegółowe warunki zwolnienia od podatku rolnego użytków rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku rolnym.

§ 2. 1. Zwalnia się od podatku rolnego na okres nie dłuższy niż 3 lata grunty gospodarstw rolnych tj. grunty sklasyfikowane w ewidencji gruntów i budynków jako użytki rolne, z wyjątkiem gruntów zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej innej niż działalność rolnicza o łącznej powierzchni przekraczającej 1 ha lub 1 ha przeliczeniowy, stanowiące własność lub znajdujące się w posiadaniu osoby fizycznej, osoby prawnej albo jednostki organizacyjnej, w tym spółki, nieposiadającej osobowości prawnej, na których zaprzestano produkcji rolnej.
2. Zwolnienie określone w ust. 1 dotyczy nie więcej niż 20 % powierzchni użytków rolnych gospodarstwa rolnego, lecz nie więcej niż 10 ha w stosunku do tych samych gruntów.

§ 3. 1. Zwolnienie, o którym mowa w §2, stosuje się na pisemny wniosek podatnika.
2. Wniosek, o którym mowa w ust. 1 powinien zawierać:
1) oznaczenie podatnika (imię i nazwisko, adres zamieszkania, numer PESEL),
2) ogólną powierzchnię oraz miejsce położenia użytków rolnych wchodzących w skład gospodarstwa rolnego,
3) dane dotyczące gruntu, na którym zaprzestano produkcji rolnej, a w szczególności:
miejsce położenia gruntu, numer działki, powierzchnię i klasę użytków rolnych zgodnie z ewidencją gruntów,
4) datę zaprzestania produkcji rolnej,
5) wskazanie okresu, na jaki przewiduje się zaprzestanie produkcji rolnej, z tym że nie może on być dłuższy niż 3 lata,
6) oświadczenie Podatnika o zaprzestaniu produkcji rolnej na odłogowanym gruncie,
7) poświadczenie właściwego ze względu na miejsce położenia odłogowanego gruntu
Sołtysa stanu zaprzestania produkcji rolnej.
3. Zwolnienie stosuje się od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym podatnik złożył wniosek o którym mowa w ust. 1.
4. Jeżeli okres zwolnienia rozpoczyna się lub kończy w ciągu roku podatkowego, podatek rolny pobiera się proporcjonalnie do liczby miesięcy, w których nie obowiązywało zwolnienie.
5. Zwolnienie z podatku następuje w drodze decyzji organu podatkowego - Wójta Gminy Augustów w sprawie zwolnienia od podatku rolnego należnego za okres objęty
zwolnieniem.

§ 4. 1. Zwolnienie z podatku rolnego przysługuje po spełnieniu następujących warunków:
1) faktycznym zaprzestaniu uprawy roślin;
2) nie wykorzystywaniu gruntów na cele pastwiskowe;
3) nie dokonywaniu zbioru traw i siana na cele paszowe;
4) utrzymywaniu gruntów w stanie nie zagrażającym rozprzestrzenianiu się chwastów;
5) oznakowaniu odłogowanych gruntów.
2. Warunki określone w ust. 1 muszą być spełnione łącznie.
3. O wszelkich zaistniałych zmianach sposobu użytkowania gruntów podatnicy są zobowiązani zawiadomić organ podatkowy w terminie 14 dni od ich zaistnienia.
4. W razie niedopełnienia chociażby jednego z warunków określonych w ust. 1, podatnik traci prawo do zwolnienia, a organ podatkowy ustala wysokość zobowiązania podatkowego, począwszy od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiło zdarzenie powodujące utratę prawa do zwolnienia.

§ 5. 1. Fakt zaprzestania produkcji rolnej podlega kontroli prowadzonej przez upoważnionych pracowników Urzędu Gminy Augustów.
2. W przypadku stwierdzenia w toku kontroli, iż na gruncie odłogowanym podjęto produkcję rolną, Wójt Gminy Augustów stwierdza wygaśnięcie decyzji o zastosowaniu
zwolnienia.
3. W przypadku wznowienia produkcji rolnej na gruntach objętych zwolnieniem w terminie wcześniejszym niż koniec okresu zwolnienia ustalony w decyzji o  zastosowaniu zwolnienia, Wójt Gminy Augustów, po otrzymaniu zawiadomienia, o którym mowa w §3 ust 3 niniejszej Uchwały, wydaje decyzję o zmianie decyzji o zastosowaniu zwolnienia.

§ 6. Traci moc obowiązywania Uchwała Nr XII/83/92 Rady Gminy w Augustowie z dnia 31 marca 1992 r. w sprawie zwolnień od podatku rolnego od użytków rolnych, na których zaprzestano produkcji rolnej na okres nie dłuższy niż 3 lata.

§ 7. Wykonanie Uchwały powierza się Wójtowi Gminy Augustów.

§ 8. Uchwała wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia w Dzienniku Urzędowym Województwa Podlaskiego.

Przewodniczący Rady Gminy
Zdzisław Chmielewski

Metryka strony

Udostępniający: Urząd Gminy Augustów

Wytwarzający/odpowiadający: Katarzyna Szczęsna

Wprowadzający: Grzegorz Samel

Data modyfikacji: 2016-12-27

Opublikował: Grzegorz Samel

Data publikacji: 2016-12-27